Zajímavosti v Mosambiku – zajímavá místa a památky k vidění

3822

Dříve země sužovaná socialistickou vládou i vleklou občanskou válkou, dnes oblíbený cíl cestovatelů, kteří touží po poznání dosud neprobádané přírody. Takový je Mosambik ležící v jihovýchodní části Afriky, ke kterému patří ještě několik ostrůvků rozptýlených v Indickém oceánu.

Možná Vás to překvapí, ale Mosambik láká turisty z celého světa nejen svou panensky krásnou přírodu, ale také jedinečnými plážemi omývanými Indickým oceánem, které připomínají oblíbená exotická letoviska. Zde je to navíc bez davů turistů, což jistě ocení nejeden milovník ničím nerušeného odpočinku. Právě k odpočinku od dnešní uspěchané doby je Mosambik jako stvořený. Určitě si ale z pláže odběhněte i na prohlídku země, protože ta opravdu stojí za to. Kromě krásné přírody tvořené fascinujícími horami i neproniknutelnými lesy, jež jsou obývány nejrůznějšími zvířecími obyvateli, zde můžete obdivovat například zajímavá města, ve kterých se mísí koloniální s nám dobře známou socialistickou architekturou východního bloku.

Mosambik se také může pyšnit jedinečným kulturním prostředím plným nejrůznějších afrických zvyků a tradic. Co je však na Mosambiku nejlepší? Místní obyvatelé. Ti jsou totiž i přes veškerá minulá i současná příkoří velkými optimisty, kteří si jednoduše užívají života naplno. Určitě nám neuškodí, něčemu se od nich přiučit. Takže učte se, poznávejte a především zažijte jedinečnou dovolenou v této oáze odpočinku.

Zajímavosti o Mosambiku

  • Téměř 50 % obyvatelstva zde tvoří děti do 15 let, necelá 3 % pak lidé nad 65 let.
  • V Mosambiku je velký problém se vzděláním – gramotnost místních obyvatel se odhaduje pouze na přibližně 50 %.
  • Odhadem polovina obyvatel žije s méně než jedním dolarem na den.
  • Některé scény z filmu Krvavý diamant, ve kterém si zahrál hlavní roli Leonardo DiCaprio, byly natáčení ve městě Maputo, hlavním městě Mosambiku.
  • Některé ze světově nejkrásnějších korálových útesů se nacházejí právě u Mosambiku.

Zajímavá místa a památky v Mosambiku

Národní park Niassa (Niassa Game Reserve)

Rezervace pyšnící se rozlohou 42 tisíc kilometrů čtverečních, která je nejen největší mosambickou rezervací, ale také jednou z největších a nejzachovalejších přírodních rezervací v celé Africe. Rezervace ležící v severní části země je jednou z posledních ukázek opravdové nespoutané africké divočiny. Jedná se totiž o jednu z mála rezervací, jež nebyly zničeny během občanské války. Je domovem slonů, ohrožených psů hyenovitých, levhartů, lvů a několika dalších zvířecích druhů. Potkat zde můžete také zástupce tří endemických druhů, jimiž jsou Zebra Böhmova, Impala jihoafrická a poddruh Pakoně žíhaného. V blízkosti rezervace se nachází rozlehlé jezero Malawi (Lake Malawi).

Národní park Gorongosa (Gorongosa National Park)

Pokud byste rádi navštívili místo, kde údajně biblický Noe “zaparkoval” svou archu, budete se muset vypravit právě do národního parku Gorongosa. Tento kdysi výjimečný a zvířaty hojně osídlený kus přírody se stal národním parkem v roce 1960. Poté však přišla válka a zničila vše, kvůli čemu byl park jedinečný. Dnes se situace postupně zlepšuje a park se opět stává domovem zvířat i místem s krásnou přírodou. Bylo zde zřízeno několik kempů a v nabídce je i pěší safari, na kterém Vás průvodce zasvětí do tajů této oblasti.

Ostrov Bazaruto (Bazaruto Island)

Ostrov Bazaruto ležící v Indickém oceánu je největším z mosambických ostrovů. Je součástí stejnojmenného souostroví, které je tvořeno celkem pěti ostrovy. Pokud se chcete vypravit do opravdového ráje, kde na vás čeká jen nedotčené příroda, možnost pozorování divokých zvířat a nádherné pláže s bílým pískem, jež jsou obklopeny tyrkysově modrým mořem, měli byste se vypravit právě sem. Na ostrově si můžete prohlédnout starobylý maják či se můžete vypravit pod mořskou hladinu, kde lze spatřit nepřeberné množství ryb a krásných korálů.

Ostrov Mosambik (Mozambique Island)

Ostrov Mosambik je doslova poset jedinečnými historickými stavbami, které byly díky svému významu zapsány jako celek na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby i další prvky ostrova jsou směsicí nejrůznějších kultur, včetně evropské a domorodé. Můžete zde obdivovat mimo jiné například monumentální pevnost stojící v severní části ostrova i katedrálu Nossa Senhora do Baluarte (Chapel of Nossa Senhora de Baluarte) pocházející z počátku 16. století.

Ponta d’Ouro

V blízkosti hranic s Jihoafrickou republikou můžete najít sen všech surfařů a potápěčů. Je jím vesnička Ponta d’Ouro, která se pyšní krásnými písečnými plážemi a průzračným mořem s vysokými vlnami jako stvořenými k surfování. Pobřeží je tvořeno krásnými korálovými útesy, které jsou domovem pestrobarevných rybek a dalších mořských živočichů.

Inhambane

Historické město založené Portugalci již v 16. století, které je jedním z nejstarších měst v celém Mosambiku. Město nacházející se na pobřeží Indického oceánu využívali arabští mořeplavci již od 11. století. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří katedrála Nossa Senhora de Conceição (Cathedral of Nossa Senhora de Conceição) či malá mešita pocházející z 19. století. Město je dosud poměrně neobjevené, a to zejména kvůli nedostatečné infrastruktuře. Oblíbili si jej však milovníci potápění, protože v blízkosti místního pobřeží lze pozorovat množství zajímavých vodních zvířat.

Co navštívit v hlavním městě Maputo

  1. Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) – jedinečné muzeum sídlící v krásné budově postavené v manuelském stylu. V muzeu lze pozorovat jedinečné sbírky věnované zejména mosambické fauně a flóře.
  2. Budova městského úřadu (Maputo City Hall) – budova, v níž sídlí maputská lokální vláda, je jedinečným zástupcem koloniální architektury. Jedná se o neoklasicistní stavbu z poloviny 20. století, která původně sloužila jako sídlo portugalské koloniální vlády.
  3. Vlakové nádraží (Maputo Train Station) – budova vlakového nádraží je považována za vůbec nejvýznamnější architektonickou památku v Maputu. Jedná se o důležitý africký železniční bod a také o jedno z nejkrásnějších nádraží na celém světě.
  4. Muzeum Casa de Ferro – Casa de Ferro je další z maputských muzeí. Muzeum sídlí v budově, které je často přezdíváno “železný dům”. Stavbu projektoval koncem 19. století samotný Gustav Eiffel.

Mosambik je krásnou zemí, která by určitě neměla chybět na seznamu destinací žádného cestovatele. Kromě krásné přírody zde můžete obdivovat i zajímavá města či se seznámit s jedinečnou africkou kulturou. Na své si zde přijdou také milovníci potápění. Indický oceán omývající místní břehy se může pyšnit opravdovým bohatstvím v podobě jedinečných podvodních krás. Veškeré aktivity můžete završil odpočinkem na nádherné pláži omývané průzračně čistým mořem. Mosambik určitě má potenciál stát se turisticky vyhledávaným exotickým rájem. Než se tak stane, máme možnost vychutnat si exkluzivitu této dosud neobjevené země, kterou zatím davy turistů míjejí. A takovou možnost bychom si určitě neměli nechat ujít.

Předchozí článekZajímavosti na Slovensku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Ukrajině – památky a zajímavá místa k navštívení