Dovolená v Lindosu na řeckém Rhodosu – památky a zajímavá místa k vidění

1030

Do typické řecké krajiny, na dosah Egejského moře azurové barvy, je v jihovýchodní části ostrova Rhodos zasazeno bílé městečko Lindos. Při návštěvě tohoto dříve velmi důležitého obchodního centra se zdá, že Lindos zůstal úplně stranou problémů, se kterými se řecká ekonomika potýká. Vydejte se na dovolenou do Lindosu a přesvědčte se na vlastní oči, zda se náhodou Lindos nezastavil v čase?

Téměř ano, aspoň tomu nasvědčuje procházka nejteplejším místem ostrova Rhodos. Bíle natřené domky s modrými dveřmi a okenicemi, to je typická představa o Řecku, kterou městečko Lindos beze zbytku naplňuje. A nabízí ještě mnohem více! Křivolaké uličky vytváří působivý labyrint, který je protkán starověkými paláci i středověkými stavbami. Patrný je byzantský i arabský vliv, symbióza je však dokonale harmonická… Ne náhodou patří Lindos a jeho scenérie k nejvíce fotografovaným místům Řecka.

Nefalšovaný turistický ráj pro letní dovolenou

Ostrov Rhodos za svůj rozkvět v prvním tisíciletí před naším letopočtem vděčí zejména velmi dobré strategické pozici mezi Evropou a Blízkým východem. V současné době vábí zejména svou jedinečnou architekturou. Lindos, který byl zcela po právu vyhlášen chráněnou kulturní památkou bránící se výstavbě nevzhledných hotelových komplexů, je vyhledávaným turistickým cílem s více než půl milionem návštěvníků každý rok. Proto je třeba obrnit se trpělivostí a vystát si nejednu frontu před prohlídkou nejznámějších pamětihodností. Turistickému shonu a ruchu lze však uniknout zabočením do nějaké menší uličky.

Majestátní akropole

Městu vévodí mohutná středověká pevnost johanitského hradu a starověká Akropole tyčící se na skále vysoké bezmála 120 metrů. Na první pohled jsou však dominantní zejména křižáky vybudované středověké hradby, které nahradily původní chátrající byzantské opevnění. Výstup ke skále s monstrózní akropolí není zrovna jednoduchou záležitostí, k chrámu Athény Lindské totiž vede krkolomné středověké schodiště, které navíc v úmorném vedru může dát zejména starším lidem pořádně zabrat. Méně zdatní turisté mohou využít jediné místní „dopravy“ v podobě osla. Odměnou je však nejen nádherný pohled na zátoku svatého Pavla (St. Paul’s Bay). Rozložitá středověká pevnost sestává ze středověké rytířské budovy, byzantské kaple a chrámu Athény Lindské, ze kterého se dochovala část dórské sloupové síně dlouhé neuvěřitelných 87 metrů.

Ze starověkých památek by byla škoda při prohlídce Lindosu vynechat antické divadlo (Ancient Theatre), které v dobách své největší slávy nabídlo místo k posezení až osmnácti stům diváků. Typickým zástupcem křesťanské architektury je kostel Panagia (Church of Panagia) pocházející ze 14. století. Za pozornost stojí zejména osmihranná křížová kupole a také nezvykle zachovalé fresky a mozaiky.

Náročná, leč nezapomenutelná prohlídka města

Z důvodu vysokých teplot, které velmi často dosahují až 40 stupňů, se většina turistů k Akropoli vydá už dopoledne, než udeří ta největší vedra. Rozhodně však není na škodu zvolit opačnou strategii a na prohlídku Lindosu se vydat v odpoledních hodinách, kdy už jsou pryč davy turistů. Uličky se rovněž začínají kropit vodou, což napomáhá osvěžit horký vzduch. Za pohled bezesporu stojí i noční Lindos, který tak rázem získá úplně jinou atmosféru.

A jak zakončit prohlídku města? Jednoznačně ve stínu pod stříškou nějaké příjemné taverny. Chuťové pohárky však ještě více potěší malé rodinné restaurace lákající na pokrmy z čerstvých místních ryb. Po namáhavějším výšlapu na akropoli a prohlídce městečka se návštěvníkům také nabízí vítané ochlazení v azurovém moři. V blízkosti Lindosu se totiž nachází dvě písečné pláže a několik kilometrů dále nemůže chybět ani stejnojmenné turistické letovisko tolik oblíbené pro letní dovolenou.

Lindos zkrátka stojí za návštěvu a žádný milovník Řecka by si jej neměl nechat ujít!

Předchozí článekZajímavosti v Mongolsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Indie – zajímavá místa a památky k vidění