Zajímavosti v Malawi – zajímavá místa a památky k vidění

2528

Malawi je malá neznámá země skrytá uprostřed Afriky. Příliš se o ní nemluví ani nepíše. Ve skutečnosti je Malawi kouzelná a naprosto bezpečná africká země. Malawijci jsou velmi přátelští, usměvaví a vlídní lidé. V zemi panuje pozitivní nálada a vše je oproti sousedním africkým zemím tak nějak hezčí. Území dominují pastviny s čajovníkovými plantážemi, kde narazíte na spoustu zapomenutých vesniček s typickými kulatými domky z hlíny. A přestože se Malawi nenachází u moře, najdete na jeho území hned několik plážových resortů.

Zajímavosti o Malawi

  • V jezeře Malawi žije více druhů ryb než v kterémkoliv jiném jezeře na světě.
  • Malawi je osmým největším vývozcem čaje na světě. Ročně vyprodukuje až 45 milionů kg čaje.
  • Oficiálními jazyky jsou chewa a angličtina.

Zajímavá místa a památky v Malawi

Pohoří Mulanje (Mount Mulanje)

Masiv Mulanje je jednou z nejkrásnějších horských oblastí v Malawi. Skalnaté vrcholky hor dosahují až do výšky 3000 metrů v čele s nejvyšší horou Sapitwa. Se stoupající nadmořskou výškou se mění vegetace a okolo cesty začnou poskakovat malé antilopy známé jako skálolez skákavý. Na své si přijdou i milovníci ptactva, neboť pohoří je domovem celé řady ptáků. Mezi ně patří káně, černý orel nebo havran. Pro místní má pohoří spirituální význam a velmi jej respektují. Cestovatelé se mohou vydat do hor na vlastní pěst, neboť turistické trasy jsou poměrně dobře značené a v kopcích se nachází hned několik chat, které poskytnou přístřeší všem návštěvníkům.

Národní park Liwonde (Liwonde National Park)

Liwonde je perfektní místo pro pozorování zvířat v pravém africkém safari. Park je rájem hrochů, kterých se nachází v okolí řeky tisíce. Jen buďte v jejich přítomnosti obezřetní, neboť hroši usmrtí v Africe až 3000 lidí ročně. Park je domovem krokodýlů, slonů, antilop, nosorožců a zeber. Kromě safari v džípu se můžete vydat na plavbu lodí nebo na trek džunglí, ale raději v doprovodu zkušeného místního průvodce, který si dokáže poradit v situaci, kdy se setkáte tváří v tvář divoké zvěři. Kromě Liwonde se v Malawi nachází dalších 9 národních parků a rezervací.

Jezero Malawi (Lake Malawi)

Jezero Malawi je magnet na turisty, který každoročně láká na svou křišťálově čistou vodu stále více dobrodruhů. Jezero je obrovské s neuvěřitelnou rozlohou přes 30 000 km2, hluboké a nádherné. Jelikož je druhý břeh jezera v nedohlednu a kdykoliv zafouká vítr, vytvoří se na jezeře vlny, tak jednoduše nepoznáte, že nestojíte na břehu moře ale jezera. Ovšem nedá se koupat kdekoliv se vám zamane. V místech kde je voda stojatá, se vyskytují larvy, které se rády uhnízdí v močovém měchýři. Ve vodách Malawi žijí stovky druhů ryb, přičemž některé z nich patří mezi endemické druhy. Na jihu se pak nachází národní park, který je pod záštitou organizace UNESCO.

Mys Maclear (Cape Maclear)

Cape Maclear je ideální místo pro potápěče nebo celodenní válení na pláži. Letovisko je přirovnáváno k Azurovému pobřeží nebo k nádherným plážím řeckého ostrova Mykonos. Medově zbarvený písek omývaný tyrskysovou vodou s neustále slunečnou oblohou. Ale tady jste v Africe, takže atmosféra exotiky a odlišné kultury je znát na každém kroku. V okolí pláže se nachází hotely, plážové bary a obchůdky se suvenýry. Zkrátka typické přímořské letovisko s výjimkou toho, že se stále nacházíte na břehu jezera. Kousek na sever od Cape Maclear se nachází podobný resort Senga Bay, který je taktéž oblíbeným cílem turistů.

Národní park Nyika (Nyika National Park)

Nyika je největším a nejstarším národním parkem v Malawi. Od roku 1965 je chráněn a spravován jako přírodní památka. Kopce na území parku dosahují průměrně do výšky 2000 metrů. Při procházce parkem si užijete panoramatické výhledy do okolní krajiny a nebuďte překvapení, když vám do cesty skočí stádo antilop, zeber, levhartů, šakalů nebo hyen. Vidět divoká zvířata jak se chovají v přirozeném prostředí africké divočiny je neskutečný zážitek. V parku se nachází úchvatné místo Fingira Rock, kde můžete obdivovat skalní nástěnné malby z doby kamenné.

Ostrov Likoma (Likoma Island)

Uprostřed jezera Malawi leží mnoho skrytých ostrůvků. Nejznámějším z nich je ostrov Likoma s rozlohou pouhých 18 km2. Ten proslul především díky nádherným liduprázdným plážím a až dva tisíce let starým stromům baobab. Pokud by byl někdo unavený z neustálého obdivování africké přírody a divoké zvěře, může zamířit do katedrály svatého Petra (St. Peter’s Cathedral), která se shodou okolností nachází na ostrově. Jedná se o třetí největší chrám v Africe. Nedaleko ostrůvku Likoma se nachází neméně slavný ostrov Chizumu.

Lilongwe

Lilongwe je hlavní město Malawi a sídlo parlamentu od roku 1975. Do té doby plnilo tuto úlohu město Zomba. V podstatě se v Lilongwe nachází dvě rušné části. První z nich je administrativní část s úřady, ambasádami a bankami. Tou druhou je Staré město s původním tržištěm. Jedná se o pravý africký trh, kde se místní snaží prodat vše od tradičního jídla po suvenýry. Celá oblast v okolí Lilongwe je velmi úrodná, takže se ve městě obchoduje především se zemědělskými produkty jako je kukuřice nebo tabák.

Lilongwe Wildlife Centre

Místo je domovem pro všechna opuštěná a zachráněná zvířata. Jedná se o jedno z nejlepších útočišť a záchranných stanic v Africe. Útulek se stará přibližně o 200 divokých zvířat zahrnující primáty, plazy, antilopy i masožravce – lvy, levharty a hyeny. V podstatě se jedná o zoo. Ovšem s tím rozdílem, že se starají o zraněná zvířata a učí je zpět k návratu do přírody. V záchranné stanici můžete využít pěší safari a prohlédnout si tak zblízka, jak celý proces učení k návratu do přírody probíhá.

Malawi je směs krásné krajiny, fascinující divoké zvěře a třetího největšího jezera v Africe Malawi. V kombinaci s bohatou kulturou je Malawi báječné místo k návštěvě. Navíc patří mezi nejlevnější země na světě, takže pokud se vydáte do Malawi na vlastní pěst, nemusíte sáhnout ani hluboko do kapsy.

Předchozí článekZajímavosti v Moldavsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Černé Hoře – památky a zajímavá místa k navštívení