Zajímavosti v Lesothu – památky a zajímavá místa k navštívení

2570
Horská krajina v Lesothu | backyardproduction/123RF.com
Horská krajina v Lesothu | backyardproduction/123RF.com

Lesotho je královstvím, které v průměru leží více než 1 000 m. n. m. Jeho významnou dominantou jsou Dračí hory. Představují turistické lákadlo, které je dokonce na seznam UNESCO. Máte-li rádi přírodu, Lesotho vás celkově nezklame. Kromě hor jsou úchvatná i zdejší jezera. Velkých měst tu příliš není. Prozkoumejte alespoň hlavní město Maseru a i jinde najdete pěkné památky. Pojďme se na tuto zemi podívat detailněji.

Zajímavosti o Lesothu

  • V Lesothu se nachází nejvyšší hora jižní části Afriky. Je jí Thabana Ntlenyana tyčící se do výšky 3 482 m. n. m.
  • Většina tamějších obyvatel jsou domorodci, kteří pocházejí z kmenů Sothů. Jsou obsaženy v názvu země. „Lesotho“ lze přeložit jako „země lidí, kteří mluví jazykem Sotho“.
  • Země je významná těžbou diamantů. Jsou zde i ložiska zlata.
  • Lesotho patří k nejchudším státům světa. Tvoří celní unii (Jihoafrická celní unie) s Jihoafrickou republikou, Nambií, Botswanou a Svazijskem.
  • V Lesothu je jen málo měst. Většina obyvatel žije v malých vesnicích.

Zajímavá místa a památky v Lesothu

Dračí hory

Dračí hory (Drakensberg) jsou nejvýznamnějším turistickým místem Lesotha. Pokud jste příznivcem vysokohorské turistiky, určitě si to tu oblíbíte. Hory dosahují do výšky až tří a půl kilometru. Že zrovna vysokohorské výšlapy nemusíte, ale máte rádi přírodu? Udělejte si do Dračích hor alespoň menší výlet. Sami se rozhodněte, jak moc si „dáte do těla“. Na nejvyšší horu Lesotha (Thabana-Ntlenyana) se můžete vypravit pěšky či na koni z průsmyku Sani Pass.

Průsmyk Sani Pass v Dračích horách v Lesothu | leonmaraisphoto/123RF.com
Průsmyk Sani Pass v Dračích horách v Lesothu | leonmaraisphoto/123RF.com

Dračí hory se nacházejí na hranici mezi JAR a Lesothem, přičemž nejvyšších poloh dosahují právě v Lesothu. V Dračích horách (avšak v Jihoafrické republice, konkrétně v provincii Kwa-Zulu Natal) se také nachází jeden z nejvyšších vodopádů na světě – Tugela. Jeho celková výška je 983 m. Na území Dračích hor je Národní park Sehlabathebe. Rozkládá se na území 6 500 ha. Jeho průměrná nadmořská výška je 2 400 m. n. m.

Maseru

Hlavním a zároveň největším městem v zemi je Maseru. Leží na západě země u hranic Jihoafrické republiky v nadmořské výšce 1 600 m. n. m. Pokud do tohoto města zavítáte, nenechte si ujít Královský palác, římskokatolickou katedrálu Panny Marie Vítězné (Cathedral of Our Lady of Victories), muzeum či Rezidenci předsedy vlády.

Katedrála Panny Marie Vítězné v Maseru v Lesothu | glynspencer/123RF.com
Katedrála Panny Marie Vítězné v Maseru v Lesothu | glynspencer/123RF.com

Najdete tu i několik dalších zajímavých historických míst a také můžete pojmou Maseru jako výchozí bod pro různé výlety do okolí, například ke skále Ha Baroaně a oblíbenou památkou je také Thaba Bosiu ležící na východ od Maseru. Jde o pískovcovou plošinu. Představuje národní kulturní památku hojně navštěvovanou turisty. Jsou zde ruiny opevnění i hrob krále Moshoshoe.

Oxbow

Když se řekne lyžování a Afrika, možná vám to moc dohromady nejde. Ovšem nemožné to není. Právě Oxbow je jedním z míst, kde si zalyžujete. Konkrétně jde o lyžařský areál v pohoří Maluti. Nachází se nedaleko města Butha-Buthe. Sice se asi nevydáte do Lesotha jen kvůli lyžování, ale když už tu budete…Ideální podmínky pro lyžování tu jsou od června do srpna.

V areálu se však můžete věnovat i dalším aktivitám. Patří mezi ně turistika, lov pstruhů, pozorování ptáků a jsou tu další možnosti aktivní i pasivní zábavy. Ani v okolí se nudit nebudete.

Přírodní rezervace Bokong

Pokud si rádi prohlížíte a zvěčňujete pomocí fotoaparátu pěkné přírodní úkazy, zamiřte do přírodní rezervace Bokong nacházející se na území lesothské náhorní plošiny. Je na okraji útesu a poskytne vám nádherný výhled na vodopád a údolí.  Jde o pěkné místo, které si dává za cíl vzdělávat návštěvníky o ekoturistice. Nechcete se jen dívat? Udělejte si výlet. V rezervaci se nacházejí různé stezky umožňující vydat se na menší procházku, ale i několikadenní výlety pořádané z parku Ts´ehlanyane. Krom přírodních památek si tu prohlédnete staré skalní malby.

Teyateyaneng

Teyateyaneng (v překladu „rychlé písky“) patří mezi největší města Lesotha. Nachází se 40 km severně od Maseru.

Určitě si sem udělejte cestu, pokud vás zajímají tamější řemesla. Městečko je jejich centrem. Najdete tu několik dílen, a když budete chtít nahlédnout dovnitř, jistě objevíte nějakého řemeslníka, který vám to dopřeje. Podíváte se na výrobu koberců, keramiky, řezby. Nejvýznamnější je však výroba tkaných tapiserií.

Jeskyně Kome Caves

Jeskyně Kome Caves jsou vystavěné z bláta. Najdete je v okrese Berea a stále v nich žijí lidé. Návštěvu těchto jeskyň můžete spojit s výletem do Teyateyaneneg. Toto město leží nedaleko. Jeskyně dříve sloužily jako úkryt před kanibaly, kteří tu žili.

Semonkong

Semonkong (v překladu „kouřové místo“). je dalším místem, které vám dopřeje užívat si naplno vysokohorské turistiky. Místo je také vhodné pro horolezectví, ale pouze pro ty, kteří s touto aktivitou mají skutečně bohaté zkušenosti. I sem se můžete dostat na ponících, stejně jako na různá jiná místa v Lesothu.

Vodopády Maletsunyane v oblasti Semonkong v Lesothu | hannesthirion/123RF.com
Vodopády Maletsunyane v oblasti Semonkong v Lesothu | hannesthirion/123RF.com

Kochejte se nádhernými výhledy na horskou scenérii. Mimo jiné vás uchvátí Maletsunyane Falls, což jsou obrovské a úchvatné vodopády. Z pohledu na ně se vám bude tajit dech.

A co vás láká na Lesothu? Chcete se vydat na trek do pohoří Drakensberg či Mulati a užívat si krásnou a nedotčenou přírodu? A co takhle si zalyžovat? Budete jistě jedním z mála lidí, kteří se této činnosti věnují v Africe. Projeďte se také na poníku, poznejte tamější kulturu, hlavní město…Zkrátka užijte si naplno rozmanitosti této země.

Předchozí článekZajímavosti v Guinea-Bissau – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Komory – památky a zajímavá místa k navštívení