Zajímavosti v Guinea-Bissau – zajímavá místa a památky k vidění

1802
Tradiční obydlí na venkově Guinea-Bissau | sigalavaca/123RF.com
Tradiční obydlí na venkově Guinea-Bissau | sigalavaca/123RF.com

Jsou země, které jsou přímo magnetem pro turisty, ale i takové, do nichž směřují jen ti největší dobrodruzi. Guinea-Bissau řadíme do té druhé skupiny. Turistických lákadel tu tolik není.

Na druhou stranu v každé zemi se najde něco zajímavého, ať už jde o přírodu, architektonické památky či cokoliv jiného. I celkový ráz daného místa a život jeho obyvatel v cestovateli zanechá hluboký dojem. Pojďme se seznámit s některými fakty i zajímavými místy a památkami v Guinea-Bissau.

Zajímavosti o Guinea-Bissau

  • Guinea-Bissau je jednou z nejchudších afrických zemí.
  • Stát najdeme na západním pobřeží Afriky a hraničí se Senegalem a Guineou. Rozkládá se na ploše 36 125 km2.
  • Povrch země tvoří převážně nížiny. Nejvyšší bod Guinea-Bissau dosahuje pouze 262 m n. m.
  • V období sucha (červen až listopad) vane do země Harmatán, což je vítr přinášející písek a prach ze Sahary. Snižuje viditelnost a zastiňuje Slunce.
  • Dříve šlo o portugalskou zámořskou provincii, kterou objevil Nuno Tristano v 15. století. Guinea-Bissau se osamostatnila roku 1973.
  • Země má členité pobřeží a spadá pod ní mnoho ostrovů.

Zajímavá místa a památky v Guinea-Bissau

Bissau

Bissau je hlavním městem Guineu-Bissau. Leží na pravém břehu řeky Geba a je významným přístavem. Z jeho dominant si uveďme především Bissau Velho, což je staré portugalské koloniální centrum. Guinea-Bissau byla totiž do roku 1973 portugalskou kolonií.

Z konkrétních pamětihodností si určitě prohlédněte portugalskou pevnost Fortaleza de São José da Amura z 18. století. V ní se nachází mauzoleum Amílcara Cabrala, což je národní hrdina, který vystupoval proti kolonistům.

Dalším zajímavým místem je památník Pidjiguiti Memorial. Je připomínkou stávky přístavních dělníků v roce 1959. A když už budete v Bissau, navštivte také jeho hlavní tržiště. Je jím Mercado de Bandim. Z dalších zajímavých míst si ještě uveďme Národní muzeum (Museo Nacional), Guinea-Bissau National Arts Institute a projděte se rovněž přístavem.

Orango Islands National Park

Orango Islands National Park je národním parkem rozkládajícím se na ploše 1 582 km2 na souostroví Bijagós (nedaleko od pobřeží Guinea-Bissau). Mimo jiné tu žijí hroši mořští a vzácné druhy krokodýlů. Dále tu mají domov mořské želvy, kapustňáci, různé ryby i ptáci atd. Celkově jde o biologicky rozmanitou oblast, v níž je rozhodně co pozorovat.

Jedná se rovněž o pohřebiště králů a královen Bijagos. Více se dozvíte také o tamější kultuře, tradicích a rituálech.

Bolama

Bolama je město nacházející se na ostrově Bubaque. Dříve šlo o hlavní město země. Dnes už si zde můžete prohlédnout pouze trosky bývalého sídla vystavěného ve stylu koloniální architektury. Když už však budete na ostrově, zajděte si na nedaleké pláže. Jsou pěkné a příjemný dojem z nich podtrhují i palmy na pobřeží.

Bafatá

Bafatá je městem, které je populární především jako rodiště Amílcara Cabrala. Jak už jsme se výše zmínili, jde o národního hrdinu Guinea-Bissau. Udělejte si po městě procházku, stavte se na tamějším trhu a podívat se můžete i na dům a památník Amilcara Cabrala.

Parque nacional de los Bosques de Cantanhez

Parque nacional de los Bosques de Cantanhez je chráněnou oblastí, která vznikla roku 2007. Najdete ji na jihu země nedaleko hranic s Guineou. Dostanete se sem z vesnice Jember ležící nedaleko města Catió. V této zalesněné oblasti žijí mimo jiné šimpanzi, sloni a další zvířata.

A co soudíte o Guinea-Bissau nyní? Oslovila vás? Chcete v této zemi načerpat nevšední zážitky? Máte-li v sobě dobrodružného ducha, bude možná právě pro vás tím správným místem pro bližší průzkum.

Předchozí článekZajímavosti v Argentině – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Lesothu – památky a zajímavá místa k navštívení