Zajímavosti na ostrově Komory – památky a zajímavá místa k navštívení

4799
Pláž na ostrově Anjouan na Komorských ostrovech | urfl/123RF.com
Pláž na ostrově Anjouan na Komorských ostrovech | urfl/123RF.com

V Indickém oceánu najdete mnoho ostrovů a ostrůvků, na nichž si užijete úžasnou dovolenou, ať už chcete odpočívat na pláži, či poznávat zajímavou přírodu. Mezi ty významnější oblasti patří také Komorské ostrovy nacházející se mezi Mosambikem a Madagaskarem.

Tropický podnební pás slibuje příjemné počasí po celý rok. Střídají se tu však období sucha (od května do října) a období srážek (od listopadu do dubna). Vyberte si správnou dobu a vydejte se na exotickou cestu.

Zajímavosti o Komorách

  • Oficiální název země je Komorský svaz. Komory jsou federací.
  • Souostroví Komory jsou tvořené čtyřmi většími ostrovy – Njazidja, Nzwani, Mwali a Mayotte, avšak pod stát Komory ostrov Mayotte nespadá. Patří Francii.
  • Na Komorách se setkáte s vlivy různých kultur, konkrétně jde o arabskou, evropskou a jihoasijskou.
  • Ostrovy jsou především sopečného původu. Lemují je korálové útesy. Místo je tak oblíbenou potápěčskou lokalitou.
  • Vyskytuje se tu latimérie podivná. Byla objevena roku 1938 a šlo o skutečně velký objev, protože se předpokládalo, že lalokoploutvé ryby vyhynuly již před miliony lety.
  • Průměrné roční teploty na ostrovech jsou nad 25oC.

Zajímavá místa a památky na Komorách

Moroni

Mešita Ancienne Mosquée de Vendredi ve městě Moroni na Komorách | urfl/123RF.com
Mešita Ancienne Mosquée de Vendredi ve městě Moroni na Komorách | urfl/123RF.com

Moroni představuje hlavní město státu a zároveň je i jeho největší. Leží na ostrově Velkých Komor (Grande Comore). Prohlédněte si tu některé významné stavby, především mešity (Badjanani Mosque či Ancienne Mosquée de Vendredi z počátku 15. století) a královský palác. Příjemná bude jistě i procházka úzkými uličkami historického jádra města či návštěva trhu nebo přístavu. Najdete tu také různá nákupní centra, hotely či noční klub a navštívit můžete rovněž muzeum.

Mount Karthala

Nad hlavním městem Komor se rozprostírá Mount Karthala, stále aktivní sopka (poslední její aktivita byla zaznamenána v roce 2007) s nadmořskou výškou 2 361 metrů. Jde o nejvyšší bod celého souostroví.

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku, nechte se zlákat k pěšímu výletu. Krom pěkných výhledů nabízí cesta k vrcholu sopky unikátní floru a faunu. Některé druhy jsou dokonce pouze tady.

Mitsamiouli

Když už budete na ostrově, jistě budete chtít navštívit nějakou pláž. Velmi pěkné pláže se nachází ve městě Mitsamiouli. Najdete ho na severozápadním pobřeží ostrova Grande Comore. Jde o turisticky významnou oblast. Pokud hledáte tip na romantickou dovolenou, zamiřte sem. Zdejší zátoky vám umožní najít příjemně klidné místo s minimem návštěvníků. Pro dovolenou na tomto místě volte období sucha, tedy od dubna do listopadu.

Za krásnými plážemi se také vydejte do Moindzaza či Mbachilé.

Bagwa Kouni

Do Bagwa Kouni zavítejte, pokud vás zajímají historické památky. Dominantou jsou mešity ze 14. století. Jde o mešitu Chioudra a starou páteční mešitu.

Bagwa Kouni se nachází v prefektuře Mitsamiouli-Mboudé a jde o jeden z nejoblíbenějších cílů turistů, pro něž jsou lákadlem nejen mešity, ale i tamější slané jezero.

Park Mount Ntringui

Na ostrově Anjouan najdete přírodní rezervaci Park Mount Ntringui. Rozkládá se na ploše 3 000 hektarů a má mezinárodní význam. Nejvyšším bodem je hora Ntringui s nadmořskou výškou 1 595 m. Právě po ní nese park svůj název. Vypravíte se na vrchol uvedené hory?

Mutsamudu

Město Mutsamudu na ostrově Anjouan na Komorských ostrovech | urfl/123RF.com
Město Mutsamudu na ostrově Anjouan na Komorských ostrovech | urfl/123RF.com

Mutsamudu představuje druhé největší město na Komorách. Nachází se na ostrově Anjouan, kde je hlavním a největším městem. Jde rovněž o hlavní přístav ostrova.

Mezi dvěma hlavními ulicemi se rozprostírá medina z 15. století. Prohlédnete si tu arabskou architekturu, projdete se úzkými uličkami a za pozornost stojí i tamější citadela postavená sultánem Abdallahem I. na konci 18. století. Měla chránit město před piráty.

Moheli Marine Park

Moheli Marine park je mořský park, který najdete nedaleko města Nioumachoua (druhé největší město ostrova Mohéli). Biologicky je park velmi rozmanitý. Nachází se tu přes 500 druhů rostlin, ale také tu mají domov vzácní živočichové, především některé endemické druhy. Dokonce se tu vyskytují jedny z nejvíce ohrožených endemických druhů na Zemi. Park vznikl roku 1998 a otevřen byl o tři roky později. Rozkládá se na ploše 404 km2.

I vás láká exotika ostrovů Indického oceánu? Vychutnejte si ji naplno na souostroví Komory. Podívat se můžete na rušnější místa, ale i takové, která jsou téměř nedotčená lidskou rukou. A co sopka? Necháte se zlákat k jejímu výstupu, nebo vyhledáte raději jiné aktivity?

Předchozí článekZajímavosti v Lesothu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Jordánska – zajímavá místa a památky k vidění