Zajímavosti v Jemenu – zajímavá místa a památky k vidění

3663

Jemen (Yemen) je s rozlohou přes 528 000 km2 druhým největším státem Arabského poloostrova. Konkrétně se rozkládá na samém jihu Arábie. V zemi žije zhruba 28,1 milionů obyvatel a hlavním městem je San’á. Jemen má bohatou historii, takže se zde nachází řada zajímavých památek. Na druhou stranu bezpečnostní situace v zemi není právě nejpříznivější, takže se v současné době určitě nejedná o místo, kam míří davy turistů z celého světa. Právě naopak…

Zajímavosti o Jemenu

  • Před mnoha tisíci lety bylo území Jemenu jako jedno z mála na Arabském poloostrově vhodné pro zemědělství. Vzniklo zde tedy mnoho větších politický celků, včetně proslulé Sabejské říše.
  • Později bylo území vlivem proroka Mohameda islamizováno. Dnes se jedná o státní náboženství.
  • V současné době patří Jemen k málo rozvinutým státům. Zhruba polovina obyvatel tedy nadále pracuje v zemědělství.
  • Situace v Jemenu se v posledních letech velmi vyhrotila, a to zejména od roku 2015. Místní konflikty také využívá k posílení moci militantní organizace Al-Kájda.
  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto také považuje celé území Jemenu za rizikové. Dochází zde totiž i k únosům turistů.

Zajímavá místa a památky v Jemenu

Hlavní město San’á (Sana’á)

Historie hlavního města Jemenu sahá až do starověku, neboť je obydleno už dva a půl tisíce let. Později se stalo jedním z center rodícího se islámu. Staré město je dnes také na Seznamu světového dědictví UNESCO, neboť se tu nachází obrovské množství mešit (103), spousta arabských lázní a mnoho staveb, jež byly postaveny v daleké minulosti. Nebýt vyhrocené situace, kdy město aktuálně ovládá ozbrojené šíitské hnutí al-Húthí, jednalo by se o nepochybně zajímavou turistickou destinaci.

Historické město Zabid

Zabid v provincii al-Hudayda je dalším velmi starým městem a v minulosti se jednalo o město hlavní. Ve 13. až 15. století šlo dokonce o jedno z center celého arabského světa, a to především díky Zabidské univerzitě (University of Zabid). V současné době pak rozhodně stojí za vidění i Velká mešita (Zabid’s Great Mosque) ze 7. století, která patří k nejranějším památkám islámského světa.

Město Šibám (Shibam)

V guvernorátu Hadramaut se nalézá město Šibám ze 16. století, které představuje jedno z nejzajímavějších míst v Jemenu. Obklopeno je hradbami a postaveno bylo tzv. vertikálním stavěním. Šibám je někdy nazýván „Manhattanem Středního východu“ nebo „Chicagem pouště“, a to zejména díky svým výškovým budovám. Dokonce se tu k nebi tyčí jedny z nejstarších výškových obytných budov světa. Tyto domy jsou přitom postaveny z hlíny a některé měří přes 30 metrů!

Údolí Hadramaut (Hadhramaut Valley)

V údolí Hadramaut se kromě Šibámu nachází i další turisticky zajímavá místa. V náboženském centru Tarim se např. nalézá mešita al-Muhdar (al-Muhdar Mosque), jež je nejen architektonicky zajímavá, ale její 46 metrů vysoký minaret je vůbec největším v celém Jemenu. Hadramaut je navíc největší vádí (vyschlé koryto řeky) Arabského poloostrova a také místní příroda rozhodně stojí za vidění.

Souostroví Sokotra (Socotra Island)

Součástí Jemenu je i souostroví Sokotra, jež se rozkládá 415 km jihovýchodně v Arabském moři. Tvoří jej přitom celkem čtyři ostrovy (Sokotra, Abd al-Kúrí, Samhah a Darsy) a dva menší ostrůvky. Největším městem je Hadibo, souostroví je však vyhledáváno zejména pro svou nedotčenou přírodu. Uchvacuje především místní biodiverzita a množství endemických druhů. Většina zdejších plazů se kupříkladu nikde jinde na světě nevyskytuje. Navíc si tu na své přijdou i speleologové, protože na Sokotře se nalézá mnoho jeskyní (největší je Hoq).

Pohoří Džebel Haraz (Jabal Haraz Mountains)

Dalším zajímavým místem Jemenu je pohoří Džebel Haraz, ve kterém se rozkládají nádherné vesničky, jejichž obyvatelé patří k šíitské sektě ismailitů. Tito lidé ovšem byli v minulosti oběťmi mnoha útoků, proto jsou vesnice opevněny. Mezi ostatními obyvateli Jemenu se místní také netěší příliš dobré pověsti. V oblasti se každopádně nachází horská svatyně Al Hoteib, jež patří mezi poutní místa ismailitů z celého světa. Turisté se sice mohou pohybovat v okolí svatyně, ta je nicméně pro nemuslimy uzavřena.

Jemen je zemí, která má pestrou historii, takže se zde nachází řada památek a našli byste tu i některé přírodní krásy, jež jsou soustředěny především na souostroví Sokotra. Bohužel, vzhledem k aktuální situaci v zemi do ní vyrazí opravdu pouze největší dobrodruzi a ostatní si asi cestu velmi rychle rozmyslí. Pokud by vás Jemen přesto zajímal, nezbývá než doporučit jistou dávku trpělivosti a vyčkat na příhodnější období.

Předchozí článekZajímavosti v Kazachstánu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na ostrově Grenada – památky a zajímavá místa k navštívení