Zajímavosti v Kataru – památky a zajímavá místa k navštívení

6684

Dnes se vydáme na jihozápad Perského zálivu, do země zaslíbené tradicím arabské monarchie, Kataru. I přesto, že většinu této oblasti pokrývá nehostinná pouštní planina, mnohé cestovatele láká právě ona. Katar je domovem typické pouštní architektury a starověkých skalních osad.

Kromě tradiční arabské kultury země samozřejmě nabízí i luxusní resorty na pobřeží, lákavé hotely a pláže, na kterých můžete relaxovat a užívat si letního dobrodružství.

Zajímavosti o Kataru

  • V Kataru vládne již od poloviny 19. století rod Al Sání. Následníci jsou vždy vybírání z řad rodinných příslušníků. Ve většině případů výběr padne na jednoho ze synů soudobého vládce (emíra).
  • Více než polovina celkového obyvatelstva Kataru žije v hlavním městě, Dauhá.
  • Katar se rozprostírá na výčnělku (menším poloostrově) Arabského poloostrova, který je bohatý na zásoby ropy. Díky těmto nalezištím patří Katar mezi bohatší a vyspělejší státy s vysokou životní úrovní místního obyvatelstva.
  • Pokud míříte do Kataru, je dobré myslet na kulturu oblékání nejen u žen, ale také u mužů. Doporučujeme se oblékat skromněji – na znamení respektu místní kultury a zvyků. Ženy i muži zde nosí na veřejnosti oděv, který zakrývá nohy minimálně po kolena. Pro ženy zde samozřejmě platí, že je vhodné zahalení ramen, dekoltu i dlouhých vlasů.
  • Během posledního půl století byl Katar doslova katapultován z jednoho z nejchudších států Perského zálivu na jeden z nejbohatších.

Zajímavá místa a památky v Kataru

Hlavní město Dauhá (Doha)

Většina zajímavých památek leží v hlavním městě, ve kterém se proto na chvíli zastavíme. Městu Dauhá se někdy říká „druhá Dubaj, a to díky monumentálním moderním stavbám, které zde v posledních desetiletích rostou jako houby po dešti. Obří nákupní centra, parky plné atrakcí, mrakodrapy a uměle vybudované luxusní pláže – to vše je moderní tvář Dauhá.

Nemůžeme se však nezmínit i o té tradiční části, nabízející řadu architektonických a kulturních zajímavostí. Které v Dauhá určitě nevynechat?

  • Muzeum islámské kultury (Museum of Islamic Art): jelikož město trpí po většinu roku na prašné bouře a vlny poletujícího písku, určitě uvítáte možnost se na chvíli někam schovat. Tím místem může být muzeum islámské kultury, postmoderní pevnost s minimem oken. Muzeum nabízí jednu z největších sbírek islámského umění na světě.
  • Tradiční tržiště (Souq Waqif): V odpoledních hodinách zamiřte na místní městské tržiště, které je již přizpůsobeno i nárokům turistů. Najdete zde ke koupi snad úplně vše, na co si vzpomenete, ale zejména vynikající jídlo a místní pokrmy.
  • Budova sokolnictví (Falcon Souq): V Kataru má sokolnictví hlubokou tradici. V Dauhá můžete navštívit místo sokolníků, budovu, kde se ptáci chovají, trénují i prodávají.
  • The Pearl Qatar: Uměle vytvořený ostrov, který je k městu připojen velkým mostem. Jedná se o centrum zábavy, nákupů a restaurací.
  • Al-Corniche (Doha Corniche): Určitě nevynechejte jedinečnou promenádu, která se táhne kolem městského zálivu. Je dlouhá několik kilometrů a můžete zde z dálky obdivovat vysoké budovy a mrakodrapy tyčící se v centru města.

Khor Al Udeid (Inland Sea)

V překladu Vnitrozemské moře je velký mořský záliv a region zvlněných písečných dun. Pořádají se zde pouštní závody nejen na velbloudech (které patří mezi tradiční zábavu místních), ale také na nejrůznějších motorových vozidlech. Nejlépe je vydat se do oblasti s místním průvodcem, či větší turistickou skupinou. Užijete si zázemí výpravy a tajuplné večery u táboráků s vyprávěním příběhů od místních. V moři se můžete samozřejmě osvěžit a prožít zde pár dní příjemné relaxace.

Al-Wakrah

Původně malá rybářská vesnice a oblast lovců perel. Dnes velké město, které patří mezi hlavní centra dění v Kataru. Najdete zde tradiční arabskou architekturu i archeologická naleziště. Turisticky nejlákavější je jižní strana města, kde je spousty tradičních staveb a domů. Lákavé je také pobřeží a přístav. V Al-Wakrah, stejně jako v dalších velkých městech Kataru, jsou dominantou mešity, tyčící se vysoko nad ostatní budovy.

Pevnosti a západní pobřeží

Západní pobřeží Kataru patří mezi nejkrásnější místa, které můžete v této zemi navštívit. Kromě nádherných pláží a přímořských osad a městeček zde najdete taky řadu architektonických památek. Mezi jedny z nejzajímavějších patří pevnosti, kterých zde najdete několik. Za návštěvu určitě stojí Marroub Fort, Al-Thughb Fort a Al Zubarah (ruiny opuštěného města a pevnosti založené v roce 1938).

Pláže a pobřeží

Země je obklopena mořem, takže hlavními atrakcemi jsou samozřejmě nádherné písečné pláže a vodní sporty. V posledních letech se zde rozvíjí záliba v surfování i potápění a šnorchlování. Kolem pobřeží se vyskytují korálové útesy a zajímavé mokřady, díky kterým je zde opravdu nádherná fauna i flóra.

Top pláže na severu:

Simaisma Family Beach – leží asi 30 min autem od hlavního města. Je velmi čistá a bezpečná, bohužel však také hojně navštěvovaná. Je ideální pro vícedenní lenošení s možností grilování přímo na pláži (grily jsou k zapůjčení přímo na místě zdarma). Stejnou rodinnou a pohodovou atmosféru najdete také na pláži Al Khor Family Beach.

Pokud si chcete užít vodní sporty, jízdu na kajaku nebo rybaření, vyrazte na pláž Al Dhakira Beach. Milujete, když není na pláži ani noha? Zajeďte si ve všední dny na pláž Fuwairit Beach. Je téměř vždy prázdná, čistá a s nádherným bílým pískem. Určitě si ale vezměte vlastní zásoby jídla a pití, jelikož v okolí není moc služeb ani stánků s jídlem.

Top pláže na západním pobřeží:

Zekreet Beach je známá zejména pro své skalní útvary a útesy. Díky menšímu množství písku je zde azurově modrá voda ideální na šnorchlování. Místo je přizpůsobeno i pro stanování a kempování na pláži. Další romantickou pláží, kde není moc turistů, je pláž Umm Bab, známá jako Palm Beach – s nádhernými palmami.

Ještě před pár desítkami let byste Katar označili jako jedno z nejnudnějších míst na zemi. Díky rozvoji cestovního ruchu však dnes patří mezi ty oblíbené a vzrušující. Katar je místem, kde si užijete tradiční arabskou kulturu, dozvíte se mnohé ze života starověku, prozkoumáte pouštní oblast na velbloudech, odpočinete si na nádherných plážích a pokocháte se západem slunce nad zlatavými dunami.

Předchozí článekZajímavosti na Kubě – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Chorvatsku – zajímavá místa a památky k vidění