Zajímavosti na Kubě – zajímavá místa a památky k vidění

7284

Kuba patří mezi největší ostrovní státy v Karibském moři. Exotický ostrov, kam míří čím dál více turistů z celého světa. Levný, místy až opotřebovaný kraj, má i přes všechny své starosti jedinečné kouzlo.

Ostrov plný zábavy, nádherných pláží a exotiky – ráj pro milovníky vodních sportů, potápění a objevování podmořského světa. Co vás však překvapí nejvíce je kultura a tradice lokality, které jsou patrné dodnes u většiny místních obyvatel.

Zajímavosti o Kubě

  • Říká se, že na Kubě máte očekávat neočekávané. Ostrov je chudým socialistickým státem, který vedle bohatství turistických resortů ukrývá mnohá historická a přírodní tajemství.
  • Kubánci si potrpí na dochování a investování do kulturního a historického dědictví. Větší koloniální města jsou tedy vcelku zachovalé a mnohé jsou na seznamu památek UNESCO.
  • Chcete-li poznat Kubu, budete muset poznat povahu Kubánců. Nejjednodušší je se ubytovat v „penzionech“ u místních přímo doma, kteří si takto často přivydělávají. Budete se cítit jako na návštěvě – často vás ubytují v samostatné chatce s přístupem do hlavní budovy. V rámci ubytování dostanete jídlo zdarma – jí se společně s ostatními obyvateli domu a celou rodinou.
  • Zapomeňte na internet. Kuba je snad jedním z nejhůře „připojených“ míst na světě. Kromě toho, že je internet špatně dosažitelný a opravdu pomalý, je hodně omezený státním režimem.

Zajímavá místa a památky na Kubě

Havana (La Habana)

Havana je okouzlující a podmanivé město s přesvědčivou historií a bohatou kulturou. Na ulicích se připravte na změť budov nejrůznějších druhů a barev, neustálý povyk, pohyb a chaos. Nejlepší je se rychle přepravit do hlavní turistické části a kulturního středu – starého města Habana Vieja (Stará Havana). Zde vás čekají koloniální domy, opevnění z 16. století i samotné jádro historického centra – náměstí Plaza de Armas s dalšími památkami a muzei.

Santiago de Cuba

Po Havaně druhé nejvýznamnější město plné nádherných památek je Santiago de Cuba. Jedná se také o důležitý námořní přístav, který je dnes samozřejmě lákavou turistickou atrakcí. Město je známé zejména pro osobnost Fidela Castra, který zde vyhlásil vítězství kubánské revoluce v roce 1959. Santiago de Cuba je dobře známé pro svůj kulturní život – je to město hudby, literatury a samozřejmě karnevalů, které se konají každoročně v létě, ten nejvýznamnější v červenci.

Díky slavné historii zde najdete řadu muzeí a dalších památek, ze kterých určitě nevynechejte citadelu San Pedro de la Roca, která je na seznamu UNESCO.

Královské zahrady Jardines del Rey

Souostroví známé zejména pro stovky korálových útesů a lagun, které patří mezi nejzajímavější potápěčské oblasti na Kubě. Zde si užijete nádherné pláže bez davů turistů, sněhobílý písek i tyrkysové moře. Největší poklady jsou ukryty pod mořskou hladinou – korálové útesy s jejich pestrým životem. Samozřejmě zde najdete i luxusní resorty a turistické destinace – zejména na dvou hlavních ostrovech Cayo Coco a Cayo Guillermo.

Muzeum bývalé věznice – Museo Presidio Modelo

Fascinující muzeum a místo bývalé izolované věznice určitě nesmíte minout. Byl zde uvězněn i známý Fidel Castro. Najdete jej necelé 2 km na východ od městečka Nueva Gerona. Díky zachovalé atmosféře stísněné a hrůzyplné věznice je toto místo jednou z nejnavštěvovanějších památek na Kubě. Věznice byla známá zejména pro svoji kapacitu (až 60 000 vězňů) a neobyčejnou krutost ostrahy.

Město uprostřed spanilé přírody Baracoa

Pro objevování krásy deštného pralesa se vydejte do provincie Guantánamo. Krajina kolem města Baracoa je považována za nejkrásnější místo na Kubě. Najdete zde deštné lesy, dravé řeky i krásná pohoří. Místní obyvatelé nejsou ještě zlákání penězi turistů, takže si žijí ve svém tempu a nenechají se ničím vyvést z míry. Nedaleko od města jsou také nádherné pláže, ve kterých se můžete osvěžit po dlouhém turistickém výkonu.

Jeskynní systém Gran Caverna de Santo Tomas

Nejrozsáhlejší jeskynní systém na Kubě se svými 46 km jeskyní je unikátní přírodní památkou, kterou navštěvují desítky turistů každý den. Pod zemí se ukrývá netradiční jeskynní výzdoba a podzemní bazény, které hlídají rodiny netopýrů.

Tabákové plantáže (Tobacco Plantation)

Jednou z největších atrakcích na Kubě jsou samozřejmě vyhlášené plantáže tabáku. Na celém ostrově jich najdete několik, turisticky zajímavá je např. plantáž Alejandro Robaina, do které se pořádají hromadné zájezdy.

Údolí a oblast městečka Viñales

Pokud chcete poznat pravou Kubu, musíte se vydat trochu dál od pobřeží a prozkoumat místní vesnice a její obyvatele. Při té příležitosti si zajeďte na západ do nádherného údolí, které obklopuje obec Viñales. Jedná se o tradiční městečko uprostřed zelených lesů, které má opravdové tajuplné kouzlo a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Celá oblast je plná vesniček, které si zachovali tradiční kulturu a zvyky.

Město Cienfuegos

Město založeno francouzskými osadníky s jedinečným historickým centrem a palácem (Palacio de Valle), které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Městu se říká „Perla Jihu“, a to zejména díky bezstarostné atmosféře a čistému prostředí.

Město je ideálním místem také na další výlety a poznávání okolí. Zajet si tak můžete do bujných botanických zahrad Jardín Botánico, nebo do přírodní rezervace ptactva a rostlinstva Laguna Guanaroca. Na západním pobřeží města leží další významná historická památka – španělská tvrz Castillo de Jagua. Nakonec určitě nevynechejte jednu z nejkrásnějších místních pláží, Playa Rancho Luna.

Kuba je nekonečně fascinující země, nepochybně velice odlišná od většiny míst, do kterých jste kdy cestovali. Samozřejmě si zde zamilujete zejména pláže, korálové útesy a nádherné opuštěné zálivy s bělostným pískem. Pokud však na Kubu míříte, určitě si vyhraďte pár dní času i na další toulky krajinou, která je zde doslova nepopsatelná.

Předchozí článekZajímavosti Pobřeží slonoviny – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Kataru – památky a zajímavá místa k navštívení