Dovolená v Cornwallu – jaké památky a zajímavá místa vidět?

5172
Rybářská vesnice Port Isaac na pobřeží Cornwallu | ianwool/123RF.com
Rybářská vesnice Port Isaac na pobřeží Cornwallu | ianwool/123RF.com

Těžko byste asi hledali místo, které by více připomínalo klasickou anglickou krajinu a klasický anglický ráz, než je hrabství Cornwall. Přesně to totiž skloubí divoké pobřeží, strohou anglickou krajinu, ale zároveň to pravé tajemné kouzlo, které prostě do anglických míst vyloženě patří.

Tajemný dech historie

Protože Cornwall je velice specifická oblast, a to obzvláště historicky, kouzlo dob dávno minulých je cítit skutečně na každém kroku. Už jen to, že původním zdejším jazykem – stále nezemřelým – je kornština, mluví za vše. Kornština dokonce byla nedávno uznána za oficiální minoritní jazyk. Jazyk samotný sem pravděpodobně přivezli původní obyvatelé – pravděpodobně Keltové – kteří přišli na území Cornwallu ještě před obdobím vlády Říma. Další pokračování historie je velmi bouřlivé, protkané mnoha bitvami a masakry. Do historie tak zasáhli svým způsobem mimo jiné Keltové nebo Anglosasové.

Chladná příroda

Díky tomu, že je Cornwall vystaven těm největším větrům směrem od Atlantiku, je zdejší krajina skutečně nevlídná a nehostinná. Neuvěřitelná je ale práce přírody na místech, kde fouká nejvíce, protože právě tam vznikají ty nejpůsobivější útesy. Jedním z nich, tím největším, je skalní útes High Cliff.

Útesy High Cliff na pobřeží Cornwallu | linfernum/123RF.com
Útesy High Cliff na pobřeží Cornwallu | linfernum/123RF.com

Není ovšem pravdou, že by se zde nenacházely žádné pláže. Jsou zde a dokonce se na nich setkáte se skutečně pěkným a příjemným pískem. Pláže nacházející se v městečkách a vesničkách, jako třeba Bude – která je ideální pro surfařské radovánky, St. Ives, Porthtowan a další jsou velkým lákadlem pro turisty. Asi nejatraktivnější pláží je pak velká pláž zvaná Praa Sands, což je překrásná bílá pláž, která je opravdovou pastvou pro oči. Zároveň se jedná také o jednu z největších.

Pláž Praa Sands v Cornwallu | acceleratorhams/123RF.com
Pláž Praa Sands v Cornwallu | acceleratorhams/123RF.com

Ovšem samozřejmě ty nejkrásnější přírodní výtvory je třeba hledat často mimo města a vesničky, skutečně uprostřed divoké krajiny, která ovšem nadchne ty, co se zkrátka vydali opravdu spíše za aktivní dovolenou.

Ve stopách tajemna

Jak už bylo řečeno, historie Cornwallu je bohatá, proto není divu, že právě tady se nacházejí takové památky, jako třeba megalitická stavba „Síň krále Artuše“ (King Arthur’s Hall), což je obrazec vystavený z kamenů o rozměrech 20×47 metrů.

Síň krále Artuše v Cornwallu | zagzig/123RF.com
Síň krále Artuše v Cornwallu | zagzig/123RF.com

Síň se nachází blízko vesnice St. Breward. Viditelných je v tuto chvíli již jenom 56, ovšem předpokládá se, že jejich původní počet přesahoval stovku. Všechny kameny jsou postaveny tak, jako by znázorňovaly opěradlo židle, či křesla.

Podobným monumentem je i takzvaný Men-an-Tol vytvořený ze třech kamenů, z nichž jeden je ohnutý a tvoří tak jakousi bránu. Právě ten přitahuje pozornost nejvíce, protože nikdo zatím nedokázal vysvětlit, jak k tomuto ohnutí došlo.

Monument Men-an-Tol v Cornwallu | ianwool/123RF.com
Monument Men-an-Tol v Cornwallu | ianwool/123RF.com

Stejně tak ale v Cornwallu naleznete v Lanyon Quoit skutečný ikonický dolmen se vším všudy, v takové podobě, v jaké má klasický dolmen být. Také se tu nachází i pravděpodobně ta nejstarší vesnická ulička v celé Anglii. Nese název Chysauster a skládá se z ruin osmi kamenných obydlí. Její staří se počítá cca 2000 let zpět.

Monument Lanyon Quoit v Cornwallu | valeryegorov/123RF.com
Monument Lanyon Quoit v Cornwallu | valeryegorov/123RF.com

Ovšem asi nejznámějším Cornwallským kamenným kruhem je kruh nazvaný „The Merry Maidens of Boleigh“. Těchto devatenáct kamenů je až podezřele pravidelně tvarovaných. Podle pověsti se jedná o devatenáct zkamenělých dívek.

Kamenný kruh Merry Maidens of Boleigh v Cornwallu | zagzig/123RF.com
Kamenný kruh Merry Maidens of Boleigh v Cornwallu | zagzig/123RF.com

Tajemno uvnitř zdí

A co by to byla Anglie bez duchů a tajemných míst. Zde je třeba zmínit Jamaica Inn, původně žebrácké doupě, nyní dům opředený mnoha pověstmi, podle všeho plný duchů. Dům se vším všudy uvedl v život Alfréd Hitchcock ve stejnojmenném filmu. Nyní je z místa luxusní hotel.

Dům Jamaica Inn v Cornwallu | capturelight/123RF.com
Dům Jamaica Inn v Cornwallu | capturelight/123RF.com

Podobnými pověstmi jsou opředeny i Bodmin Moor, nebo Bodmin Jail – bývalé vězení a popraviště, nyní předělané na muzeum. Za další jmenujme ještě Pendennis Castle, kde už prý mnoho návštěvníků slyšelo ještě ztrácející se křik služebné, která zde uhořela, dále Tintagel Castle, nebo Prideaux palace.

Ulici, kterou rozhodně nesmíte minout, protože v ní je ještě stále mnoho starých zachovaných budov, je ulice Chapel Street ve městečku Penzance. Zajímavé je i místo jménem Kennal Vale, což je skryté údolí, které je především známé jako jedna z nejkomplexnějších výroben střelného prachu. V tuto chvílí je Kennal Vale přírodní rezervací.

Národ a zase národ

Národní uvědomění bylo v Cornwallu budováno dlouho. A právě i spolu s ním souvisí mnoho staveb a přírodních úkazů, které ke Cornwallu neodmyslitelně patří. Mezi nimi jsou třeba Lanhydrock house, překrásný vesnický domek o padesáti pokojích, který je nyní samotným sídlem kanceláře pro kontrolu dědictví Cornwallu.

Lanhydrock house v Cornwallu | adwo123/123RF.com
Lanhydrock house v Cornwallu | adwo123/123RF.com

V mětečku St. Dominic se naopak nachází jeden z Tudorovských domů, Cothele house, který je obklopený krásnými jak přírodními, tak upravovanými zahradami.

Místem, které není možné minout, je Port Quin, magická zátoka, která dokáže být jak klidná a krásná, tak zároveň v zimních obdobích bouřlivá a děsivá. Z tohoto důvodu zde z původního osídlení zůstaly pouze čtyři domky. Malebným místečkem je také ostrůvek St. Michael‘s mount, na který je skutečně možné dostat se jen lodí.

Nesmíme zapomenout, že Cornwall je plný tajemných a krásných hradů a kostelíků, které také neodmyslitelně patří k jeho historii. Jejich počet je neuvěřitelný, stejně jako počet přírodních krás, které Cornwall nabízí.

Předchozí článekDovolená v Ejlatu – jaké památky a zajímavá místa navštívit?
Další článekZajímavosti v Kamerunu – zajímavá místa a památky k vidění