Dovolená na souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – dovolená v exotickém ráji

1629

Oficiální název země zní Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův Ostrov. Jedná se o souostroví nacházející se v Guinejském zálivu, které je nejblíže položené vůči africkému státu Gabon. Ten je od něj vzdálený cca 250km. Svou rozlohou dohromady zabírá pouhých 1001km2, na kterých žije necelých 200 000 obyvatel. Souostroví Svatého Tomáše a Princova ostrova je druhým nejmenším územím Afriky. První místo okupují Seychely s rozlohou 455km2.

Svatý Tomáš a Princův ostrov jsou tropickým rájem stvořeným pro nezapomenutelnou exotickou dovolenou. Celoroční průměrná teplota se pohybuje kolem 25°C. Dejte si však pozor na období, ve kterém byste chtěli na dovolenou do těchto míst vyrazit, abyste pak nebyli překvapeni dešťovými srážkami. Období dešťů zde probíhá od října do května.

Městský život na ostrovech

Největším a zároveň hlavním městem souostroví je město Sao Tomé. Přístavní město bylo založeno už v 15. století, v době kdy portugalští kolonizátoři hledali vhodné místo pěstování cukrové třtiny. V současnosti je město středobodem vzdělanosti, zábavy i kultury. Jelikož se zde nachází také mezinárodní letiště, je velmi pravděpodobné, že do tohoto města zavítáte.

Ve městě samotném se nachází i několik památek. Jednou z nich je kostel Početí (Our Lady Conception Church). Jedná se o farní katolický kostel, který je také nazýván „Červeným kostelem“, a to kvůli červené barvě, která byla použita na jeho výmalbu.

Dalším kostelem je kostel Naší laskavé paní (Our lady of Grace Cathedral), také nazývaný Katedrála Sao Tomé. Římsko-katolický kostel pochází již z 15. století. Během posledních staletí však prošel řadou oprav i přestavbami, přičemž ta poslední proběhla v roce 1956.

Není ostrov jako ostrov

Výskyt mnoha vyhaslých sopek je nezpochybnitelným důkazem toho, že se jedná o souostroví sopečného původu. Ostrovy jsou z velké části pokryty rovníkovými lesy a ve vyšších polohách horskými tropickými lesy. Jak již název státu napovídá, tak je souostroví tvořeno hlavně dvěma většími ostrovy – ostrovem Svatého Tomáše a Princovým ostrovem. Větším ostrovem je ostrov Svatého Tomáše, který zabírá přibližně 80% celkové rozlohy souostroví. Na tomto ostrově se zároveň nachází i nejvyšší hora celého souostroví a to Pico de São Tomé s výškou 2024 metrů.

Navštěvovaným vulkánem na ostrově Svatého Tomáše je Pico Cao Grande, který je známý především pro svůj vytáhlý a špičatý tvar. Tento jehlovitý vrchol vyčnívá 370 metrů nad vše ostatní na ostrově, proto ho není možné ani při běžném pohledu minout.

Co zde najdete?

Mimo sopek a rozsáhlých lesů tu je možné narazit také na velké kávové a kakaové plantáže, které zaujímají téměř polovinu rozlohy země. Možná budete překvapeni, ale toto malé souostroví je jedním z nejvýznamnějších producentů kakaa v celé Africe. Milovníci kávových a kakaových dobrot zde jistě budou v sedmém nebi.

V horách vyvěrají rychlé horské říčky, které pak pokračují skrze lesy až dál do nižších oblastí, kde se vlévají do Atlantského oceánu.

Ani na jednom z ostrovů nežije mnoho savců. O to více se tu ale vyskytují různé vzácné endemitické druhy ptáků a rostlin. Mezi ně patří třeba obří druh begonie, nejmenší druh Ibisa (Sao Tomé Ibis) a naopak největší druh Strdimila Svatotomášského.

Pláže, želvy, velryby a delfíni

Na ostrovech naleznete krásné písčité pláže s minimem turistů, díky čemuž se můžete navíc těšit na božský klid. Z klidného relaxování, blbnutí ve vodě a válení se na prohřátém písku vás však možná vyruší návštěvníci zvířecí říše. Pokud se vydáte na pláž Praia Jalé a budete mít štěstí, můžete pozorovat velké mořské želvy. Želvy zde lze spatřit v období od září do dubna. V průběhu letních měsíců od července do října se v okolí ostrovů objevují velryby doprovázené delfíny.

Toto malé souostroví není mezi turisty tak známé, přestože ukrývá mnoho krásných míst a zprostředkuje spoustu nezapomenutelných zážitků. Lákají vás exotické ostrovy s nádhernými plážemi, zajímavou přírodou a zvířecí říší, která vás uchvátí? Neváhejte a vydejte se na dovolenou na souostroví Svatého Tomáše a Princova ostrovu.

Předchozí článekDovolená v Egyptě – vydejte se za zábavou, odpočinkem i památkami
Další článekZajímavosti v Jihoafrické republice – památky a zajímavá místa k navštívení