Zajímavosti na ostrově Grenada – památky a zajímavá místa k navštívení

1583

Grenada patří mezi karibské ostrovy, přičemž se nachází na jihu tzv. Návětrných ostrovů. Jedná se o velmi malý státeček, jehož rozloha činí pouhopouhých 348,5 km2. Žije zde přes 100 tisíc obyvatel, z nichž většinu tvoří potomci otroků z Afriky. Hlavním městem je Saint George’s. Karibik patří k turisticky velmi vyhledávaným oblastem, právě díky tomu je tu však na některých místech poněkud rušno. Grenada je ovšem poněkud klidnější destinací, takže se jedná o perfektní místo pro dovolenou.

Zajímavosti o Grenadě

  • Grenada získala nezávislost na Velké Británii v roce 1974. Oficiální hlavou stát je ovšem stále Alžběta II., tedy anglická královna.
  • Na Grenadě jsou pěstovány plodiny pro export, a to především různé druhy koření jako zázvor či muškátový oříšek. Pro místní ekonomiku je ovšem důležitý rovněž turistický ruch.
  • Prohlédnete-li si grenadskou vlajku, jistě oceníte její originalitu. Mimo jiné se na ní nachází sedm hvězd, které představují sedm administrativních oblastí ostrova, ale třeba také již zmíněný muškátový oříšek.
  • Grenada je sice vyhledávána pro klidné prostředí, neměli bychom však zapomínat, že jsou v oblasti poměrně časté hurikány. V roce 2004 např. ostrov výrazně zasáhl silný hurikán Ivan.
  • Budete-li se chtít vydat na Grenadu, nespleťte si ji s Granadou. To je město a provincie ve Španělsku.

Zajímavá místa a památky v Grenadě

Hlavní město Saint George’s

Saint George’s je nejen hlavní a nejlidnatější město Grenady, ale zároveň bývá označován za nejkrásnější přístav Karibiku. Leží totiž v malebné zátoce na jihozápadě ostrova a uchvátí vás i místní architektura, jež dává vzpomenout na koloniální období. V Saint George’s se nachází kamenné domy z 18. století, ale také několik zajímavých církevních staveb jako např. římskokatolická katedrála (St. George’s Cathedral) z roku 1818, jejíž interiér zdobí nádherné barvy. K vidění tu je i několik pevností, z nichž nejstarší Fort George byla postavena Francouzi v roce 1705.

Molinerské podvodní muzeum soch (Molinere Underwater Sculpture Park)

U západního pobřeží zhruba 10 minut jízdy od Saint George’s se pod mořskou hladinou v zátoce Molinere nabízí vskutku nezvyklá podívaná. Stojí tu totiž 65 soch v životní velikosti a jedná se tedy o velmi zajímavou atrakci pro všechny potápěče. Skulptury, jež se nalézají v hloubce 25 metrů pod hladinou, jsou dílem britského umělce Jasona deCaires Taylora. Mají přitom i svou praktickou funkci, neboť postupně porůstají korály a mořskými rostlinami a pomáhají k regeneraci místního života.

Pláž Grand Anse (Grand Anse Beach)

Grenada je turisty vyhledávána i pro krásné pláže. Na ostrově byste jich napočítali hned 45, nicméně tou nejpopulárnější je Grand Anse v blízkosti Saint George’s. Kolem této tříkilometrové pláže v závětrné oblasti se rozkládá hlavní rekreační oblast Grenady, kterou tvoří velké množství penzionů a luxusních hotelů. Pokud tedy milujete koupání, Grand Anse pro vás asi bude jasnou volbou.

Hora Svaté Kateřiny (Mount Saint Catherine)

Ve střední části Granady se nachází její nejvyšší vrchol, kterým je neaktivní stratovulkán Saint Catherine s výškou 840 m n. m. Jedná se přitom o nejmladší z pěti sopek na ostrově. Hora sice není nijak vysoká a na její vrchol dokonce vedou dvě cesty, nicméně výstup není úplně nejsnazší. Dá se však zvládnout, a pokud jej absolvujete, nabídne se vám krásný výhled na překrásnou přírodu v okolí.

Vrch skokanů (Carib’s Leap)

V roce 1651 skočilo posledních 40 indiánů Karibů z vrcholu třicetimetrového útesu na protest proti francouzské kolonizaci ostrova. Dnes se v jeho blízkosti nalézá malé rybářské městečko Sauteurs (francouzsky „skokani“) a nachází se zde i památník, který je častým cílem turistů. Karibové dnes mimochodem v Grenadě opět žijí, jedná se ale o nepatrnou součást místního obyvatelstva.

Vodopád Concord (Concord Falls)

V Grenadě lze obdivovat i několik zajímavých vodopádů, z nichž je asi nejznámější Concord. Ve skutečnosti se ovšem jedná o tři vodopády na okraji lesní rezervace na západní straně ostrova. Prvním z nich je Concord, ke kterému lze dorazit jednoduše po asfaltové silnici, k dalším dvěma (Au Coin a Fontainbleu) je ovšem nutné vyrazit stezkou v deštném pralese, která vede i přes staré kamenné mosty. Po náročné cestě se ovšem budete moci osvěžit v křišťálově čisté vodě.

Přestože je Grenada turisticky oblíbená, nepanuje tu přeci jen tak rušný život jako na některých dalších karibských ostrovech. K výše uvedeným místům si navíc můžete připočíst krásnou pralesní přírodu plnou zvěře, korálové útesy v okolí ostrova, ale třeba také sopečná jezera s termální prameny a vyjde vám, že skutečně jedná o velezajímavou turistkou destinaci. Láká-li vás tedy Karibik, právě Grenadu můžeme každému cestovali jen a jen doporučit.

Předchozí článekZajímavosti v Jemenu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Eritreji – zajímavá místa a památky k vidění