Zajímavosti v Guineji – zajímavá místa a památky k vidění

2256
Vlajka západoafrické země Guinea | luzitanija/123RF.com

Představte si, že jedete po krásné hladké široké silnici. A najednou odbočíte a sjedete na zaprášenou cestu plnou výmolů a neplánovaného dobrodružství. Hladká silnice je Evropa. Neplánované dobrodružství je Guinea. Jen málo světa ví, že tato ohromná země skýtá velké množství krásy. Navštívit můžete nádherná pohoří, široké zelené pláně, deštné pralesy, opuštěné pláže či fascinující přírodu protkanou divokými vodopády.

Zajímavosti o Guinei

  • Cca 60 % rozlohy je tvořena lesy.
  • Guinea se až do roku 1958 nazývala Francouzskou Guineí, protože byla kolonií Francie.
  • V zemi žije více než 20 původních národů, kteří mluví svým vlastním jazykem. Díky zachování původních kultur patří Guinea k zemím s vysokou tradici hudby a její tvorby.
  • Hlavní město Conakry patří mezi nejdeštivější hlavní města na světě, s neuvěřitelnými 3,7 m srážek ročně.
  • Průměrný věk místních obyvatel je pouhých 49 let.

Zajímavá místa, památky a aktivity, které vás čekají v Guinei

Milovníci přírody se ztrácejí na dlouhé túry po stopách prudkých vodopádů, neúnavně stoupají do kopců, objevují malé domorodé vesnice a sledují rodinky šimpanzů skrze plášť neprostupného pralesa.

Nejlepší věc, co na vás čeká v Guinei, je však neviditelná. To, že budete mít zemi nejspíš úplně sami pro sebe.

Conakry

Hlavní město a jedno z nejlepších míst pro začátek vašeho poznávání. Je to jedno z mála měst, kde jsou připraveni na turismus a užijete si zde i vcelku dostupné služby. Můžete si zde sehnat informace o dalších turistických místech a místního průvodce.

Rada: Určitě si zde udělejte na pár dní základnu, ochutnejte místní pivo v jednom z plážových barů, navštivte trh, bary a restaurace. Najdete zde bezpečné pláže, na kterých si můžete vychutnat západ slunce. Načerpejte energii a užijte si služby „západního stylu“. V zemi totiž není mnoho dalších míst, kde byste je našli. Guinea je prostě jedno velké dobrodružství.

Hudební zážitek

Nejen v srdci hlavního města si užijete sílu hudby, která má v Guinei opravdu hlubokou tradici. Hudba v Guinei je jedna z nejlepších kulturních atrakcí, které zde můžete zažít (společně s nádhernou přírodou, samozřejmě). Určitě doporučujeme navštívit jeden z mnoha hudebních barů, kde hrají živou hudbu.

Pamatujte: Země je celkově málo turisticky vyhledávaná a služby jsou zde na velmi nízké úrovni. Proto je návštěva země doporučována zejména cestovatelům dobrodružnější povahy. Infrastruktura, hotely, a dokonce i silnice mimo oblast hlavního města často úplně chybí. Není zde však problém najít místa k pobytu s pokrytím základních potřeb.

Kankan

Další z větších měst Guinei, ideální místo pro poznání místní kultury. Nacházejí se zde vysoké školy i jedny z nejstarších mešit v Africe. Pokud se vám nechce rovnou do hor, určitě se zde zastavte.

Fouta Djallon

Oblast Fouta Djallon je vyhledávaná zejména pro turistiku, jelikož nabízí úchvatné přírodní scenérie. Po cestě budete potkávat velkolepé vodopády a útesy. Na cestu však nevyrážejte sami. Nejlepší je oslovit místní neziskovou organizaci Fouta Trekking, která podporuje turistiku a nabízí služby cizincům. Vybrat si můžete z nabídky treků v rozmezí od tří do pěti dnů, nebo si nechte vytvořit výlet na míru.

Labé

Dalším zajímavým místem je město Labé, patřící mezi rušnější města s opravdu jedinečnou historií. Můžete si zde levně nakoupit krásné tradiční šaty v různých barvách a poznat místní kulturu.

Pobřeží

Pobřeží ležící mezi oblastí Conakry směrem na Guinea-Bissau, nabízející mnoho nedotčených pláží, na kterých je možné si odpočinout. Taktéž se jedná o oblast s nádherným rostlinstvem a volně žijícími živočichy.

Bel Air

Další hojně navštěvovanou destinací je Bel Air, ležící asi tři hodiny cesty od Conakry (po dobře zpevněné silnici). Najdete zde nádherné pláže, které jsou oblíbeným cílem turistů. Díky tomu zde najdete i pár hotelů, kde je možné se ubytovat. Pokud si chcete užít prázdných pláží bez turistů, vyrazte do oblasti Sobane, oblast nedaleko Bel Air.

Sabolan

Další tip je pro milovníky ekoturistiky. Jedná se o místo zvané Sabolan, což je místní resort na krásné pláži kousek od Bel Air. Je to místo několika moderních chat čekající na západní turisty. Na místní poměry je zde spíše draho, platíte však za pohodlí a služby, které byste jinde nesehnali.

Pokud chcete zůstat věrni lokální atmosféře, můžete zůstat spát ve vesnicích či na pláži ve vlastním stanu. Ubytování seženete také v některé z místních chatrčí, které jsou k pronájmu za pár peněz.

Souostroví Tristão

Pro odvážnější máme ještě jeden výlet. Je jím souostroví s názvem Tristão. Dostanete se na něj z Conakry cestou přes Kamsar, a odtud lodní dopravou. Cesta lodí trvá přibližně čtyři hodiny a obvykle loď vyplouvá jednou nebo dvakrát týdně. Pokud budete mít štěstí, vezme vás na ostrov některý z rybářských člunů. Ostrov je nádherný a nabízí možnost pozorovat mnoho druhů zvířat, např. želvy i jedinečné ptactvo.  Jedná se o izolované místo, kde se zachovaly téměř veškeré místní tradice.

Další místa k navštívení

  • Zalesněné ostrovy Loos Islands s písečnými plážemi a nádhernou přírodou.
  • Národní park Niokolo-na Badiar, savana podél hranice se Senegalem.  Domov pro antilopy, opice, lvy, a leopardy.
  • Přírodní rezervace Mount Nimba (UNESCO), částečně ležící na území Guinei a částečně v Pobřeží slonoviny .
  • Národní park v okolí Horního Nigeru – Přírodní krásy pramenné oblasti řeky Nigeru. Domov hrochů, slonů, buvolů či šimpanzů.

Poznat Guineu je opravdu na několik týdnů. Když jednou přijedete, nebude se vám chtít odjet. Pokud máte možnost, zůstaňte klidně měsíc. Je toho opravdu hodně, co zažít a vidět.

Předchozí článekZajímavosti Fidži – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Gabonu – zajímavá místa a památky k vidění