Zajímavosti Gabonu – zajímavá místa a památky k vidění

2381
Řeka a okolní krajina v Gabonu | kent0344/123RF.com
Řeka a okolní krajina v Gabonu | kent0344/123RF.com

Gabon je zemí ležící na západním pobřeží rovníkové Afriky. Jedná se o bývalou francouzskou kolonií, která s Francií dodnes udržuje dobré vztahy a francouzský vliv se zde mimo jiné promítá v kultuře a používaném jazyku. Kultura je jedním z velmi zajímavých aspektů této země. Dominantní etnickou skupinou jsou Bantuové, kteří používají své vlastní jazyky z nichž některé ani nemají psanou formu. Hlavním městem země je Libreville, který je hlavním obchodním, kulturním a průmyslovým centrem země. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Gabonu, můžete si být jisti, že se zde opravdu ohřejete. Panují zde totiž klasické rovníkové teploty. Rovněž se můžete těšit na úchvatnou přírodu, kterou je prorostlá celá země.

Najdete zde řadu národních parků, včetně Národního parku Lopé, který se nachází v centrální části země. Park a s ním související archeologická naleziště byla v roce 2007 souhrnně zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Značnou část země tvoří rovníkový prales, který je obýván množstvím zvířat, včetně antilop, opic, goril, tropických ptáků a slonů. Pojďte společně s námi objevit krásy této stabilní africké země, která je plná krásných lesů s volně žijícími zvířaty. Pokud vás láká krásná Afrika, ale chcete zůstat daleko od turistických destinací plných lidí, Gabon pro vás bude opravdovým rájem.

Zajímavosti o Gabonu

  • přibližně tři čtvrtiny území jsou tvořeny hustým rovníkovým pralesem.
  • v Gabonu žijí necelé dva miliony lidí, ačkoliv rozloha země je stejná jako rozloha České republiky, Slovenska, Rakouska a Chorvatska dohromady.
  • Gabon je jednou z nejbohatších zemí Afriky – zejména kvůli bohatým nalezištím ropy, manganu a dalších nerostných surovin – přesto žije třetina obyvatel v chudobě.
  • Gabon je domovem 80 % veškeré světové populace goril.

Zajímavá místa a památky v Gabonu

Parc National de Loango

Krásný národní park, který byl nazván “posledním Edenem v Africe”. Park, který je plný lesů, savan, lagun a bílých písečných pláží, je útočištěm mnoha živočišných druhů. Pokud budete mít štěstí, můžete vidět hrochy, slony a řadu dalších vzácných suchozemských savců i některých vodních živočichů, včetně velryb a delfínů. Loango je jednou ze světově nejlepších destinací pro pozorování divokých zvířat v jejich přirozeném životním prostředí.

Parc National de Mayumba

V jižní části země se u hranic s Konžskou republikou nachází další z úchvatných národních parků. Ten je domovem některých nejúchvatnějších přírodních památek, které může Afrika svým návštěvníkům nabídnout. Najdete zde pralesy i krásné pláže vhodné k příjemnému odpočinku. A nechybí ani zvířata. Můžete zde pozorovat několik opravdu vzácných a zajímavých živočichů. Tento park je jedním z největších světových hnízdišť pozoruhodných mořských želv kožatek. Právě na vodní živočichy  a jejich ochranu se tento park, jakožto jediný v celém Gabonu, výhradně specializuje. Každoročně hostí pobřeží parku 10 % světové populace keporkaků během jejich migrace. Kromě nich můžete pozorovat další mořské živočichy, včetně delfínů a žraloků.

Cascades de Makokou & Kongou

V Gabonu najdete i úchvatné vodopády, které se nacházejí v regionu Ogooué-Ivindo. Návštěvu tohoto přírodního zázraku byste si během svého pobytu v Gabonu určitě neměli nechat ujít. Jedna z místních environmentálních organizací pořádá k vodopádům nacházejících se uprostřed deštného pralesa výlety. Pokud máte vyřízená potřebná víza, můžete odtud pokračovat na návštěvu Konžské republiky.

Lambaréné

Vítěz Nobelovy ceny Albert Schweitzer kdysi řekl, že každý má svůj Lambaréné. Jeho Lambaréné je úchvatným městem v Gabonu. Teolog Schweitzer proslul tím, že zde na své náklady zřídil nemocnici pro místní obyvatele. Město je krásné pro jeho lesknoucího se jezera, živoucí řeky a samozřejmě také pro laskavost místních obyvatel. Říká se, že Lambaréné je laskavější a příjemnější než celý zbytek Gabonu, za což se připisují zásluhy právě Schweitzerovi, který svým hlubokým humanitárním úsilím údajně změnil charakter města a potažmo i celé země. V budově bývalé nemocnice dnes sídlí muzeum, kde si můžete prohlédnout dobové fotografie a řadu dalších dokumentů. Ve městě se nachází také malá zoologická zahrada, kde můžete spatřit i Schweitzerovy oblíbené pelikány.

Stavby ve městě Libreville

V hlavním městě země, které je kulturním i obchodním centrem země a také sídlem místní vlády, se nachází řada zajímavých budov. Během své procházky městem tak můžete spatřit mimo jiné i katedrálu St. Marie, prezidentský palác, budovy místních ministerstev a také budovu muzea Musée des Arts et Traditions, které vás seznámí se životem jednotlivých kmenů žijících v Gabonu. Najdete zde výstavu řemesel a kulturních zvyklostí i rozsáhlou sbírku masek.

Gabon je velmi progresivní zemí, která nabízí velmi přátelské prostředí pro všechny turisty, kterých sem zatím proudí jen velmi málo. V Gabonu můžete objevovat krásy doposud neprobádaných lesů, nechat se hýčkat slunečními paprsky na plážích s panensky bílým pískem a obdivovat krásu okolní malebné krajiny plné divokých řek. A to vše bez všudypřítomných davů turistů. Gabon je opravdovým tropickým rájem, který zatím čeká na své objevení. Jeho nedotčenou přírodu i kulturní rozmanitost si zkrátka zamilujete na první pohled.

Předchozí článekZajímavosti v Guineji – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Džibutska – památky a zajímavá místa k navštívení