Zajímavosti Kiribati – zajímavá místa a památky k vidění

2782

Kiribati, Republika Kiribati, je samostatná miniaturní republika o celkové rozloze zhruba 800 km2, rozkládající se na 33 atolech v Tichém oceánu. Součástí republiky je hned několik souostroví (Gilbertovy ostrovy, Phoenixské ostrovy, Liniové ostrovy a samotný ostrov Banaba) táhnoucí se téměř 4000 kilometrů od východu na západ a rovněž 2000 kilometrů od severu k jihu, přičemž obepínají rovník a 180. poledník.

Ostrovy každý rok navštíví na tisíce zahraničních turistů. Není divu, jde o skvělé místo pro rybaření, potápění, šnorchlování, koupání i kanoistiku. Jsou to krásné a naprosto jedinečné ostrovy s nádhernými plážemi, hlubokým mořem s pestrým podmořským světem a jedinečnou přírodou. Jednoduše je to hotový ráj pro vaši dovolenou.

Zajímavosti o Kiribati

  • Jediný pták, který žije pouze na Kiribati je Bokikokiko.
  • Nenajdete tu žádnou železniční, říční anebo jezerní dopravu. Mezi atoly a ostrůvky lidé cestují na kánoích.
  • Kiribati se skládá z 33 ostrovů (atolů) umístěných přesně na rovníku. Tyto ostrovy byly jednou užity jako zkušební terén pro jaderné zbraně.
  • Jde o jednu z nejchudších zemí na světě.
  • Na ostrovech Kiribati je mnoho ptáků, ryb, kokosových ořechů, krásných pláží a korálových útesů.
  • Ostrovům v následujících 50 letech hrozí, že skončí pod hladinou moře. I proto Kiribati zvažuje zakoupení 5000 akrů území Fidži, kam by se lidé z ostrovů přemístili.

Zajímavá místa a památky na Kiribati

Tarawa

Tarawu obklopuje hluboké modré moře s korálovými útesy i krásnými písečnými plážemi, které lemují kokosové palmy. Útesy skýtají nádherný výhled do okolí. Rostou tu chlebovníky, papája, banánovníky i Pandán (Pandanus). Lokalita je bohatá na ryby i korýše. Zajímavé na Tarawě je to, že je tvořena řetězcem ostrůvků s různě širokými kanály. Známá je však především pro husté zalidnění, které se rovná přelidněnému Hongkongu. Žije zde totiž valná většina populace této nevšední republiky.

Bairiki

Bairiki, město někdy označované jako hlavní město Kiribati, najdete na stejnojmenném ostrůvku, jenž je součástí ostrovů Tarawa. Na ostrůvku se nachází i mezinárodní letiště a nemocnice. Vedle nich se tu nachází i budova parlamentu, kancelář prezidenta, pošta, banka a knihovna.

Betio

Betio je samostatný ostrůvek atolu Jižní Tarawa. Nachází se tu velký přístav i ta největší elektrárna v zemi. Na ostrově se odehrála významná bitva „Bitva o Tarawu“ v průběhu druhé světové války, díky čemuž se na ostrově dodnes nachází pozůstatky na tyto boje.

Phoenixské ostrovy (nebo také Rawaki)

Phoenixské ostrovy jsou jednou z největších mořských chráněných oblastí na světě a najdete ji proto i na seznamu UNESCO. V tomto chráněném území žije na 500 rybích druhů, 18 mořských savců, 40 savců a 200 druhů korálů.

Kiritimati – Vánoční ostrov

Nejznámějším ostrovem republiky Kiribati je bezesporu ostrov Kiritimati neboli Vánoční ostrov, který patří mezi Liniové ostrovy. Ostrov najdete v Tichém oceánu a jde vůbec o největší korálový atol na světě. Vánoční ostrov vyniká nádhernou přírodu, která tvoří významný národní park (Christmas Island National Park). Park přitom pokrývá 60% ostrova a je známý pro migraci tisícovek červených krabů. Je však oblíben nejen vědci, ale i turisty, kteří si tu v klidu mohou vychutnat svou dovolenou. Hlavní sídla na ostrově jsou městečka s názvy Londýn, Paříž anebo třeba Banana.

Kuria

Ústředním bodem Kiribati je ostrov Kuria, kde žije na 15 km2 přibližně tisíc obyvatel. Ostrov nabízí idylickou dovolenou v kraji s modrými lagunami, bílým pískem a krásnu flórou a faunou. Nachází se tu i letiště, které je hojně užíváno turisty.

Marakei

Ostrov Marakei je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě. Je veliký pouhých 13,5 km2 a vyznačuje se centrální lagunou a mnoha hlubokými pánvemi. Jde o velmi atraktivní lokalitu, ideální místo pro líbánky. Ostrov vás zaujme i svou hlubokou historií a zachovalými tradicemi.

Pokud chcete okusit něco naprosto výjimečného, doporučujeme vám vydat se na konec světa a prozkoumat poklidnou a mírumilovnou republiku Kiribati. Jde o výjimečný kousek země, kterému však bohužel hrozí, že již za 50 let tu žádný ostrov kvůli zvyšující se mořské hladině nenajdete. Nepromarněte tento okamžik a poznejte zemi rozkládající se v prostoru třech časových pásem s těmi nejpřívětivějšími lidmi na světě.

Předchozí článekDovolená na Liparských ostrovech – čím jsou ostrovy zajímavé?
Další článekZajímavosti v Guatemale – památky a zajímavá místa k navštívení