Zajímavosti souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – památky a zajímavá místa k navštívení

3526

Nenápadný ráj plný nádherné přírody, krásných pláží a jedinečných korálových útesů plných života situovaných u pobřeží. Takový je ostrovní stát Svatý Tomáš a Princův ostrov ležící v Guinejském zálivu. Stát je tvořen dvěma hlavními ostrovy a několika menšími ostrůvky rozptýlenými podél západního pobřeží rovníkové Afriky. Celková rozloha země činí jen přibližně 1000 kilometrů čtverečních. Největším z ostrovů je Svatý Tomáš, který je vzdálen necelých 150 kilometrů od menšího Princova ostrova. Na ostrově Svatý Tomáš (São Tomé) lze nalézt stejnojmenné hlavní město země.

Ostrovy se mohou pyšnit velmi unikátní krajinou. Jsou totiž pokryty neprostupnou džunglí, z níž na několika místech vystupují vrcholky sopek. Džungle je domovem řady zajímavých zvířecích druhů, z nichž některé lze považovat za endemické. Kromě krásné přírody stojí za zmínku také zajímavé kulturní prostředí a místní architektura. Lze zde narazit na koloniální architekturu připomínající portugalskou přítomnost v zemi, která je zastoupena nejrůznějšími obydlími ležícími u plantáží i monumentálními pevnostmi. Pojďme se společně vydat na prohlídku těchto zajímavých ostrovů, které jsou právem považovány za exotický a dosud plně neobjevený ráj.

Zajímavosti o souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov

  • Svatý Tomáš a Princův ostrov je jednou z nejmenších zemí v Africe a zároveň nejmenším portugalsky hovořícím státem.
  • Svatý Tomáš a Princův ostrov patří mezi skupinku afrických zemí, které si jako první osvojily demokratické zásady a přijaly je do svého uspořádání.
  • Jedná se o poměrně bezpečnou zemi – bez obav zde můžete podnikat noční návštěvy měst i různých odlehlejších míst.
  • Největší nebezpečí zde tvoří divoká zvířata, např. tygři, lvi či jedovatí hadí a pavouci; za jedny z nejnebezpečnějších obyvatel země jsou však považováni komáři, kteří mohou přenášet malárii.
  • Svatý Tomáš a Princův ostrov se řadí mezi významné africké producenty kakaa – kakao zde tvoří až 95 % z celkového vývozu.

Zajímavá místa a památky na souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov

Přírodní park Obo (Obo Natural Park)

Jedinečný národní park pokrývající značnou část obou hlavních ostrovů. Na území parku můžete najít nejen zachovalé deštné lesy, ale také vyhaslé vulkány i krásné pláže. Park je navíc ideálním místem pro pozorování divokých zvířat a obdivování krásně kvetoucích rostlin. Úkolem parku je ochrana unikátního přírodního dědictví země a zachování těchto krás i pro budoucí generace. Díky činnosti tohoto parku máte možnost navštívit původní krásnou přírodu a vidět rostliny i zvířata, z nichž některá nelze vidět nikde jinde na světě.

Pico de São Tomé (Mount São Tomé)

Přímo v národním parku Obo leží i nejvyšší vrchol státu Svatý Tomáš a Princův ostrov, kterým je 2024 metrů vysoká vyhaslá štítová sopka pojmenovaná po větším z ostrovů. Pokud se rozhodnete pro výstup na tento dnes již neaktivní vulkán tvořený sopečnými horninami, naskytne se Vám jedinečný výhled do okolní krajiny.

Praia Jalé (Jalé Beach)

Jestliže toužíte spatřit naživo zajímavé mořské želvy, neměli byste vynechat návštěvu této nádherné pláže. Pláž nacházející se v jižní části ostrova Svatý Tomáš je místem, kde obří mořské želvy kladou v ranních hodinách své vejce. Pokud se o tuto jedinečnou podívanou nechcete připravit, můžete strávit noc v malých obydlích přímo na pláži.

Pekelná tlama (Boca do Inferno, Hells Mouth)

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Boca do Inferno, můžete se těšit na vskutku jedinečnou podívanou, kterou zde vytváří rozbouřené moře. Jedná se totiž o jeskyni s otvorem nad mořskou hladinou, kde voda narážející na vnitřní stěny jeskyně vytváří několikametrové gejzíry. Pokud zatoužíte po opravdovém dobrodružství, můžete se s instruktorem potápění vypravit na návštěvu podmořských jeskyní, v jejichž okolí lze pozorovat delfíny, želvy a další mořské živočichy.

Potápěčské resorty

Svatý Tomáš a Princův ostrov je doslova potápěčským rájem jako stvořeným k prozkoumávání krásného pobřeží a všech jeho tajemství. Na své si zde přijdou nejen zkušení profesionálové, ale také úplní začátečníci, kteří jen touží nahlédnout pod mořskou hladinu a spatřit jiný svět. U jednotlivých ostrůvků můžete prozkoumávat fascinující podmořské jeskyně i korálové útesy plné života, jež jsou obývány pestrobarevnými rybkami i dalšími živočichy. U Princova ostrova lze navíc pozorovat  sopečné horniny ukryté pod mořskou hladinou. Mezi nejoblíbenější resorty určeně k jedinečnému potápění či šnorchlování patří středisko Pestana Equador na ostrůvku Ilhéu de Rolas, kde lze pozorovat dokonce i majestátní velryby, Lagoa Azul na ostrově Svatý Tomáš či Pedra de Adalio na Princově ostrově.

Co vidět a navštívit ve městě São Tomé

Hlavní město země, městečko São Tomé, je malebným místem a jedinečnou ukázkou portugalské koloniální architektury. Město, které bylo založeno již koncem 15. století, se může pyšnit několika krásnými katedrálami, hezkými koloniálními budovami zdobenými pastelovými barvami, širokými ulicemi vlnícími se podél pobřeží a také významným námořním přístavem. Mezi nejvýznamnější a nejkrásnější budovy ve městě patří Kostel Naší laskavé paní (Our Lady of Grace Cathedral), pevnost São Sebastiao (São Sebastiao fort) či prezidentský palác (Presidential Palace Sao Tome). Navštívit můžete také naučné Národní muzeum (São Tomé National Museum), v jehož prostorách lze obdivovat sbírky seznamující návštěvníky s koloniální minulostí ostrova. Město São Tomé bude s největší pravděpodobností vaším výchozím bodem pro poznávání ostrovů, protože právě zde se nachází mezinárodní letiště. Využijte této příležitosti a zůstaňte alespoň na pár dní ve městě, které Vás překvapí svým koloniálním vzhledem i bohatým uměleckým a nočním životem.

Ostrovní stát Svatý Tomáš a Princův ostrov je často nazýván jako “zapomenutá perla Atlantiku”. Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto místa, určitě brzy zjistíte, že toto označení je více než trefné. Nádherné pláže obklopené průzračně čistým oceánem, fascinující příroda plná vyhaslých sopek i těch nejzajímavějších zvířat a samozřejmě také množství krásných staveb. To vše můžete na jednotlivých ostrovech obdivovat. A co je ještě lepší? Tento exotický ráj zatím nepatří mezi ty nejnavštěvovanější turistické destinace. Všechny krásy si tak můžete vychutnat bez obvyklých davů turistů. A že je toho hodně k obdivu, o tom se jistě rychle přesvědčíte sami.

Předchozí článekZajímavosti v Eritreji – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Egyptě – zajímavá místa a památky k vidění