Zajímavosti v Bhútánu – zajímavá místa a památky k vidění

4412

Na východním konci Himalájí, na hranici s Indií a Tibetskou autonomní oblastí, se rozprostírá rozlohou malý, avšak po stránce přírody i kultury velmi bohatý Bhútán. Oficiálně se nazývá Bhútánské království, ale můžete jej znát i pod přezdívkou Království hromového draka. V současnosti je jedinou buddhistickou zemí světa, která se po dlouhá léta stranila před okolním světem, což pramenilo především ze snahy o zachování místních tradic – například k legalizaci televize a internetu tu došlo až v roce 1999.

Místní obyvatelé jsou totiž hluboce spirituálně založení a asi tři čtvrtiny z nich se řídí principy buddhismu, jehož učení se považuje za bhútánské duchovní dědictví s historií sahající až do 8. století našeho letopočtu. Kromě buddhismu zde má poměrně velké zastoupení i hinduismus, který se sem dostal prostřednictvím nepálských imigrantů, jejichž komunita tvoří téměř 25 % bhútánské populace.

V porovnání s jinými státy podobné rozlohy je bhútánské klima velmi rozmanité a dalo by se rozdělit do tří základních kategorií. V subtropické oblasti v okolí Duarské pláně (Dooars) lze očekávat podobné počasí jako v nedaleké Indii – teploty tu neklesnou pod 15 °C a v létě mohou vystoupat až na 30 °C. Podnebí chladnějšího regionu Malého Himaláje se od toho našeho příliš neliší, což ale neplatí pro alpinské tundry Himaláje Velkého, které se téměř celý rok schovávají pod sněhem.

Zajímavosti o Bhútánu

  • V celé zemi je zakázáno kouření a prodej tabákových výrobků.
  • Obyvatelé Bhútánu jsou ze zákona povinni chránit životní prostředí, z čehož vychází i zákaz používaní plastových tašek a také zákon o tom, že minimálně ⅔ země musejí pokrývat lesy.
  • Horolezectví je zde taktéž ilegální, dle místních tradic jsou totiž hory považovány za sídla božstev. Gangkar Puensum (7570 m. n. m.) tedy není jen nejvyšším vrcholem země, ale i nejvyšším vrcholem světa, který člověk nikdy nezdolal.
  • Životní úroveň se tu, na rozdíl od kapitalistických zemí, nehodnotí na základě hrubého národního produktu, ale podle hrubého národního štěstí.
  • Nelze sem vycestovat na vlastní pěst – turisté si musejí opatřit povolení od místní cestovní kanceláře a také jsou povinni cestovat za doprovodu lokálního průvodce.

Zajímavá místa a památky v Bhútánu

Tygří hnízdo (Paro Taktsang)

Na okraji strmého útesu se nad širokými borovými lesy tyčí buddhistický klášter Tygří hnízdo, nejposvátnější místo celého Bhútánu. Základem pro jeho výstavbu byla jeskyně, ve které více než 3 roky meditoval Padmasambhava, známý jako Guru rinpočhe, jemuž obyvatelé Bhútánu přezdívají druhý Buddha. Legenda praví, že sem v 8. století přiletěl na tygřici a přinesl s sebou buddhistické učení, s jehož pomocí odehnal zlé démony, které sem obyvatelé přivolali praktikováním černé magie. Tato svatyně, nacházející se ve výšce 900 metrů, poskytuje návštěvníkům jedinečný pohled na město Paro.

Město Paro

Překrásné údolí velkolepých hor, v němž se rozprostírá město Paro obklopené zelení rýžových polí, vám rozhodně vyrazí dech. Najdete tu plno tradičních historických budov a posvátných míst, díky nimž se řadí mezi turisticky nejatraktivnější místa. Rozhodně byste tu neměli minout Rinpung Dzong, buddhistickou gompu a pevnost obývanou mnichy, jenž trefně odráží kulturu Bhútánu. Více informací o ní a jejím vývoji za posledních 1 500 let na vás čeká v Národním muzeu města Paro (National Museum of Bhutan), jehož sbírka se skládá z více než 3 000 uměleckých děl a mnoha dalších artefaktů.

Město Thimphu

Hlavním a současně největším městem Bhútánu, kde jako v jediném na světě nenajdete jediný semafor, je Thimphu. Protéká tu řeka Wang Chu, na jejímž západním břehu leží Tashichho Dzong, kde sídlí hlava mnišského řádu a od 60. let také bhútánská vláda. Překrásným architektonickým skvostem je také Memorial Stúpa, postavená z úcty ke králi Jigme Dorji Wangchuckovi, jenž učinil první krůčky vedoucí k demokratizaci státu. Rozhodně také nepřehlédnete bronzovou sochu Buddhy Dordenma, a to doslova, jelikož je se svou výškou o 50 metrech viditelná téměř ze všech částí města. A neměli byste opustit Timphu, aniž byste navštívili přírodní rezervaci Motithang Takin Preserve, jež je domovem bhútánských takinů. Tato zvířata jsou pro tuto zemi naprosto unikátní a proto se stala jejími národními symboly.

Punakha Dzong

Dech beroucí scenérie, v níž byla tato pevnost postavená, se neoddělitelně pojí s mnoha historickými událostmi, díky nimž se region Punakha stal srdcem bhútánské kultury. Stejnojmenné město totiž bylo po staletí hlavním městem Bhútánu a v Punakha Dzong probíhaly korunovace všech panovníků, z nichž někteří zde i sídlili. Jeho název v překladu znamená “palác velkého štěstí a blaženosti” a pokud se na chvíli zastavíte a ponoříte se do okolní krajiny, uvědomíte si, že název skutečně odpovídá prostředí, kterým se můžete kochat třeba z 250 metrů dlouhého visutého mostu, vedoucího přes soutok dvou velkých řek – Mochu a Phochu.

Průsmyk Dochula

V tomto průsmyku, na cestě mezi Thimpu a městem Punakha, byla v roce 2004 dokončena stavba 108 památných stúp, k nimž byl o několik let později přistavěn i chrám. Jejich stavba proběhla v absolutním souladu s postupy náboženských rituálů a byla uskutečněna na počest Bhútánských vojáků, kteří padli v boji proti asámským povstalcům z Indie.

Zachovalá okouzlující krajina i krásy místních chrámů mohou uchvátit nejednoho turistu, nicméně vzhledem k místním hodnotám a tradicím by se dovolená v Bhútánu mohla proměnit v cestu k vlastnímu nitru. Zaručeně tu ale zažijete harmonické a pokojné chvíle, a to ať už se vydáte na průzkum přírodních krás či vlastní duše.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Samoa – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Sýrie – zajímavá místa a památky k navštívení