Zajímavosti na Cookových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení

3046
Tropický ráj na Cookových ostrovech | sorincolac/123RF.com
Tropický ráj na Cookových ostrovech | sorincolac/123RF.com

Cookovy ostrovy – skupina patnácti ostrovů v jižní části Tichého oceánu, které proslavily bouřlivé námořní výpravy, hledání santalového dřeva a boje mezi námořníky a ostrovany od 16. až do počátku 19. století. Své jméno získaly po slavném mořeplavci, cestovateli, výzkumníkovi a objeviteli Jamesi Cookovi, který si úchvatné souostroví obzvláště oblíbil, a mezi lety 1773 až 1779 je několikrát navštívil.

Cookovy ostrovy tvoří 15 různě velkých ostrovů a desítek menších neobydlených ostrůvků, které se dělí na jižní a severní skupinu. Hlavní ostrov Rarotonga náleží do jižní skupiny, kde žije nejvíce obyvatel. Některé ostrovy jsou příliš nízké a těžce přístupné kvůli ostrým korálovým útesům, jiné jsou vysoké a porostlé bujnou vegetací, kokosovými palmami a chlebovníky. Všechny ostrovy se však vyznačují výjimečnou exotickou krásou, nádhernými lagunami, písečnými plážemi a azurovým mořem.

Maorové jsou velmi přátelští, široce se usmívající lidé, kteří si turistů váží a nechtějí po nich ani spropitné. Mezi nezapomenutelné zážitky patří nejen tropická fauna a flóra, ale také nedělní bohoslužba v původním jazyce a se zpěvy, místní trhy, domorodé tance, soutěže a festivaly. Maorové tanec milují a tančí všude.

Zajímavosti o Cookových ostrovech

  • Cookovy ostrovy jsou samosprávným územím Nového Zélandu, který se však stará pouze o zahraniční politiku a obranu.
  • “Hlavou” státu je formálně britská královna Alžběta II.
  • Oficiálním jazykem je původní jazyk maorština a angličtina.
  • Na Cookových ostrovech se odehrál příběh lodi Bounty, podle něhož byl natočený slavný film. Část námořníků byla natolik okouzlena ostrovy, že se rozhodla zůstat, založit rodiny a zplodit potomky, kteří zde žijí dodnes.
  • Cookovy ostrovy neuznávají spropitné a za nezdvořilé považují i smlouvání o cenách.
  • Žádná z budov na Cookových ostrovech nesmí být postavená výše než kokosová palma.

Zajímavá místa a památky na Cookových ostrovech

Rarotonga

Pláž na ostrově Rarotonga na Cookových ostrovech | fbxx/123RF.com
Pláž na ostrově Rarotonga na Cookových ostrovech | fbxx/123RF.com

Hlavní ostrov celého souostroví je velmi živým a rušným místem. Nachází se zde hlavní město Avarua a letiště. Celý ostrov je obklopený korálovými útesy vyhledávanými k potápění, šnorchlování a windsurfingu. Celý ostrov dokola lemuje silnice Ara Tapu, po níž si lze udělat krásný výlet s vyhlídkami na útesy a pláže. Národní kulturní centrum je skvělým místem pro poznání historie a kultury Cookových ostrovů. Mezi turisty je oblíbená trasa vedoucí skrze ostrov kolem hory Te Rua Manga, vodopádů Wigmore Falls a končící u posvátného místa Arai te Tonga.

Aitutaki

Pobřeží ostrova Aitutaki na Cookových ostrovech | inikep/123RF.com
Pobřeží ostrova Aitutaki na Cookových ostrovech | inikep/123RF.com

Druhý nejnavštěvovanější ostrov bývá označován za tropický ráj s ohledem na krásné písečné pláže, azurové moře, kokosové palmy a neustále dobře naladěné místní obyvatele. Ideální místo pro cestovatele, kteří si chtějí odpočinout na poloprázdné pláži či na procházce nedotčeným vnitrozemím od ruchu velkoměsta, počítačů a internetů.

Atiu

Třetímu největšímu ostrovu se přezdívá ostrov ptáků a pověstí. Právě zde, konkrétně na pláži Orovaru poprvé přistál James Cook. Na ostrově se nachází jeskyně a skalní útvary, z nichž nejslavnější je jeskyně Anatakitaki, v níž žili slavní milenci Inutoto a Tangaroa. Domov v této jeskyni má také vzácný pták Kopeka. Na ostrově žijí další exotičtí ptáci – bílý tavake, terej žlutonohý a fregata páskovaná.

Mitiaro

Malý a jeden z méně známých Cookových ostrovů. Ostrov vyhledávají cestovatelé, kteří si chtějí vychutnat volný čas v soukromí a o samotě. Zaplavat si přitom mohou nejen v moři, ale také ve vodách dvou sladkovodních jezer Rotonui a Rotoiti, v nichž žijí sladkovodní úhoří. Ti jsou hlavní místní delikatesou ostrova.

Manga Pu

Je nejvyšší vrchol celého souostroví ležící na ostrově Aitutaki. Ačkoliv slovo nejvyšší je značně přehnané, jelikož vrchol tohoto kopečku leží ve výšce pouhých 124 m. n. m. Výstup není nijak náročný a zvládnou jej i děti a starší lidé se slabší fyzičkou. I z tak malé výšky se vám naskytne úchvatný výhled na ostrov a ostrovy rozprostřené kolem.

Chcete-li si užít pohodový a ničím nerušený pobyt na exotických ostrovech, aniž by kolem vás pobíhali místní obyvatelé s nataženou rukou, vyrazte na Cookovy ostrovy. Hlavní díl slávy si drží okolní ostrovy Tahiti, Fidži a Bora Bora a Cookovy ostrovy tak zůstávají ušetřeny před největším náporem turistů a jsou rájem uprostřed Tichého oceánu. Kromě průzračného moře, bílých pláží a hustých pralesů budete okouzleni milým a přátelským chováním místních obyvatel.

Předchozí článekZajímavosti v Bělorusku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Beninu – zajímavá místa a památky k vidění