Zajímavosti v Bahrajnu – památky a zajímavá místa k navštívení

5928
Panorama bahrajnského hlavního města Manama | eugenesergeev/123RF.com
Panorama bahrajnského hlavního města Manama | eugenesergeev/123RF.com

Souostroví v Perském zálivu, Bahrajnské království, připomíná malou Dubaj. Bahrajn je zemí luxusu, bohatých hotelů a pláží, na které si možná budete muset chvíli našetřit. Pokud však toužíte po zážitcích a exotice, určitě nebudete litovat.

Bahrajn – vstupní brána do Perského zálivu

Bahrajn se stal vyhledávanou destinací pro turisty ze všech koutů světa. A není se čemu divit. Kdo by si nechtěl prohlédnout prosklené mrakodrapy tyčící se u pobřeží, navštívit věhlasná nákupní centra, relaxovat na nádherných plážích a poznat tradiční arabskou kulturu, která je opravdu jedinečná?

Bahrajnu se říká perla Perského zálivu nebo také vstupní brána do Arábie, arabský exotický sen. A proč je toto souostroví tak bohaté? Je to zejména díky velkým zásobám ropy a také tradičnímu lovu perel.

Zajímavosti o Bahrajnu

  • Bahrajn je spojen s pevninskou částí Saudské Arábie Mostem krále Fahda – stavba skládající se z mostů a viaduktů, dlouhá cca 25 Km.
  • Pravděpodobně nejpříjemnějším obdobím pro návštěvu je období mezi listopadem a únorem. Nejméně vhodným obdobím pro návštěvu je období Ramadánu – Bahrajn navštěvuje mnoho lidí a jsou hodně nadsazené ceny.
  • Pokud chcete jet do Bahrajnu autem, je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz, který je potřeba nechat ověřit na místním inspektorátu.
  • Bahrajn je vyspělou zemí s vysokou vzdělaností, takže se zde určitě domluvíte anglicky.

Zajímavá místa a památky v Bahrajnu

Hlavní město Manama

Ptačí pohled na město Manama v Bahrajnu | eugenesergeev/123RF.com
Ptačí pohled na město Manama v Bahrajnu | eugenesergeev/123RF.com

Hlavní metropole Manama je přístavem, který byl postavený ve stylu velkých amerických měst. I proto se mu říká arabský Manhattan, jehož mrakodrapy se tyčí vysoko do nebes. Vedle moderních prosklených staveb zde však najdete i starobylé památky a čtvrti, které pamatují tisíce let.

Tady je pár tipů, co v hlavním městě a jeho blízkém okolí rozhodně nevynechat:

  • Mešita Al-FatehJe to jedna z největších na světě, pojme více než 7000 věřících najednou. Řadí se tak k největším turistickým atrakcím v Bahrajnu.
  • Promenáda Corniche al-Fateh:Východní pobřeží města je známé pro majestátní přímořskou promenádu a skvostný výhled na mrakodrapy. Najdete zde spousty kulturního vyžití pro děti i dospělé i výhled, který vás prostě ohromí.
  • Vstupní Brána Bahrainu (Baab al-Bahrain), tradiční tržnice a muzeum lovení perel (Museum of Pearl Diving): Hned tři zajímavé památky na jednom místě. Nenechte si ujít Vstupní bránu do Bahrainu, monumentální budovu Baab al-Bahrain. Hned opodál najdete ulici s tradiční historickou tržnicí (souq), která je častým cílem turistů. Následně to máte jen pár kroků do muzea řemesla lovení perel, které najdete v jedné z nejvýznamnějších budov v Bahrajnu, bývalém nejvyšším soudě království.
  • Národní muzeum Bahrajn (Bahrain National Museum): Další muzeum, které doporučujeme navštívit, je Národní muzeum Bahrajn. Nabízí mnoho exponátů, které popisují zejména přírodní a kulturní historii království.
  • Mrakodrapy: První, co vás v hlavním městě upoutá a nepustí, jsou všudypřítomné moderní budovy a mrakodrapy. Mezi nejslavnější dominanty určitě patří Harbour Financial Center, The World Trade Center, Bahrain International Circuit, Durrat Marina, či Bahrain City center.

Manama a její okolí je nejnavštěvovanějším místem Bahrajnu. My se však vydáme dál, jelikož je stále co objevovat…

Původní historické pevnosti

Qal’at al-Bahrain v bahrajnském městě Manama | philipus/123RF.com
Qal’at al-Bahrain v bahrajnském městě Manama | philipus/123RF.com

Bahrajn je protkaný původními historickými objekty a pevnostmi. Mnohé z nich najdete v hlavním městě. Dále určitě doporučujeme navštívit Qal’at al-Bahrain, který je součástí světového dědictví UNESCO. Jedná se o zachovalé historické ruiny města z 3. tisíciletí př. n. l., které bylo kdysi hlavním centrem dilmunské kultury. V 16. století na místě, kde stávalo město, vybudovali Portugalci pevnost, která zde stojí dodnes.

Bývalé hlavní město a historické dědictví Muharraq

Dálnice vedoucí městem Muharraq v Bahrajnu | philipus/123RF.com
Dálnice vedoucí městem Muharraq v Bahrajnu | philipus/123RF.com

Muharraq, bývalé hlavní město Bahrajnu, má skutečně atmosféru tisíce a jedné noci. Projděte se uličkami této autentické části Bahrajnu a objevte starověký hrad či původní mešity s minaretem z hlíny. Tradiční domy jsou osazeny zdobenými dveřmi a lapači větru, které dodávají městečku typickou atmosféru. Nebojte se navštívit místní obchůdky a čajovny, ochutnejte lokální pokrmy či vodní dýmku.

Strom života (Tree of Life)

Strom života v Bahrajnu | aks123rf/123RF.com
Strom života v Bahrajnu | aks123rf/123RF.com

Na vrcholu písečné duny, uprostřed pouště v jižním Bahrajnu, stojí osamělý košatý strom. Široko daleko nenajdete žádnou další zeleň či kapku vody. A přesto, široký a rozvětvený strom zde přežívá již po mnoho staletí. Místní obyvatelé věří, že 10 metrů vysoký Strom života je přírodní zázrak. Každý rok místo navštíví desítky tisíc turistů, kteří chtějí tento úkaz vidět na vlastní oči.

Pláže

Pláž Al Jazair v Bahrajnu | philipus/123RF.com
Pláž Al Jazair v Bahrajnu | philipus/123RF.com

Hlavní atrakcí Bahrajnu jsou samozřejmě dlouhé písečné pláže a korálové útesy. Největší a nejkrásnější pláží je dle místních Al Jazair s velkým množstvím chatek, pavilónů a piknikových míst. Vydat se můžete také na jednu z mnoha pláží, které leží přímo u hlavního města. Ale pozor, většina z nich jsou soukromé a placené.

Největší vodní park Středního východu – The Lost Paradise of Dilmun Water Park

Pokud míříte do Bahrajnu v letní sezóně, připravte se na opravdu vysoké teploty. Ty vám zpříjemní mořské aktivity a další lákavé vodní atrakce, které jsou v Bahrajnu velmi populární. Vydat se tak můžete do největšího vodního parku Středního východu, který si zamilujete nejen vy, ale také vaše děti.

Polopouštní safari Al Areen

Polopouštní safari Al Areen v Bahrajnu | giuseppemasci/123RF.com
Polopouštní safari Al Areen v Bahrajnu | giuseppemasci/123RF.com

Al Areen je něco mezi ZOO a safari. Najdete zde volně pohybující se zvířata, exotické rostliny a mnoho dalšího.

Závody Formule 1

Závodní okruh Formule 1 v Bahrajnu | waupee/123RF.com
Závodní okruh Formule 1 v Bahrajnu | waupee/123RF.com

Na závěr jsme se rozhodli potěšit zejména mužskou část našich čtenářů. Bahrajn je totiž pořadatelem světoznámé akce Bahrain Grand Prix, závodu F1. Na ten můžete vyrazit každý rok v dubnu, tradičně na Mezinárodní okruh v Bahrajnu. Pokud se tak rozhodnete, doporučujeme plánovat v dostatečném předstihu, neboť lety i hotely jsou často beznadějně vyprodané.

Většina lidí se do Bahrajnu vydává za luxusem hotelů, soukromých pláží a exotikou. Bahrajn však dokáže nabídnout mnohem více. Je to místo mnoha tváří, starobylé kultury a bohaté arabské historie.

Předchozí článekZajímavosti Dominikánské republiky – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Botswany – zajímavá místa a památky k vidění