Zajímavosti Botswany – zajímavá místa a památky k vidění

4240
Krajina v africké zemi Botswana | muha/123RF.com
Krajina v africké zemi Botswana | muha/123RF.com

Botswana patří k nejstabilnějším státům Afriky, proto hned na úvod musíme říci, že není žádný důvod se obávat do země vyrazit. V dnešní době je Botswana jedním z dobrých příkladů demokracie na africkém kontinentu. Na co se můžete v zemi těšit? Především na nádherné přírodní scenérie, národní parky a rezervace plné volně žijících zvířat, delty řek i písečné pouště a jejich oázy.

Zajímavosti Botswany

Na světě snad není žádná jiná země, která by chránila své přírodní bohatství tak, jako právě Botswana. Místní vláda se rozhodla proměnit 40 % své plochy na území národních parků, a tak ochránit rostlinstvo a zvířata, které zde žijí.

 • Botswana se rozkládá na rozloze více než 600 000 km2 (téměř tak velká jako Francie).
 • V Botswaně je největší koncentrace slonů afrických, vyskytují se převážně v Chobe National Park.
 • Přes 70 % území Botswany tvoří oblast pouště Kalahari (na jihozápadě země). Naopak na severozápadě země najdete nejrozsáhlejší vnitrozemskou deltu světa – patřící řece Okavango.

Zajímavá místa a památky v Botswaně

Většina turistů, kteří míří do země, má zájem objevit nádhernou africkou přírodu a prozkoumat tamní národní parky. I my proto nejdříve zamíříme za přírodními památkami Botswany.

Národní park Chobe (Chobe National Park)

Tento NP najdete v severní částí státu Botswana. Řadíme jej na první místo našeho seznamu, a to kvůli jedné velké atrakci. Jedná se totiž o místo s největší koncentrací slonů na světě. Slonů zde volně žije a neustále putuje něco kolem 100 tisíc. Samozřejmě, že je tento národní park úchvatný i z jiných důvodů. Prostírá se kolem řeky Chobe, po které dostal také svůj název. Díky hojnosti vláhy zde lze pozorovat mnoho dalších druhů volně žijících zvířat, jejichž hejna a stáda se zdržují zejména na břehu řeky a jejích početných ostrůvcích.

Sloní stádo v Národním parku Chobe v Botswaně | timhester/123RF.com
Sloní stádo v Národním parku Chobe v Botswaně | timhester/123RF.com

Krajina tohoto NP je velmi různorodá a bohatá na rostlinné druhy. Projedete dlouhými travnatými oblastmi, povodím řeky, okolím četných jezírek i lesy a bažinami.

TIP: Pokud si chcete svůj pobyt něčím ozvláštnit, doporučujeme vydat se na část cesty na palubě lodi. Je to další skvělá příležitost, jak pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí, aniž byste je rušili. Využít můžete i místních služeb a atrakcí lodního safari.

Delta řeky Okawango

Pokud bychom měli popsat toto místo jedním slovem, bylo by to slovo divočina. Krajina snad tisíců ostrovů a říčních ramen, které vznikají z rozmaru řeky Okawango. Velkou zajímavostí oblasti je to, že řeka nemá žádné „klasické“ ústí do moře. Pohltí ji písečné duny pouště Kalahari.

Letecký pohled na deltu řeky Okawango v Botswaně | andamanse/123RF.com
Letecký pohled na deltu řeky Okawango v Botswaně | andamanse/123RF.com

Naším hlavním turistickým cílem je zejména konec toku delty, kde se rozprostírá přírodní ráj tvořený oázami, lagunami, zelenými háji a lesy. Žije zde enormní množství nejrůznějších živočišných druhů. Můžete zde potkat samozřejmě slony, ale také další zvířata, jako jsou buvoli, hroši, pakoni, žirafy, krokodýli i nejznámější kočkovité šelmy – lvi, gepardi a leopardi. Mnoho lidí si bere za cíl pozorovat bílé nosorožce, nebo varany. Pokochat se můžete také četnými stády zeber a antilop. Ne až tak zřídka můžete potkat také hyeny.

Na své si zde přijdou i pozorovatelé ptactva. Delta je domovem více než 400 druhů ptáků a 1000 druhů rostlin.

TIP: Do Afriky je nejdražší se dostat, pak už je vše mnohem levnější než u nás v Evropě. Pokud si tedy chcete užít velké dobrodružství, určitě nevynechejte možnost prohlédnout si deltu řeky z letadla. Letecký výlet se dá snadno objednat v blízkém městě Maun.

Rezervace Central Kalahari a pouštní parky

Nyní zamíříme do rezervace Central Kalahari, ve které můžete pozorovat velké množství volně žijících zvířat. I přesto, že se jedná o pouštní oblast, jsou zde dostatečné srážky zajišťující místa plné vegetace vhodné pro místní živočichy. Pozorovat můžete stáda antilop, pakoňů, či žiraf. Často turisty zajímá zejména život šelem. I zde narazíte na ty nejznámější kočkovité, ale také šakaly a hyeny.

Zvířata v oblasti Central Kalahari v Botswaně | simoneemanphotography/123RF.com
Zvířata v oblasti Central Kalahari v Botswaně | simoneemanphotography/123RF.com

TIP: Tato přírodní rezervace je jedinečná v tom, že zde můžete pozorovat velké množství plazů.

Celá Botswana je protkána národními parky. Ať si vyberete kterýkoli, jistě vám nabídne dech beroucí zážitky a možnosti pozorování místní zvěře a rostlinstva. Mezi další, opravdu nádherné parky a rezervace, určitě patří:

 • Národní park Khutse
 • Národní park Makgadikgadi, jehož chloubou jsou plameňáci a další vodní živočichové nejrůznějších druhů. Pozorovat zde můžete také dravce.
 • Národní park Nxai Pan – zde se daří zejména žirafám, které zde žijí v početných stádech.
 • Rezervace Moremi, nádherné místo plné kontrastů na východní straně delty řeky Okavango.

Další památky a atrakce, které navštívit

I přesto, že národní parky jsou hlavní atrakcí, za kterou do Botswany pojedete, byla by škoda minout i další místa, která máte po cestě.

 • Mokřady Linyanti
 • Viktoriiny vodopády (jedna z nejkrásnějších přírodních památek UNESCO), ležící na hranici Zimbabwe a Zambie (cca 1 hodina jízdy z Botswany)
 • Řeka Zambezi s tisíci hrochy
 • Pohoří Tsodilo (Památka UNESCO, historie osídlení původních obyvatel)
 • Návštěva vesnic, kmenů a poznávání tradičních zvyků místních obyvatel

Botswana ve vás zanechá pocity neskonalé volnosti a nádhery volné přírody, která je zde stále živá díky ochraně národních parků. Milovníci zvířat si místo zapamatují jako malý ráj na Zemi s nekonečnými možnostmi pozorování živočichů ve volné přírodě. Kromě zvířat se však můžete těšit i na kulturu původních afrických kmenů a místních obyvatel.

Předchozí článekZajímavosti v Bahrajnu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Fidži – památky a zajímavá místa k navštívení