Dovolená ve Španělsku – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?

2163
Park Güell v letní den v Barceloně | bloodua/123RF.com
Park Güell v letní den v Barceloně | bloodua/123RF.com

Do Španělska lze cestovat v kteroukoliv roční dobu, hlavní sezónou je však léto s oblíbenými pobyty u moře. Na jihu se nemusíte obávat nízkých teplot ani v zimě, řada lidí zde tráví zimní období v karavanu či v cenově dostupných chatkách a apartmánech.

Jakou dovolenou vybrat?

Mezi Čechy jsou jednoznačně nejoblíbenější pobyty u moře na proslavených plážích. Španělsko je však rozsáhlé a nabízí i řadu dalších možností, jak pro milovníky historie, tak pro fanoušky turistiky, přírody a hor. Mezi oblíbené a náročné akce patří zejména poutní cesta sv. Jakuba do Santiaga de Compostela. Španělsko má i krásné hory, které jsou však v letních měsících velmi suché. Nachází se zde řada národních parků, které určitě mají co nabídnout.

Nejnavštěvovanější místa

Mezi nejznámější destinace samozřejmě patří přímořská letoviska jako Costa Brava a zejména Kanárské a Baleárské ostrovy. Ostrovy Mallorca, Ibiza, Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife jsou mezi milovníky pláží velmi dobře známá. Jednoznačně nejnavštěvovanější je však samotná Barcelona, kde je k vidění řada gotických i moderních staveb. Mezi všemi jasně vévodí Gaudího Sagrada Família, ale také domy Casa Mila a Casa Batlló či park Grüel. Najdeme zde také gotickou katedrálu sv. Eulálie a gotickou čtvrť. Až vás město unaví, určitě stojí za návštěvu i vynikající městské pláže. Z dalších známých míst je často navštěvován Gibraltar, byť část včetně pevnosti stále patří Velké Británii. Hlavní město Madrid je také oblíbenou destinací, ne však uprostřed horkého léta. Mezi hlavní památky patří zejména královský palác, náměstí Plaza Mayor, ulice Gran Via či galerie Prado. Hojně navštěvované je také Toledo nedaleko Madridu.

Méně známá místa

Mezi méně navštěvované oblasti patří jižní Andalusie s městy Sevilla, Malaga a Cádiz. V Andalusii je celoročně teplo a může nabídnout přes 900 km krásného pobřeží, včetně vyhlášených pláží. Zajímavé jsou jeskynní malby v jeskyni Altamira, horké prameny u Valencie či barokní katedrála v Murcii. Až z římských dob pochází památkami bohatá metropole Aragonie – město Zaragoza. Turisté také nově objevují hornaté Baskicko, které bylo ještě nedávno neklidné zejména kvůli teroristické organizaci ETA.

Předchozí článekZajímavosti v Austrálii – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená v Itálii – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?