Zajímavosti Šalamounových ostrovů – památky a zajímavá místa k navštívení

2863

Překvapivě nedotčené, čarovně tyrkysové, přátelské, přitažlivé, uvolněné, pohodové, jedinečné, smyslné. Šalamounovy ostrovy. Exotické souostroví zabírající strategické místo ve středu dění Tichého oceánu. Historicky byly ostrovy zastávkou na námořních cestách, díky kterým ostrovy získaly bohaté kulturní dědictví.

Zajímavosti o Šalamounových ostrovech

  • Neočekávejte nóbl turistická centra, luxusní střediska ani bílé písečné pláže plné služeb. Šalamounovy ostrovy jsou nedotčené západním turismem. Užijete si zde opravdovou pohodlnou dovolenou s ubytováním v tradičních domcích na pláži a stravováním v místních hospůdkách a bistrech.
  • Ostrovy jsou úplně skvělé pro aktivní dovolenou – doslova vás nenechají vydechnout. Nabízí totiž tisíce možností, co podniknout: výlety na vyhaslé sopky, prozkoumávání smaragdových lesů a džungle, surfování na divokých vlnách, potápění a šnorchlováni na korálových útesech, či výlety na kajaku po nádherných lagunách.
  • Mořské dno kolem ostrovů je poseto sbírkou vraků námořnických a válečných lodí z 2. světové války. Stačí si přivézt potápěčské vybavení, (nebo si zaplatit ponor na místě) a můžete si vše prohlédnout na vlastní oči.
  • Místní obyvatelé nemají potřebu lákat turisty či přetvořit toto pohádkové místo v turistickou atrakci. Díky tomu zde nenajdete davy západních turistů, ceny jsou přijatelné a lokalita si zachovala své tradice i kulturu pomalého života.
  • Ostrovy byly obydleny již 30 000 let př.n.l.. První Evropan na ostrovy vstoupil v 16. století. Místní obyvatelé byli notoricky známí pro praktikování kanibalismu.
  • Souostroví čítá více než 900 ostrovů, z toho je 6 hlavních (Choiseul, Isabel, Guadalcanal, Makira, Malaita a New Georgia) a 20 středně velkých. Obydlených ostrovů je kolem 350.

Zajímavá místa a památky k vidění

Honiara – hlavní město a centrum dění

Pokud se chcete dovědět více o místní kultuře a historii, určitě zavítejte do hlavního města. Je to také skvělý výchozí bod do dalších destinací. Pokud do Honiary zavítáte, určitě nevynechejte Národní muzeum a kulturní centrum (National Museum & Cultural Centre), kde najdete opravdové historické i kulturní skvosty. Muzeum se nachází v tradiční městské části a je obklopené typickými stavbami.

Z muzea vyrazte směrem k nábřeží a nejrušnějšímu místu celého města – přístavu Point Cruz. Po cestě se projdete ulicemi plných místních trhů a hlavním centrálním tržištěm (Central Market). Je zde mnoho stánků, kde nakoupíte skvělé čerstvé potraviny a najíte se místních pokrmů. Nakoupit ale můžete i další věci, zejména textil a výrobky místních řemeslníků (šperky a výrobky z mušlí).

Určitě se zajděte podívat i na budovu Parlamentu (The National Parliament), která vás překvapí svým tvarem. Jedná se o kruhovou betonovou konstrukci, která stojí na vrcholu kopce. Zajímavostí je, že se můžete zúčastnit soudních přelíčení, na které budete shlížet z galerie pro veřejnost.

Okolí hlavního města

Z přírodních krás nemůžeme vynechat okolí hlavní metropole, které nabízí mnoho možností k výletům. Určitě se zajeďte vykoupat na jednu z nejkrásnějších pláží v okolí – nádhernou písečnou pláž Bonegi Beach. Nacházející se asi 20 minut jízdy od města.

Další atrakcí jsou určitě místní vodopády, zejména vodopád Tenaru (Tenaru Falls) a Mataniko (Mataniko Falls). Vodopády měří až 60 metrů, tvoří nádherné kaskády a končí v smaragdově modrých lagunách skýtající skvělé osvěžení.

Pláže, potápění a šnorchlování

Kombinace průzračného oceánu, korálových ostrovů a vraků pozůstalých z dob 2. světové války dělá z Šalamounových ostrovů jedinečné místo pro potápění. Ostrovy jsou domovem rušného života mnoha živočišných druhů, mezi které patří žraloci, vodní želvy, delfíni a manty.

Mezi top lokality určitě patří oblast Ironbottom Sound, Uepi Island Resort, nebo okolí hlavního ostrova Guadalcanal (pláže Bonegi a Searpens). Pokud máte zájem o pozorování mant, vyrazte do resortu Manta Passage.

Menší ostrovy jsou jedinečnou oázou pro relaxaci a odpočinek ve stínu stromů. Lokalit je opravdu nepočítaně, mezi ty nejlepší můžeme ale určitě zařadit korálový ostrůvek Rennell, nebo pláže ostrova Gizo (taktéž ideální lokalita pro surfování). Mezi nejromantičtější místa na ostrově dle místních patří resort Tavanipupu.

Výstup na sopku Kolombangara

Nachází se na stejnojmenném ostrově, který nabízí krásný výlet přes zalesněná území. Můžete zde pozorovat místní faunu a flóru, kde vás nebude nikdo rušit. Tento ostrov není téměř obydlen, nebo je obydlen pouze přechodně – nachází se zde pouze hrstka domorodých kmenů. Sopka Kolombangara se tyčí do výše 1768 m a poskytuje jedinečnou podívanou na souostroví.

Návštěva tradiční vesnice

Skvělým kulturním zážitkem je návštěva tradičních vesnic, ve kterých žijí místní domorodci. Na turisty si tady pomalu zvykají, takže vás občas přijmou s mírným údivem, avšak s přátelským úsměvem na tváři. Navštívit můžete třeba osadu Mbangopingo, kde jsou místní obyvatelé známí pro svou kulturu domorodého tance.

Šalamounovy ostrovy jsou jedinečné nejen svou polohou, ale hlavně rozmanitostí, kterou nabízejí. Můžete zde jet za vodním dobrodružstvím, prodírat se džunglí, vystoupat na sopečná pohoří, koupat se v azurových lagunách či navštívit jednotlivé tropické ostrůvky, které nabízejí naprosté soukromí. Mnozí z vás však nezapomenou objevovat tradiční kulturu, které byla ovlivňována po mnoha staletí. I moderní historie zde zanechala své stopy – zejména pozůstatky světového válčení.

Předchozí článekZajímavosti na Trinidadu a Tobagu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Srí Lanky – zajímavá místa a památky k vidění