Zajímavosti Pobřeží slonoviny – památky a zajímavá místa k navštívení

3514

Pobřeží slonoviny, africký stát a bývalá francouzská kolonie, se díky západnímu vlivu stalo ekonomikou stabilní a vyspělou, do které dnes míří řada dobrodružných turistů. Země je vyhledávaná zejména pro přírodní památky, tradiční kulturní dědictví i tropický ráj jižního pobřeží Atlantiku.

Tato nádherná krajina je pokrytá hustými lesy, horami, národními parky a obklopena exotickými plážemi. Nabízí řadu kulturních zážitků při návštěvách muzeí, mešit a katedrál.

Zajímavosti o Pobřeží slonoviny

  • Pobřeží slonoviny je státem, kde se dodnes dodržují tradice i zvyky místních obyvatel a původních kmenů. Přibližně polovina obyvatelstva dodržuje tradiční víry v předky a často zde narazíte na provádění rituálů, tanců v maskách a vzývání dobra božstev.
  • Země je známá také pod přezdívkou „Jiná Afrika“ nebo „Země extrémů“, a to díky ekonomickému růstu a stabilitě na jedné straně a nedotčenému kulturnímu dědictví na straně druhé. Najdete zde moderní stavby i krásné moderní město Abidjan, kterému se říká „Africký New York“.
  • V roce 2002 byla stabilita země ohrožena. Rozpoutala se zde občanská válka a ozbrojená vzpoura uzavřela hranice pro turisty na několik let. Dnes se Pobřeží slonoviny znova dostává do náruče relativního míru a klidu.
  • Na území se rozprostírá jeden z posledních panenských deštných pralesů na světě (v Národním parku Tai), kde rostou stále nedotčené vzácné druhy dřevin.

Zajímavá místa a památky v Pobřeží slonoviny

Abidjan

Pobřežní město Abidjan je bývalé hlavní město a současné centrum turistického ruchu. Ve městě je znát výrazný vliv západní civilizace, zejména Francie. Dnešnímu Abidjanu dominují vysoké mrakodrapy, pěstěné zahrady, nebo třeba katedrála sv. Pavla (St Paul’s Cathedral), kterou obklopuje moderní městská čtvrť s mnoha restauracemi a bary.

TIP: Určitě nevynechejte Muzeum současného umění (Cocody Municipal Museum). Městské muzeum představuje rozsáhlou expozici moderní i tradiční práce, umění a lidového řemesla kultu Pobřeží slonoviny a dalších afrických států.

Hlavní město Yamoussoukro

Zatímco se veškeré dění soustřeďuje v Abidjanu, hlavní politické síly se přemístily do města Yamoussoukro, které je dnes současným hlavním městem. Nejpozoruhodnějšími památkami jsou zde monumentální mešity, které zastíní jen bazilika Sv. Panny Marie Královny míru (Basilica of Our Lady of Peace), která i dnes patří mezi nejvyšší kostely světa.

Největší krása na vás však čeká poté, co se dostanete z náručí měst. Proto se nyní vydáme do národních parků, údolí, k nohám hor, a nakonec ohřát na tropické pobřeží.

Údolí Man (Valleys of Man)

Vrcholky a údolí oblasti Man vás očarují drsnou přírodou a svou rozmanitostí. Je to svěží zelené území s horským klimatem, kde narazíte pouze na místní kmeny žijící v tradičních vesničkách. Bát se jich nemusíte, právě naopak. Jsou to lidé s otevřeným srdcem, kteří vás provedou po okolí a pomůžou s čímkoli bude potřeba. Údolí Man nabízí skvělé příležitosti pro pěší turistiku a poznávání tropických lesů.

Přírodní rezervace Mount Nimba (Mount Nimba Strict Nature Reserve)

Hora Mount Nimba, nebo také Mont Richard-Molard (pojmenovaná po geografovi a geologovi původem z Francie, který zde tragicky zahynul), je s výškou 1752 metrů nejvyšší horou Pobřeží slonoviny. Celé pohoří a její okolí tvoří rezervaci a jedinečný ekosystém, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Comoé (Comoé National Park)

Nejrozlehlejší chráněná oblast v západní Africe je národní park Comoe. Národní park zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO se pyšní snad největší biologickou rozmanitostí savany na světě. Na ploše 11 500 Km2 můžete pozorovat mnohé chráněné druhy zvířat od levhartů, lvů až po stáda zeber, antilop, žiraf a slonů. Do národního parku se můžete vydat sami, nejlépe však s místním průvodcem nebo speciální výpravou pro turisty.

Národní park Taï (Taï National Park)

Dalším skvostem, ovšem mnohem menší rozlohy, je národní park Tai, který je také zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Skýtá však spousty přírodních pokladů, jako např. rodiny chráněných druhů opic a šimpanzů. V parku se rozléhá přes 3000 Km2 deštného pralesa, který skrývá mnoho tajemství ze zvířecí a rostlinné říše – kromě již zmíněných šimpanzů zde určitě narazíte na lesní slony a buvoly. Nejlepší variantou je návštěva parku s místním průvodcem.

Pláže

Nesmíme zapomenout na možnosti pobřeží, které nabízejí turistům skvělé příležitosti pro letní radovánky. Najdete zde řadu opravdu luxusních pláží i ty, na kterých nenajdete ani nohu. Mezi ty nejoblíbenější určitě můžeme zařadit pláže v oblastech San Pedro, Assine a Grand Bassam.

Už jen název země v nás vyvolává úžas a pocit tajuplnosti. A prvnímu dojmu bychom neměli odolávat. Tato země je totiž krásná, úžasná a plná dobrodružství, které stále čeká na své objevení.

Předchozí článekZajímavosti v Ghaně – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Kubě – zajímavá místa a památky k vidění