Zajímavosti v Ghaně – zajímavá místa a památky k vidění

3551

Ghana – zlaté dítě západní Afriky, chlouba africké demokracie, země s rychlým ekonomickým rozvojem, ale hlavně nádherné místo pro objevování tajuplných koutů Afriky.

Když mluvíme o Ghaně, nemůžeme nezmínit energii a veselou povahu místních obyvatel, stejně jako přírodní krásy země – exotické pláže, nádherné vnitrozemí a rozmanitost divoké zvěře. To vše dokresluje tradiční kultura i rozrůstající se centra měst, které dokáží uspokojit vzkvétající turismus. Není tak divu, že je Ghana označována jako „Brána do Afriky pro začátečníky“.

Zajímavosti o Ghaně

 • Jazykové bariéry se bát nemusíte, Ghana totiž patří mezi země, kde je jedním z úředních jazyků angličtina. Dobře se tak dorozumíte s většinou obyvatel, zejména ve větších městech.
 • Ghana je stejně jako mnoho dalších afrických států poznamenaná dlouholetou tradicí obchodování s lidmi a otroctvím. Díky tomu můžete navštívit řadu pevností a staveb zejména při pobřeží, které byly s otroctvím po staletí svázány.
 • „Akwaaba!“ neboli „Vítejte!“ je slovo, které v Ghaně uslyšíte na každém kroku. Místní lidé jsou známí pro své dobré srdce a přátelskou povahu. Pestrým zážitkem tak určitě jsou oslavy festivalu Akwasidae, které se zde pořádají každých 6 týdnů na počest božstev. Lidé vycházejí do ulic a po celý den i noc zpívají, bubnují a tančí v barevných kostýmech.
 • V Ghaně se můžete setkat s vesnicemi, kde žijí lidé v symbióze s opicemi. Tyto místa fungují jako svatyně opic a jsou místními obyvateli velice uznávané.
 • V Ghaně jsou největšími nepřáteli komáři, kteří se hojně množí. Proto je nejlepší přijet v období evropského léta, od června do srpna. Pokud chcete zažít místní kulturní festivaly, vyrazte do Ghany v září a na počátku října.
 • Pozor na místní zvyky, které se často značně liší od těch evropských. Například vrcholem nezdvořilosti je přivonět k jídlu, když vám jej přinesou na stůl. Toto chování je považováno za vrchol hrubosti, poněvadž tím okatě kontrolujete, zda je jídlo správně uvařeno (či není jedovaté).

Zajímavá místa a památky v Ghaně

Hlavní město Accra

Zajímavosti a památky jsou široce rozptýleny do všech koutů hlavního města, takže určitě doporučujeme zaplatit za taxi či jiný dopravní prostředek. Nejlepší je pronajmout auto včetně řidiče, který rád splní i roli průvodce.

TIP: Nejlevnější a nejdobrodružnější způsob, jak cestovat po městě, je místními, často značně zchátralými, mikrobusy. Říká se jim Tro Tros a jsou vždy přeplněné k prasknutí.

Památky a místa, které určitě nevynechat:

 • Národní muzeum (National Museum of Ghana) – nabízí návštěvníkům pohled do ghanské historie a kultury od pravěku až po současnost.
 • Nejpopulárnější městský park Kwame Nkrumah Memorial Park s nádhernými stromy a památníky.
 • Hrad Osu (Osu Castle): Historická pevnost, místo vládců i sídlo současného prezidenta. Pozor, je zakázáno památku fotografovat.
 • Pláž Labadi (Labadi Beach): Jedna z nejkrásnějších a nejatraktivnějších pláží Accrary, kam míří většina turistů.
 • Městská čtvrť Jamestown – původní rybářská čtvrť a přístav města.

Národní park Mole (Mole National Park)

Pokud míříte do Ghany, určitě nemůžete vynechat návštěvu největšího a nejnavštěvovanějšího národního parku. Můžete zde pozorovat velké množství afrických zvířat (slony, antilopy, opice, i kočkovité a psovité šelmy) či navštívit kulturní původní budovy a místní mešity.

Národní park Kakum (Kakum National Park)

Kakum patří mezi nejzachovalejší deštné pralesy v západní Africe (nejméně dotčený deštný prales se nachází v Pobřeží slonoviny). Do parku nesmíte vstoupit sami, ale pouze za doprovodu místního průvodce. Turistické cesty jsou často nahrazeny vysokými mosty v korunách stromů, jejichž přechod je určitě velkým zážitkem. Díky nim si také můžete prales lépe prohlédnout a uvidíte větší množství zvěře – zejména barevných ptáků.

Pevnosti podél pobřeží

Ghana byla po dlouhá staletí pod záštitou otroctví, kterému sloužily bytelné pevnosti a hrady, tyčící se kolem pobřeží. Dnes je velká část z nich na seznamu světového dědictví UNESCO. Za návštěvu určitě stojí pevnost a pobřežní město Cape Coast, které je také rybářským městem. Místo nabízí nejen prohlídku pevnosti, ale i další kulturní zážitky, jako např. pouliční školy výuky bubnování, nebo několik opravdu vynikajících restaurací. Až budete unavení, můžete si odpočinout na příjemné pláži nedaleko centra města.

Pláže

Přestože mnoho pláží najdete u samotného hlavního města, ty nejkrásnější leží ještě více na západ. Pokud milujete jemný bílý písek, mušle a místa bez davů turistů, vyrazte na pláže Kokrobite, Busua nebo Winneba. Na turisty jsou však zvyklí všude – najdete zde většinou veškeré služby, stejně tak jako možnost zapůjčit si potápěčské vybavení nebo windsurf.

Lesy, kopce a vodopády

Ghana je skvělá také na pořádání výletů. Země je pokrytá krásnými lesy s četnými horskými vodopády. Vydat se můžete na Mount Afadjato, nejvyšší vrchol Ghany (880 m), k vodopádům Wli (Wli Falls), nebo do Svatyně divoké zvěře (Agumatsa Wildlife sanctuary), kde žijí chráněné druhy opic, ptáků, netopýrů a motýlů.

Pokud chcete poznat přátelskou tvář Afriky, zamiřte do Ghany, země, která si pomalu zvyká na příliv turistů. Přivítá vás bouřlivou historií, bohatou kulturou, přírodními krásami i exotickým pobřežím. Díky pohostinnosti místních obyvatel, kteří opravdu nemají kam spěchat, si tuto zemi zamilujete na první pohled.

Předchozí článekPamátky UNESCO v České republice – seznam světového kulturního dědictví
Další článekZajímavosti Pobřeží slonoviny – památky a zajímavá místa k navštívení