Zajímavosti Namibie – zajímavá místa a památky k vidění

7442

Namibie je africká země, která toho na svém území skrývá opravdu hodně. Údajně každý kdo Namibii navštíví, se do této země chce vracet. A není se čemu divit. Namibie je kombinací písečných dun, národních parků a divoké zvěře.

Namibie není příliš zalidněná země a ani davy turistů se sem nehrnou. Proto si můžete být jisti, že poznáte tu pravou tvář divoké Afriky. Projdete se po nejstarší poušti na světě, kde široko daleko nikoho nepotkáte nebo navštívíte jeden z nejproslulejších národních parků světa. A jelikož byla Namibie koloniální zemí Německa, tak se na některých místech dodnes domluvíte němčinou. A k tomu všemu si můžete v Africe vychutnat typické německé piv, které seženete v hlavním městě na každém rohu.

Zajímavosti o Namibii

  • Přestože je území Namibie rozsáhlé stejně jako kdybych spojili území Německa a Španělska dohromady, tak v Namibii žijí pouze 2 miliony lidí, což je stejně jako v Paříži.
  • Více než 80% území je pokryto pouští.
  • Namibie získala nezávislost teprve v roce 1990. Do té doby byla pod nadvládou Německa.
  • Namibie je jednou ze dvou zemí na světě, kde žijí pouštní sloni.

Zajímavá místa a památky v Namibii

Národní park Etosha (Etosha National Park)

Národní park Etosha pokrývá území o rozloze více než 20 000 km2, což z něj činí jednu z největších přírodních rezervací na světě. Dokonce se o něm často dočtete, že se jedná o jedno z nejlepších safari vůbec a k tomu za rozumnou cenu. Zkrátka si stačí půjčit auto, dojet k nejbližšímu napajedlu a čekat. Dřív nebo později se sem přijdou napít všechna zvířata z okolí. Kromě divokých slonů spatříte stáda pakoňů, antilop, zeber, žiraf a při troše štěstí i lvů. Etosha je jedno z nejfotogeničtějších míst. Nádherná příroda, divoká zvěř a západ slunce jsou nezapomenutelnou kombinací, která láká do Etoshy každým rokem stále více turistů. Pokud si chcete vychutnat toto neuvěřitelné místo osamotě, bez davu lidí, měli byste do Afriky vyrazit co nejdříve.

Sossusvlei

Poušť, ve které jakoby se zastavil čas. Tak by se dala popsat Sossusvlei. Neuvěřitelná krajina, kterou tvoří údajně nejvyšší písečné duny na světě, je jako z jiného světa. Všude okolo jen písek, vyprahlé stromy a nikde nikdo. Sossuvlei je oblíbenou částí pouště Namib, jejíž název znamená v překladu velkou prázdnotu. Přesto se na jejím území pohybují gazely a stáda antilop. Jedná se o velice magické a tajuplné místo. Ale jelikož se stále jedná o poušť, kde přes poledne prahne slunce, můžete se sem vydat na návštěvu pouze v určité hodiny při rozbřesku a západu slunce. Ztratit se v poledne mezi písečnými dunami by bylo smrtící.

Kaňon Rybí řeky (Fish River Canyon)

Kaňon Rybí řeky se pyšní titulem druhý největší kaňon na světě, hned po americké Grand Canyonu. A aby toho nebylo málo, jedná se o nejhlubší kaňon na světě. Když se podíváte z vyhlídky dolů, spatříte něco neuvěřitelného. Úchvatnou krajina a neuvěřitelné ticho. Dobrodruzi se mohou kaňonem vydat na pětidenní trek. Kaňon je 160 km dlouhý a 27 km široký. Procházka tímto magickým údolím, obzvláště při západu slunce, je nezapomenutelná.

Twyfelfontein

Skalní rytiny Twyfelfontein jsou natolik unikátní, že se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Místo je ukryté mezi skalami uprostřed pouště. Snad proto se rytiny dochovaly v tak neporušeném stavu až dodnes. Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, rytiny skutečně pocházejí už z doby kamenné, kdy Křováci ryli do skal symboly zvířat. Ty měli údajně představovat mapu. Například tam, kde směřovala hlava velblouda se nacházela oáza s pitnou vodou. Už jen samotná cesta ke skalám je dobrodružstvím. Písečná krajina má zkrátka své kouzlo.

Kmen Himba (Himba Strain)

Jsou to právě jedinečné místní kmeny, které vytváří při putování po Namibii to pravé kouzlo Afriky. Nejproslulejší z nich jsou kmeny Himba a kmen Herero. Lidi z kmene Herero poznáte snadno. Jejich oblečení hýří všemi barvami. Navíc je neodlučitelnou součástí jejich oděvů typický špičatý klobouk. Naopak ženy z kmene Himba chodí spoře oděné, barví si vlasy na hliníkovou červeň a údajně se nemyjí. Navštívit tyto kmeny, pozorovat jejich zvyky a tradice, je to pravé kouzlo Afriky.

Windhoek

Windhoek je hlavním a zároveň největším městem Namibie, kde se bez problémů domluvíte německy. Windhoek na první pohled vůbec nepřipomíná chudou africkou zemi. Centrum města tvoří vysoké výškové budovy, ovšem okrajové části města tvoří slumy, kde se zejména po setmění nedoporučuje vycházet. Už jen samotná procházka městem je zážitek. Pozorovat odlišnou kulturu, architekturu či ochutnat tradiční pokrmy v mnoha z místních restaurací je jen nepatrný zlomek z toho, co můžete ve Windhoeku dělat.

Jelikož je většina země pokrytá pouští a písečnými dunami, tak se zde rozmohl sand-boarding. Jedná se o sport, kdy sjíždíte na prkně písečnou dunu. Každý turista mířící do Namibie by si neměl nechat tuto jedinečnou aktivitu ujít. Kromě pozorování divoké africké přírody se můžete na západním pobřeží vykoupat v oceánu a nasbírat síly na další putování po Africe.

Předchozí článekZajímavosti Chile – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Marshallových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení