Zajímavosti na Marshallových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení

1991

Marshallovy ostrovy – malé korálové ostrůvky ukryté uprostřed Tichého oceánu. Součást exotické Mikronésie, kde široko daleko nenarazíte na žádný kontinent. Přesně tak by se daly charakterizovat Marshallovy ostrovy. Tuto zemi tvoří dvě hlavní souostroví – Ratak a Ralik, která sdružují tisíce malých ostrůvků. Marshallovy ostrovy jsou rájem na zemi. Dlouhé pláže s prohřátým bílým pískem, tyrkysové moře lemované zelenými palmami a žádné davy turistů. K tomu čerstvé kokosy, luxusní bungalovy na pláži a vynikající kuchyně.

Ovšem návštěva Marshallových ostrovů neláká turisty jen na své nádherné liduprázdné pláže. Na své si přijdou všichni dobrodruzi, neboť se v mořských hlubinách nachází spoustu vraků válečných lodí, které se zde potopily za 2. světové války. Nedílnou součástí mořského dna jsou pestrobarevné korálové útesy se spoustou nejrůznějších rybiček.

Zajímavosti o Marshallových ostrovech

  • Ročně navštíví Marshallovy ostrovy okolo 5000 turistů. Čímž se z nich stává jedna z nejméně navštěvovaných zemí na světě.
  • Marshallovy ostrovy se skládají ze dvou soustroví Ratak a Ralik, kde Ratak znamená východ a Ralik západ slunce.
  • Průměrná nadmořská výška všech ostrovů je pouze 7 m.n.m.

Zajímavá místa a památky na Marshallových ostrovech

Atol Majuro (Majuro Atoll)

Hlavním městem Marshallových ostrovů je město Majuro ležící ve stejnojmenném atolu. Stále se jedná o destinaci číslo jedna, kam míří většina turistů. Není se čemu divit. Na ostrově se nachází vyhlášená pláž Laura Beach, jejíž břehy omývá voda tak průzračná, až z ní přechází zrak. Kdo by chtěl zažít dobrodružství, může se na noc vydat na nedaleký opuštěný ostrov Eneko Island. Ovšem nezapomenutelným zážitkem, který by neměl žádný návštěvník vynechat, je šnorchlování. Tak bohatý a pestrobarevný podmořský život totiž jen tak někde neuvidíte. No a večer se rozhodně nudit nebudete. V okolí laguny je spousta barů a restaurací, kde to nejen žije, ale můžete zde ochutnat i vynikající jídla typická pro místní kuchyni. Součástí hlavního města Majuro je muzeum Alele a veřejná knihovna (Alele Museum & Public Library). Muzeum láká návštěvníky na exponáty z dávné historie, jejíž součástí jsou kanoe a nejrůznější nástroje.

Atol Kwajalein (Kwajalein Atoll)

Není ničím překvapivým, že hlavním lákadlem ostrova jsou bělostné pláže s průzračnou vodou. Ovšem ostrov není jen místem pro povaleče. Mezi oblíbenými aktivitami na ostrově Kwaj (jak mu přezdívají místní) jsou rybaření, potápění, šnorchlování a v zátoce sídlí jachtingový klub. Obrovským zážitkem je opustit pohodlí luxusních resortů a vydat se skrz ostrov prozkoumávat a pozorvat život místních obyvatel. Jejich úsměv, pohoda a radost ze života jsou totiž nakažlivé.

Atol Bikini (Bikini Atoll)

Atol Bikini je místem, kam stále míří velká část turistů, která cestuje na Marshallovy ostrovy. Zajímavostí je, že zde USA prováděli po 2. světové válce řadu jaderných pokusů a dokonce zde byla použitá v roce 1952 první vodíková bomba. Dnes už nejsou po válce ani památky a lidé si užívají sluníčka na ničím nerušených plážích. A koho by to náhodou omrzelo, může se vydat na průzkum korálových útesů a podmořského světa. Přestože se občas vyrojí informace o tom, že na ostrově je stále velký vliv radioaktivity, turisty to neodradilo a do exotického ráje se vydávají stále.

Atol Arno (Arno Atoll)

Atol Arno tvoří 133 menších ostrůvků, které obklopuje křišťálově průzračná voda se spoustou mořských živočichů. Pokud jste milovníci přírody a zvířat, tak byste rozhodně tento krásný kousek země neměli při své cestě vynechat. Zároveň se celý atol nachází jen kousíček od hlavního města Majuro, což z něj činí ideální místo na jednodenní výlet lodí. Na ostrovech žije kolem 2000 místních obyvatel. Žijí skromně, bez teplé vody a elektřiny. Už jen samotná návštěva atolu a pohled na zcela odlišný život místních lidí je nezapomenutelným zážitkem.

Ostrov Ebeye (Ebeye Island)

Nejlidnatějším ostrůvkem celých Marshallových ostrovů je Ebeye. Při procházce ostrůvkem narazíte na typický bílý kostelík místních obyvatel, vrak potopené válečné lodi, farmářské trhy a spousty dalších věcí. Na ostrůvku Ebeye se rozhodně nudit nebude. Už jen proto, že ostrov trpí přelidněností, tak se kolem neustále něco děje. A jelikož většinu zdejší populace tvoří mládež, tak jsou večerní párty každodenní samozřejmostí. Přes den se pak můžete opalovat a nabírat síly na večer ve vlnách Pacifiku.

Atol Maloelap (Maloelap Atoll)

Dalším oblíbeným atolem turistů je Maloelap. Není se čemu divit. Kombinace nádherných pláží a divoké přírody je okouzlující. Navíc při procházce podél pobřeží spatříte pozůstatky válečných lodí a tanků, které dodnes připomínají, jak to tady za 2. světové války probíhalo.

Marshallovy ostrovy nejsou jen exotickým rájem, ale také daňovým. Kromě toho prosluly ostrovy svými kokosovými plantážemi a pěstováním papáji. Kdo tyto čerstvé místní plodiny neochutná, jakoby v Mikronésii ani nebyl. Hlavním důvodem, proč míří turisté právě na Marshallovy ostrovy jsou bělostné pláže s tyrkysovým mořem. Ovšem ještě zajímavější je pozorovat kulturu a život místních obyvatel, která se tolik liší od té naší. Tradice, kdy se muž po svatbě automaticky přestěhuje k manželce se dodržují dodnes. Navíc zamilované páry nesmí během dne randit veřejně na ulici. A i když muži vystupují jako hlava rodiny, tak všechno důležitá rozhodnutí provedou ženy. Na Marshallových ostrovech si zkrátka odpočinete, užijete exotiku a poznáte zcela odlišnou kulturu.

Předchozí článekZajímavosti Namibie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Piranu ve Slovinsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí