Zajímavosti na ostrově Dominika – památky a zajímavá místa k navštívení

2135
Pláž na ostrově Dominika | fotogestoeber/123RF.com
Pláž na ostrově Dominika | fotogestoeber/123RF.com

Dominika je chudý ostrovní stát o rozloze 750 km2, který je součástí souostroví Malé Antily v Karibském moři. Ačkoli tato země nepatří k vyhlášeným turistickým destinacím, je tvořena překrásnou přírodou, která uchvátí nejednoho návštěvníka. Žije zde totiž pouze 72 tisíc obyvatel, a to především na pobřeží, zatímco vnitrozemí je porostlé tropickým deštným pralesem. Láká-li vás tedy divoká příroda, v Dominice ji můžete objevovat do sytosti.

Zajímavosti o Dominice

  • Ostrov objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus a místní indiány pojmenoval Karibové (sami se nazývali Kalinago), od nichž nakonec získala název celá oblast. Ti dnes v Karibiku přežívají již jen na Dominice, kde tvoří cca 1,5 % obyvatel.
  • V pozdějších staletích se o vlastnictví ostrova přetahovali Francouzi a Britové. Ten také získal úplnou nezávislost až v roce 1978.
  • Díky sopečnému původu je ostrov velmi hornatý. Jeho nejvyšší bod, vulkán Morne Diablotins se nachází ve výšce 1 447 m n. m., což z něj po sopce Soufrière na Guadeloupe (1 467 m n. m.) dělá druhý nejvyšší vrchol Malých Antil.
  • V Dominice se nacházejí i další pozůstatky vulkanické činnost, a to např. termální prameny či jezera sopečného původu.
  • Naleznete zde i nádhernou fauna a flóru, a to včetně několika ohrožených druhů. Státní hymna se tedy ne nadarmo jmenuje „Ostrov krásy, ostrov vznešenosti“.

Zajímavá místa a památky v Dominice

Hlavní město Roseau

Město Roseau na ostrově Dominika | byvalet/123RF.com
Město Roseau na ostrově Dominika | byvalet/123RF.com

Hlavním městem ostrova je Roseau na jihozápadě. Jedná se ale spíše o městečko, neboť má pouhých 20 tisíc obyvatel. Nachází se zde mnoho církevních staveb jako např. římskokatolická katedrála z roku 1854 anebo anglikánský kostel Svatého Jiří. Zájemci o historii Dominiky mohou navštívit rovněž muzeum Victoria Memorial. Turisté si nenechávají ujít ani Vládní palác, případně botanickou zahradu se spoustou exotických rostlin. K dispozici navíc mají i velké množství tržišť.

Město Portsmouth

Portsmouth je druhé a v podstatě jediné další město Dominiky. I zde je možné vidět mnoho koloniálních památek, a to včetně britské pevnosti Fort Shirley s velkým množstvím staveb. Ačkoli pevnost v minulosti chátrala, v posledních desetiletích dochází k její rekonstrukci. V blízkosti Portsmouthu se nachází také Národní park Cabrits.

Národní park Morne Trois Pitons

Na jihu Dominiky leží další národní park, a to Morne Trois Pitons, jenž byl dokonce v roce 1997 zapsán na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. Rozkládá se přitom na více než 9 % rozlohy celého ostrova. Jeho dominantou je hora Morne Trois Pitons (1 342 m n. m.), dle které park získal svůj název. Obdivovat zde můžete také rozličné druhy zvířat a rostlin, stejně jako překrásné gejzíry či jezera. Doporučit vám můžeme např. 60 metrů dlouhé bublající jezírko Boiling Lake.

Národní park Morne Diablotin

Třetím a posledním národním parkem ostrova je Morne Diablotin. Jak sám název napovídá, nachází se v něm nejvyšší bod Dominiky (viz výše), který můžete zkusit pokořit. Na vrchol se dá dostat zhruba za 7 hodin. V parku mj. žije 18 druhů ptáků, a to včetně dvou endemických druhů papoušků – amazoňana červenokrkého a amazoňana císařského.

Podmořský park Scotts Head/Soufrière Marine

Na samém jihu ostrova naleznete úchvatný podmořský park Scotts Head/Soufrière Marine, který láká potápěče z celého světa. Ti zde obdivují lávové kužely a útesy, především ale potopenou sopečnou kalderu s průměrem cca 1,6 km. V tomto místě navíc žije obrovské množství podmořských živočichů, takže se jedná o skutečně nezapomenutelný zážitek.

Carib Territory

Pokud byste chtěli poznat život a rukodělné práce původních obyvatel Dominiky, určitě navštivte oblast Carib Territory. Jedná se o indiánskou rezervaci o rozloze 15 km2 na východě ostrova, kterou tvoří osm vesnic. V současné době v ní žije zhruba 3 000 indiánů Karibů. Nachází se zde také skanzen původního života Carib Reserve Act a navíc si je možné jako suvenýr zakoupit některé řemeslné výrobky.

Dominika je ostrovem, který lze bez problémů nazvat „královstvím divoké přírody“. Plánujete-li tedy spíše relaxační dovolenou, určitě se nejedná o nejvhodnější destinaci. Nenaleznete zde totiž moderní turistické areály ani písečné pláže, jimiž je jinak Karibik vyhlášený. Naopak jde o výtečné místo pro dobrodruhy, potápěče a nadšence do outdoorových aktivit, kteří zde naleznou skutečný ráj na zemi. Pokud patříte do některé z těchto skupin, rozhodně si ostrov zařaďte do svého hledáčku.

Tip na závěr: budete-li chtít Dominiku skutečně navštívit, při výběru zájezdu si ji nespleťte s Dominikánskou republikou. Ač oba ostrovy leží v Karibiku, nejsou to totožné země!

Předchozí článekZajímavosti na Barbadosu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Bruneji – památky a zajímavá místa k navštívení