Zajímavosti na Barbadosu – zajímavá místa a památky k vidění

4352
Tropická pláž na Barbadosu | phbcz/123RF.com
Tropická pláž na Barbadosu | phbcz/123RF.com

Barbados je korálový ostrov, který patří k souostroví Malé Antily, a to konkrétně k východní větvi. Jeho rozloha činí 439 km2, má přes 285 tisíc obyvatel a hlavním městem je Bridgetown. Ačkoli žil ostrov v minulosti především z pěstování a vývozu cukrové třtiny, dnes je prvořadým zdrojem příjmů cestovní ruch. Slunečné počasí, nádherné pláže nebo korálové útesy totiž každoročně na Barbados přilákají velké množství turistů, kteří si přijíždějí odpočinout, objevovat podmořský svět a obdivovat exotickou přírodu.

Zajímavosti o Barbadosu

  • Ostrov byl objeven v roce 1536 portugalskými mořeplavci, kteří jej také pojmenovali Barbados. Slovo „barba“ přitom znamená „vousy“, neboť liány zdejších fíkovníků velmi připomínají tento mužský znak.
  • Barbados se stal v roce 1635 britskou kolonií a tento stav vydržel přes 340 let. Úplnou nezávislost totiž země získala až 30. listopadu 1966, ač je stále občas nazývána „Karibskou Anglií“.
  • Ostrov je znám také jako domov rumu. Tento destilát totiž pochází právě z Antil a na Barbadosu se nachází jeho nejstarší známá palírna z roku 1663.
  • Milovníci slunečného počasí sem mohou vyrazit prakticky kdykoli. Průměrná teplota vzduchu se zde celoročně pohybuje mezi 28 a 31 °C.
  • Na Barbadosu se narodilo několik známých osobností současné populární hudby. Pochází odtud např. zpěvačka Rihanna anebo DJ Carl Cox.

Zajímavá místa a památky na Barbadosu

Hlavní město Bridgetown

Pohled na hlavní město Barbadosu Bridgetown | msphotosite/123RF.com
Pohled na hlavní město Barbadosu Bridgetown | msphotosite/123RF.com

Pokud budete pobývat na Barbadosu, samozřejmě nesmíte vynechat návštěvu hlavního města, jež leží na jihozápadě ostrova. Nejenže zde naleznete příjemné pláže a klidné a průzračné moře, ale také mnoho památek, které jsou soustředěny především na Náměstí Národních hrdinů. Město bylo ostatně v roce 2011 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Navštívit můžete i krásný Queen´s Park, oblíbené to místo odpočinku, anebo Baxter´s Road, tedy ulici, ve které se nachází množství obchůdků s rumem.

Platinové pobřeží (Platinum Bay)

Nejnavštěvovanější částí Barbadosu je tzv. Platinové pobřeží, kde se také nachází většina hotelových komplexů. Pláže jsou zde opravdu krásné a moře klidné. Existuje tu nejen možnost slunění a koupání, ale oblíbené je také šnorchlování či potápění s dýchacím přístrojem. Pod mořskou hladinou se totiž prohánějí hejna pestrobarevných ryb, uchvacují i krásné korálové útesy, a kromě toho zde leží i několik ztroskotaných lodí. Asi nejznámějším je přitom vrak Berwyn v Carlisle Bay.

Harrisonova krápníková jeskyně (Harrison’s Cave)

Další oblíbenou turistickou destinací na Barbadosu je Harrisonova krápníková jeskyně. Délka tohoto podzemního systému přitom činí přes 2,3 kilometru. Hlavní částí je tzv. Velký sál, kde se nachází strop ve výšce úctyhodných 15 metrů! V Harrisonově jeskyni lze obdivovat rovněž krápníky a vodopády, takže se jedná o skutečný ráj pro speleology.

Mount Hillaby

Barbados tvoří především nížiny. Nejvyšším bodem ostrova je kopec s názvem Mount Hillaby. Ten sice leží ve výšce pouhých 340 m n. m., na druhou stranu jej díky tomu není zase tak složité zdolat. Z jeho vrcholu se přitom nabízí krásný pohled na okolní krajinu, konkrétně na oblast zvanou Scotland District.

Přírodní rezervace

Milovníci exotické přírody jistě ocení i místní rezervace. Tak například Barbados Wildlife Reserve na severu ostrova je skutečným královstvím zvířat. Procházet se totiž lze mezi rozličnými druhy opic, plazů, ptáků a dalších zvířat a pozorovat je v jejich přirozeném prostředí. Nádhernou podívanou pak nabízí i Graeme Hall Nature Sanctuary, tedy největší vnitrozemská vodní plocha s pestrou květenou a zvířenou.

Koloniální památky

Kromě nádherné karibské přírody nabízí Barbados vzhledem ke své historii celou řadu koloniálních památek. Za zmínku stojí městečko St. Michael, ve kterém je zachováno mnoho původních domů, anebo pověstmi opředený Sam Lord’s Castle na jižním pobřeží. Navštívit lze i plantážní sídlo Sunbury Plantation House a také původní cukrovar z 18. století Morgan Lewis Sugar Mill.

Karibik je oblast, která bývá obecně spojována s exotickou přírodou, nádherným mořem a poklidným životním stylem. Právě to přitom naleznete i na Barbadosu. Na ostrově je navíc úředním jazykem angličtina, takže se bez problémů domluvíte. K dispozici budete mít dostatek hotelů a restaurací, ale také sportovního vyžití. Navštívit lze i koňské dostihy, což sice možná trošku nekoresponduje s tradiční představou exotiky, na druhou stranu si zde můžete užít skutečně pohodovou dovolenou.

Předchozí článekZajímavosti Burkiny Faso – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Dominika – památky a zajímavá místa k navštívení