Zajímavosti v Bruneji – památky a zajímavá místa k navštívení

4168
Pobřeží v Bruneji | psstockfoto/123RF.com
Pobřeží v Bruneji | psstockfoto/123RF.com

Brunej patří mezi vůbec nejbohatší státy světa, a to díky zásobám ropy a zemního plynu. Tento sultanát s rozlohou 5 765 km2 a více než 415 000 obyvatel leží na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Hlavní město se přitom honosí poněkud krkolomným názvem Bandar Seri Begawan. Vládci Bruneje jsou pohádkově bohatí, lidé mohou získat bezplatné vzdělání a mají i určité sociální výhody. V zemi jsou nicméně poněkud omezena lidská práva. Pro turisty se každopádně jedná o velezajímavou destinaci, neboť se zde nachází úchvatné přírodní zajímavosti (60 % země pokrývá tropická deštný prales), stejně jako obdivuhodné architektonické skvosty.

Zajímavosti o Bruneji

  • Sultanát Brunej existuje pouze 32 let, neboť nezávislost na Britské koruně získal teprve v roce 1984. Jedná se tak o vůbec nejmladší stát na ostrovech jihovýchodní Asie.
  • Brunej je vedle Palau a Lichtenštejnska jednou z mála zemí světa, jejíž státní dluh byl do roku 2006 nulový. Následně již ovšem začal růst.
  • I když se jedná o jednu z nejbohatších zemí světa, zdá se, že bude hůře. Zásoby nerostného bohatství se totiž tenčí a podle aktuálních odhadů vydrží ropa a zemní plyn pouze do roku 2040.
  • Brunej je oblíbenou turistickou destinací i díky nízké kriminalitě a přátelskému chování k cizincům. Na druhou stranu se jedná o islámskou zemi, takže zejména spoře oděné ženy zde nevidí příliš rádi.

Zajímavá místa a památky v Bruneji

Hlavní město Bandar Seri Begawan

Mešita Omara Aliho Sajfuddína v Bruneji | zmphoto/123RF.com
Mešita Omara Aliho Sajfuddína v Bruneji | zmphoto/123RF.com

Ačkoli se hlavní město Bruneje netěší mezi turisty příliš dobré pověsti, protože se zdá být nudným (není zde totiž mnoho barů, diskoték apod.), za návštěvu určitě stojí. Nacházejí se zde velká nákupní centra a především řada mešit. Zmínit musíme především mešitu Omara Aliho Sajfuddína se zlatou kopulí, která je vůbec největší v jihovýchodní Asii a její exteriér i interiér jsou rozhodně pastvou pro oči. Vyžití pak nabízí zábavní park Jerudong, kde naleznete golfové hřiště, bazény, vodní atrakce, houpačky, možnost seskoku padákem i další adrenalinové činnosti.

Sultánův palác Istana Nurul Iman

V blízkosti hlavního města naleznete sultánův palác Istana Nurul Iman neboli Palác světla víry. Nejde přitom o ledajakou stavbu, ale o největší obydlený sídlo na světě, jež je zapsáno i v Guinessově knize rekordů. Palác má totiž neskutečných 1 788 místností a celkovou rozlohu 200 000 m2! Bohužel pro turisty se veřejnosti otevírá pouze po tři dny v roce, a to na konci oslav svátku ramadánu a v průběhu oslav sultánových narozenin. I zvenčí se nicméně jedná o úchvatnou podívanou.

Vodní vesnice Kampong Ayer

Vodní vesnice Kampong Ayer v Bruneji | donyanedomam/123RF.com
Vodní vesnice Kampong Ayer v Bruneji | donyanedomam/123RF.com

Součástí Bandar Seri Begawan je i vesnice Kampong Ayer. Ve skutečnost se však nejedná o jednu vesnici, ale 28 vesnic, které jsou propojeny dřevěnými můstky. Proč právě můstky? Veškeré domky totiž stojí na kůlech nad vodní hladinou, pročež je této části Bruneje někdy přezdíváno „asijské Benátky“. V současné době žije v Kampong Ayer cca 30 tisíc lidí, v minulosti však podobným způsobem žila většina místních obyvatel.

Opičí království Pulau Ranggu

Jestliže vás nelákají lidská sídla, ale radši se vydáváte do lůna přírody, doporučit vám určitě můžeme oblast zvanou Pulau Ranggu, jež se nachází jihozápadně od hlavního města. Jedná se totiž o skutečné království opic, když zde u řeky žije velká kolonie kahau nosatých, ale také spousta makaků. Můžete tedy nasednout na vodní taxi a kochat se pohledem na naše  vzdálené příbuzné.

Národní park Ulu Temburong

Tento národní park se rozkládá na východě země na 50 000 hektarech nedotčeného deštného pralesa a patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Bruneje. Je zde totiž zachována úžasná biodiverzita fauny a flóry. Park je možné navštívit na člunu, ale přítomno je rovněž velké množství lesních stezek a prkenných chodníčků. Nezapomenutelný zážitek nabízí především tzv. Nebeský chodník, tedy ocelová konstrukce ve výšce 50 metrů, která dosahuje výšky nejvyšších stromů.

Přírodní park Peradayan

Park Peradayan je daleko menší než Ulu Temburong (cca 1 000 hektarů), to by vám ovšem nemělo zabránit v jeho návštěvě. Vrcholky Bukit Peradayan v 410 metrech a Bukit Patoi v 310 metrech rovněž poskytují nádherný výhled na okolní krajinu s rozličnou zvířenou a pestrobarevnými květinami. Kromě toho se v parku nachází i několik zajímavých jeskyní, které návštěvníky lákají svou tajemností.

Distrikt Tutong

Zajímáte-li se o tradiční způsob života, vaše návštěva Bruneje by se neměla omezovat pouze na vodní vesnici Kampong Ayer. Distrikt Tutong, jež se táhne od severu k jihu zhruba uprostřed Bruneje, je nejřidčeji osídlenou oblastí země a nachází se zde mnoho původních kmenů. V místním přírodním parku Tasek Merimbun, ve kterém lze obdivovat i největší brunejské jezero, naleznete vesnice, ve kterých jakoby se zastavil čas.

V Bruneji zkrátka můžete nalézt takřka nedotčenou přírodu a ukázky tradičního způsobu života, ale také dech beroucí stavby, které svědčí o místním bohatství. Vzhledem k tomu, že je země domovem mnoha různých etnických skupin, přijdou si na své i milovníci gastronomie. Kromě mnoha místních kuchyní měla na zemi vliv i kuchyně arabská a indická, takže je možné ochutnat řadu výjimečných, vesměs ostřejších pokrmů. Vydejte se tedy objevovat všechny krásy Bruneje.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Dominika – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Guyany – zajímavá místa a památky k vidění