Dovolená v Piranu ve Slovinsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

3359

Pokud se některého z obyvatel Slovinska zeptáte na nejkrásnější město slovinského  pobřeží, jeho odpovědí bude pravděpodobně Piran. Toto krásné přístavní město je totiž mnohými považováno rovnou i za nejkrásnější město celého Slovinska. Piran je pětitisícovým městečkem ležícím na malém poloostrově u pobřeží Jaderského moře. Piran si svým vzezřením vysloužil přezdívku “slovinské Benátky”. Tato přezdívka je více než trefná. Koncem 13. století zde totiž začala zasahovat benátská vláda, jež se postarala o italský vzhled města reprezentovaný zejména architekturou.

Piran se může pyšnit nepřeberným množstvím historických památek, malebným kouskem pobřeží i krásnou okolní přírodou. Co zde však nenajdete, jsou pláže. Pokud se rozhodnete pro odpočinek u moře, budete se muset spokojit s obrovskými vápencovými kameny rozmístěnými podél pobřeží. Ostatní krásy města vám však tento nedostatek hravě vynahradí. A pokud si přeci jen budete chtít poležet na měkkém a vyhřátém písku, můžete se vypravit do sedm kilometrů vzdáleného města Portorož, které disponuje největší slovinskou písečnou pláží. V Piranu si nezapomeňte vychutnat procházku krásnými romantickými uličkami, návštěvu místních kostelů a dalších architektonických památek, ani posezení v některé z vyhlášených kaváren.

Zajímavá místa a památky v Piranu

Tartiniho náměstí (Tartinijev trg, Tartini Square)

Hlavní piranské náměstí, které má na místní poměry neobvyklé kruhové uspořádání. Náměstí stojí mimo městské hradby na místě bývalého rybářského přístavu. Na náměstí můžete mimo jiné obdivovat oblíbený Benátský dům s gotickými okny a rohovým balkonem, Městský palác vídeňského stylu z konce 19. století či místní dominantu, kterou je socha slavného houslisty a piranského rodáka Giuseppa Tartiniho.

Tartiniho rodný dům (Giuseppe Tartini Memorial Room)

Pokud se chcete vydat po stopách nejslavnějšího piranského rodáka Giuseppa Tartiniho, můžete navštívit dům, ve kterém se tento talentovaný houslista a hudební skladatel narodil. Najdete ho přímo na Tartiniho náměstí. V domě se nachází pamětní sál plný nejrůznějších předmětů spojených s životem hudebníka.

Kostel sv. Petra (Church of St. Peter)

Na piranském Tartiniho náměstí leží řada významných památek. Patří mezi ně i klasicistní kostel sv. Petra. Původní kostel byl postaven již koncem 13. století. Současné klasicistní podoby bylo dosaženo při přestavbě na počátku 19. století. Kostel je zdoben krásným reliéfem, který vyobrazuje sv. Petra přebírajícího klíče. V interiéru kostel je poté umístěn vzácný polychromovaný kříž, jenž je považován za mistrovské středověké dílo.

Kostel sv. Jiří (Church of St. George)

Kostel sv. Jiří je díky své vysoké zvonici, kopírující slavnou benátskou Kampanilu umístěnou na náměstí San Marco v Benátkách, hlavní dominantou celého města. Kostel pochází ze 17. století a jeho interiér je zdoben díly významných italských i holandských malířů. Věž kostela je přístupná veřejnosti a nabízí krásný výhled nejen na město a Terstský záliv, ale v případě dobré viditelnosti také na vzdálené vrcholky Julských Alp.

Městské hradby (Town Walls)

Značná část z původních dvou kilometrů městského opevnění již byla zničena, stále však můžete obdivovat zachovaný úsek dlouhý přibližně 200 metru. Budování hradeb pravděpodobně započalo již v 7. století, dokončeno bylo na přelomu 15. a 16. století. Součástí dochovaných hradeb je i jedna z bran, Rašporska vrata. Vychutnejte si ničím nerušenou romantickou procházku i jedinečný výhled do okolí, který hradby nabízejí.

Muzeum podvodních aktivit (The Museum of Underwater Activities)

S tajemným životem odehrávajícím se pod hladinou moře se můžete seznámit v Muzeu podvodních aktivit. Zde najdete řadu expozic, z nichž některé jsou věnované například sportu, podvodním vojenským aktivitám či fascinujícímu jeskyňářství.

Co navštívit v okolí Piranu?

Portorož

Portorož je největším přímořským lázeňským letoviskem Slovinska, které na své zázračné léčivé procedury využívající bahno a sůl z nedaleké soliny láká návštěvníky z celého světa. Kromě termálních lázní zde naleznete krásné parky plné růží, jež městu daly jeho název, řadu zábavních podniků, včetně nejstaršího slovinského kasína a také největší slovinskou písečnou pláž dlouhou více než 10 kilometrů.

Sečoveljske soliny (Sečovlje Salt Pans)

V blízkosti Piranu leží největší slovinská solná pole. Ta jsou velmi oblíbeným cílem všech návštěvníků města, kteří zde mohou obdivovat dlouhá staletí téměř nezměněný proces získávání soli z mořské vody či navštívit přírodní rezervaci plnou zajímavých ptačích druhů, jež byla vytvořena v jedné části areálu soliny.

Postojnské jeskyně (Postojna Cave)

Fascinující Postojnské jeskyně leží  v Dinárském krasu, přibližně 50 kilometrů od města Piran a je dalším z oblíbených turistických cílů Slovinska. Jedná se o seskupení podzemních chodeb o celkové délce přibližně 21 kilometrů, což z Postojnské jeskyně činí největší jeskyni celé země. Jeskyně se může pyšnit velmi bohatou krápníkovou výzdobou, přičemž stáří některých krápníků se odhaduje až na úctyhodných 500 tisíc let

Benátky (Venezia)

Z Piranu se snadno můžete podívat i do sousední Itálie. Doslova na dosah budete mít krásné Benátky, které jsou od slovinského pobřeží vzdálené přibližně dvě a půl hodiny plavby lodí. Zde poté můžete obdivovat řadu krásných míst a památek, z nichž za zmínku určitě stojí náměstí sv. Marka se stejnojmennou bazilikou, Dóžecí palác, úchvatné paláce rozptýlené podél Velkého kanálu či množství dalších krásných kostelů a bazilik.

I ve Slovinsku můžete zažít opravdovou Itálii. Stačí navštívit krásné přímořské město Piran plné úchvatných staveb i malebných romantických uliček. Jedná se o nejitalštější slovinské město, které vás svým vzhledem jednoduše okouzlí. Pokud vám Piran nestačí, můžete sednout na loď a vypravit se přes moře do opravdové Itálie, konkrétně do Benátek. V okolí Piranu poté můžete absolvovat řadu dalších výletů na ta nejkrásnější místa slovinského pobřeží.

Předchozí článekZajímavosti na Marshallových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená v Palmýře v Sýrii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí