Zajímavosti v Litvě – zajímavá místa a památky k vidění

10396

Litva – živá a nepředvídatelná země, která od doby osamostatnění prošla rychlou změnou na moderní stát. Dnes zde najdete rušný život a to nejen ve Vilniusu, hlavním městě, ale také na krásném bouřlivém pobřeží. Na své si zde přijdou zejména milovníci outdoorového dobrodružství, jelikož země nabízí nespočet přírodních krás v národních parcích, které často ukrývají nedotčenou přírodu.

Zajímavosti o Litvě

  • Dle názorů mnoha turistů jsou Litevci mnohem přátelštější a pohostinnější než krajané sousedních zemí. Jsou hluboce hrdí na svou zemi, což dávají často bujaře najevo.
  • V Litvě můžete narazit na přírodní scenérie, které byste zde rozhodně nečekali. Mezi takové patří i cca 60 km dlouhý pás písečných dun v oblasti zvané Kurská kosa.
  • Až do konce 14. století byla Litva pohanskou zemí a dodnes hrají pohanské symboly důležitou roli v mytologii země. Můžete navštívit dokonce Ďábelské muzeum (Muzeum of Devils), které se nachází v centrálním městě Kaunas.

Zajímavá místa a památky v Litvě

Užijte si zářivý Vilnius

Hlavní město Litvy, zejména jeho historické centrum, patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější skvosty celé země. Místo vás obklopí barokními domy a stavbami, že se rázem propadnete do 17. století. Atmosféru doladí spleť úzkých uliček s barvenými kostelíky a obchůdky. Ulice ukrývají mnohé restaurace, nádvoří a klidná náměstí.

Jaké památky ve Vilniusu určitě nevynechat?

  • Staré město (Old town, Senamiestis): Městská oblast, která byla rozvíjena již ve středověku a obehnaná vysokou kamennou zdí. Najdete zde řadu kulturních a historických památek.
  • Hrad Gediminas (Gediminas Castle) s vysokou červenou věží – jeden ze symbolů města.
  • Katedrála a bazilika Vilnius (Vilnius Cathedral)
  • Zámek Crooked (Crooked Castle) – neboli „zakřivený zámek“ nese název podle svého atypického tvaru.
  • Prezidentský palác (Presidential Palace), jehož základy byly položeny v 16. století. Můžete se zde těšit na tradiční výměnu stráží.
  • Litevskou obrazárnu (Lithuanian Picture Gallery) s velkým množstvím uměleckých děl místních i světových tvůrců.

Spočítejte kříže na posvátné Hoře křížů (Hill of Crosses)

Na tisíce křížů, které snad nikdo nedokáže spočítat, jsou umístěny na Hoře křížů. Jedná se o místo – kopec, který byl v minulosti několikrát srovnaný se zemí proto, aby zde kříže znova vyrostli. Kříže sem nosí nejen místní a poutníci, ale také lidé z celé země i řada turistů. Mnoho křížů vypráví své vlastní příběhy a jsou ozdobeny fotografiemi a příběhy lidí, kteří je zde donesli.

Projděte se po písečné duně Kurská kosa (Curonian Spit)

Jižní pobřeží Baltského moře skýtá opravdový unikát – dlouhý pás písečných dun, zvaný Kurská kosa. I přesto, že je místo chráněno známkou národního parku, se jedná vcelku o osamělé místo bez davů turistů. Prohlídnou si můžete nejen Kurské laguny a písečné duny, ale také krásy okolního pobřeží s řadou tradičních vesniček a rybáren.

Objevte hrad na jezeře zvaný Island a Národní park Trakai (Trakai National park)

Jedním z nejoblíbenějších výletů, na který můžete vyrazit z hlavního města, je výlet do národního parku Trakai (Trakai National Park). Výlet kombinuje přírodní krásy s poznáváním historie země a jejího kulturního dědictví. V parku leží několik modrozelených jezer, které jsou často propojeny úzkým kanálem. Na jednom z nich se tyčí nádherný hrad, zvaný Island (Gothic Island Castle), který vás zanese zpět do 14. století.

Uctěte památku obětí holokaustu na Paneriai

Po celá staletí byla Litva důležitým centrem židovské kultury a dalšího vzdělávání. Nacistická okupace druhé světové války a holocaust udělil místní židovské komunitě tragickou ránu. V letech 1941 až 1944, byly desetitisíce Židů zavražděny pod stromy lesa Paneriai, asi 10 km jihozápadně od hlavního města. V těchto místech dnes najdete jedinečné muzeum, které vám smutný příběh povypráví.

Ochutnejte místní speciality

Při návštěvě Litvy nesmíte vynechat průzkum místních jídel a tradičních pokrmů. Oblíbený hlavní chod je např. Cepelinai – přezdíván „Zeppelin“. Jsou to velké bramborové knedlíky plněné masem nebo tvarohem, podávané se zakysanou smetanou a s kousky křupavé slaniny. Ujít si také nenechejte téměř nevyslovitelný pokrm šaltibarščiai – litevský studený boršč z červené řepy, kopru a vajíčka natvrdo, podávaný s teplými bramborami.

Navštivte močály a kolonie chráněného ptactva v Deltě Němenu (Nemunas Delta)

Jihovýchodní pobřeží je rájem pro pozorovatele ptáků – najdete zde totiž rozlehlou přírodní rezervaci plnou mokřadů a močálů. Oblast je nadmíru úrodná a nabízí útočiště stovkám nejrůznějších druhů ptactva. Navštívit zde můžete ornitologickou stanici, která umožňuje pozorování ptáků i pro zapálené turisty.

Přímořské letovisko Palanga

Přibližně 25 km severně od města Klaipėda, leží nejkrásnější litevské pobřežní letovisko Palanga. V létě nabízí až 20 Km dlouhý pás nádherných písečných pláží, které obklopuje modrozelené moře. Najdete zde několik resortů, které nabízejí veškeré přímořské služby. Užít si zde můžete zejména windsurfing a další vodní sporty. Litevské pláže nejsou až tolik žádnou lokalitou, proto si zde užijete klidnou dovolenou.

Litva to je nedotčená příroda národních parků, živá města, tradiční vesnice i nádherné pláže a přímořské oblasti. Objevte tuto spanilou zemi hor, jezer, lesů a hradů. Pokud míříte na sever Evropy, určitě tuto zemi bohatou na kulturní dědictví nevynechejte.

Předchozí článekZajímavosti v Súdánu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Maltě – památky a zajímavá místa k navštívení