Kam v Hannoveru – zajímavá místa a památky aneb co navštívit?

9260
Panoramatický pohled na město Hannover | zoomzoom/123RF.com
Panoramatický pohled na město Hannover | zoomzoom/123RF.com

V údolí řeky Leine leží německé město Hannover, hlavní město spolkové země Dolní Sasko, které je významným německým centrem průmyslu, obchodu a služeb. Každoročně se zde koná spousta veletrhů a mezi ty nejpopulárnější patří například technologický veletrh CeBIT.

Příroda v srdci města

Pokud se budete pohybovat v jižní části centra, rozhodně nepřehlédnete Maschsee, uměle vytvořené jezero, které vyzývá jak k odpočinku u vody, tak i k širokému spektru vodních sportů. Každé léto zde město pořádá festival v duchu živé hudby, který bývá zakončen velkolepým ohňostrojem.

Jezero Maschsee v Hannoveru | axelbueckert/123RF.com
Jezero Maschsee v Hannoveru | axelbueckert/123RF.com

Jen několik minut odtud se rozléhá jeden z největších městských lesoparků v Evropě zvaný Eilenriede, což v překladu znamená “olšová slatina”. Můžete se zde věnovat nejrůznějším aktivitám jako například jízdě na koni, minigolfu a cyklistice nebo si vychutnávat kouzlo přírody při pikniku s přáteli.

Podzim v lesoparku Eilenriede v Hannoveru | panoramarx/123RF.com
Podzim v lesoparku Eilenriede v Hannoveru | panoramarx/123RF.com

Mezi turisty je také velmi oblíbená Hannover Zoo, jejíž tradice sahá až do roku 1865. Můžete se těšit na více než 200 druhů zvířat, rozmístěných do několika tematických oblastí, mezi které kupříkladu patří Gorilí hora, Zambezi nebo Zimní zoo. A pokud vás fascinuje vodní svět, rozhodně budete nadšeni z Sea Life Hannover, kde budete mít možnost pozorovat spoustu vodních živočichů z blízkosti, o jaké se vám ani nesnilo.

Spojení botaniky a architektury

Také byste neměli opomenout zámecké zahrady Herrenhäuser Gärten. Skládají se ze čtyř částí, z nichž první je barokní Große Garten. Na jejích 50 hektarech najdete živé ploty, udržované trávníky, cestičky a sochy, vše striktně geometricky uspořádané. V roce 2013 byla dokončena rekonstrukce místního zámku Herrenhausen Schloss, který byl téměř úplně zničen během druhé světové války.

Herrenhäuser Gärten v Hannoveru | velislava/123RF.com
Herrenhäuser Gärten v Hannoveru | velislava/123RF.com

Druhou část tvoří Berggarten, jež ve své době sloužila k pěstování a šlechtění místních i exotických druhů ovoce a zeleniny. S přibližně 12 000 rostlinnými jde o jednu z největších a zároveň nejstarších botanických zahrad v Německu. Najdete tu také Bibliothekspavillon, knihovnu postavenou ve stylu francouzského klasicismu skládající se ze dvou křídel, které propojuje překrásná prosklená rotunda.

Třetí část se nazývá Georgengarten, jelikož obklopuje Georgenpalais. Dříve nesly prostory paláce i zahrady jméno Wallmoden, dokud nebyly prodány britskému panovníkovi Jiřímu III. (anglicky George III.). Jeho jméno sice nesou dodnes, nicméně v prostorách budovy se v současnosti nachází Museum Wilhelm Busch, které prezentuje dílo tohoto německého malíře, grafika, ilustrátora a karikaturisty.

Čtvrtou a tedy poslední sekcí těchto rozlehlých zahrad je Welfengarten, jejíž prostory jsou sídlem Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover. Během druhé světové války byla taktéž velmi poničena a několik let po jejím konci byla zrekonstruována pro univerzitní potřeby.

Stavby odrážející minulost

V centru města sídlí hned tři nejvýznamnější kostely. Prvním a největším z nich je Marktkirche St. Georgii et Jacobi, obecně známý pod názvem Marktkirche, což znamená kostel na trhu. Pochází ze 14. století a je nejjižnějším kostelem postaveným ve stylu pozdní cihlové gotiky, která je typická pro severní Evropu a Pobaltí.

Marktkirche St. Georgii et Jacobi v Hannoveru | panoramarx/123RF.com
Marktkirche St. Georgii et Jacobi v Hannoveru | panoramarx/123RF.com

Druhým z nich je protestantský kostel Kreuzkirche, který je nejstarším z nich a vyznačuje se prostou renesanční fasádou a velmi jednoduchým interiérem. Posledním je Aegidienkirche. Kostel utrpěl velké škody při bombardování během druhé světové války, ačkoliv přestavby se nedočkal a dnes je považován za válečný memoriál.

Nejvíc vás ale pravděpodobně uchvátí Neues Rathaus neboli nová radnice. Stavba této monumentální budovy stála přesně 10 milionů německých marek a trvala dlouhých 12 let. Její oficiální otevření proběhlo 20 července 1913. Nese spoustu prvků eklekticismu, jenž se vyznačuje používáním a napodobováním prvků z více, často protikladných, uměleckých slohů. Její téměř sto metrů vysoká věž poskytuje výhled na celý Hannover.

Neues Rathaus v Hannoveru | meddj/123RF.com
Neues Rathaus v Hannoveru | meddj/123RF.com

Muzea plná informací

Naproti nové radnici stojí Niedersächsisches Landesmuseum Hannover, což v překladu znamená „muzeum spolkové země Dolní Sasko“. Jeho expozice je zaměřená na etnologii, archeologii a historii přírody této spolkové země a její součástí je také vivárium s plazi, obojživelníky a členovci. Zároveň také zastřešuje státní galerii Landesgalerie, kde najdete umělecká díla pocházející z období od středověku až do 20. století.

Niedersächsisches Landesmuseum Hannover | jorisvo/123RF.com
Niedersächsisches Landesmuseum Hannover | jorisvo/123RF.com

Historische Museum am Hohen Ufer neboli „historické muzeum na vysokém břehu“ shromažďuje pozůstatky nejen z historie Hannoveru, ale i bývalých welfských oblastí Dolního Saska. Může se především pochlubit velmi širokou sbírkou historických fotografií, která se skládá z více než 5 milionů snímků.

Sbírka moderního umění v Sprengel Museum je považována za jednu z nejvýznamnějších v celém Německu. Vznikla díky Bernhardu Sprengelovi, který městu daroval svou rozsáhlou kolekci umění a zároveň pomohl financovat stavbu muzea. Postupně se expozice rozšířila o spoustu dalších děl, jež jsou majetkem Dolního Saska a města Hannover, mezi které patří například práce Pabla Piccasa, Maxe Ernsta nebo také Emila Nolde.

Hannover nabízí spoustu krásných přírodních míst, kde se můžete nadechnout čerstvého vzduchu a využít rozlehlého prostoru k procházce nebo sportovním aktivitám, ale také spoustu památek a galerií, které naopak uspokojí hlavně umělecké duše. A pokud sem zavítáte v době Oktoberfestu nebo jiného festivalu, je jisté, že o zábavu budete mít postaráno.

Předchozí článekZajímavosti na Maledivách – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekUbytování v New Yorku – kolik stojí a jak si vybrat?