Zajímavosti Burkiny Faso – zajímavá místa a památky k vidění

2201
Silnice a okolní krajina v Burkina Faso | torsius/123RF.com
Silnice a okolní krajina v Burkina Faso | torsius/123RF.com

Burkina Faso je vnitrozemským státem ležícím v západní části Afriky. Ačkoliv se zatím nejedná o turisty hojně navštěvovanou zemi, Burkina Faso má řadu lákadel. Narazit zde můžete zejména na krásnou přírodu. Burkina Faso není žádnou vyprahlou pouští, ale savanou s travnatými plochami na severu a řidšími lesy na jihu země. Nachází se zde několik národních parků, ve kterých můžete pozorovat řadu zajímavých exotických tvorů. Kýžený kousek stínu vám poskytnou endemické baobaby. Země byla dlouhou dobu známá jako Horní Volta. Název země byl změněn až v roce 1984.

Kulturním i průmyslovým centrem země a také sídlem vlády je hlavní město Ouagadougou. Obchodní centrum státu zůstalo ve městě Bobo Dioulasso, které bylo dříve nejvýznamnějším městem v zemi. Oficiálním úředním jazykem země je francouzština, ačkoliv používána je také arabština a místní domorodé jazyky, včetně jazyka more, kterým mluví nejpočetnější místní etnikem, Mossiové. Pojďte se společně s námi vydat do této turisty doposud neobjevené země, kde vás bude na každém kroku provádět přátelská atmosféra a dobrosrdečnost místních obyvatel.

Zajímavosti o Burkině Faso

 • Název země Burkina Faso v překladu znamená “země neúplatného lidu” nebo „země spravedlivých“.
 • V zemi žije přibližně 19 milionů obyvatel a uvádí se, že téměř polovina obyvatel je mladších 15 let.
 • Ačkoliv se zde nacházejí významné zdroje řady minerálů, včetně stříbra, zlata a jednoho ze světově nejbohatších nalezišť manganu, Burkina Faso se řadí mezi nejchudší země světa – důvodem omezení využití těchto zdrojů jsou stávající nedostatky v přepravě.
 • Hlavní město Ouagadougou je místem konání dvou pravidelně pořádaných festivalů, Mezinárodního festivalu řemesel a filmového festivalu FESPACO, který je jednou z nejdůležitějších událostí svého druhu v Africe.
 • Burkina Faso se snaží být konkurenceschopná také na sportovní scéně – mezi oblíbené sporty patří wrestling, basketbal, cyklistika a samozřejmě také fotbal

Zajímavá místa a památky v Burkině Faso

Réserve de Nazinga

Réserve de Nazinga je jedinečná, 97 000 hektarů rozlehlá přírodní rezervace, která se nachází v blízkosti státních hranic s Ghanou. Návštěvu tohoto místa by si neměl nechat ujít žádný milovník přírody a volně žijících zvířat. Jsou zde k vidění antilopy, prasata bradavičnatá, krokodýli, sloni i velké množství ptačích druhů. Park je možné navštívit kdykoliv během roku, ačkoliv největší šance na pozorování zvířat v jejich přirozeném životním prostředí je od prosince do dubna.

Karfiguéla Waterfalls

Vodopády Karfiguéla v Burkina Faso | ssviluppo/123RF.com
Vodopády Karfiguéla v Burkina Faso | ssviluppo/123RF.com

Úchvatné vodopády, kde si můžete vychutnat jedinečnou koupel v přírodním koupališti, které vzniklo v horní části vodopádů. Nejlepší čas pro návštěvu vodopádů je těsně po období dešťů. Ačkoliv je v této době velmi složité dostat se po bahnité cestě k vodopádům, určitě to stojí za to. Naskytne se vám jedinečný pohled na krásné vodopády plné života. Cesta k vodopádům vede nádhernou alejí mangovníků.

Dômes de Fabedougou

Dômes de Fabedougou v Burkina Faso | jalvarezg/123RF.com
Dômes de Fabedougou v Burkina Faso | jalvarezg/123RF.com

Pravděpodobně největší přírodní památka země, která se nachází pouhé tři kilometry severně od Karfiguéla Waterfalls. Určitě se vyplatí spojit návštěvu těchto dvou přírodních zázraků. Dômes de Fabedougou jsou vápencové formace, které byly vodou a erozí vytvarovány až do podivných kopulovitých útvarů. Uvádí se, že toto tvarování probíhá již více než tisíc let.

Grande Mosquée

Grande Mosquée ve městě Bobo Dioulasso v Burkina Faso | torsius/123RF.com
Grande Mosquée ve městě Bobo Dioulasso v Burkina Faso | torsius/123RF.com

Vzhledem k tomu, že je zde islám dominujícím náboženstvím, jistě vás nepřekvapí přítomnost řady mešit. Jedna z nich se nachází i ve městě Bobo Diaulosso. Tato mešita pocházející z roku 1893 je vynikajícím příkladem sahelské architektury. Mešita disponuje kuželovitými věžemi a dřevěnými vzpěrami, jejichž úkolem je nejen podpěra struktury, ale jsou využívány také jako lešení při opravách mešity. Navštívit můžete interiér mešity i střešní terasu, která vám poskytne krásný výhled na ostatní věže.

Niansogoni Village

Niansogoni Village v Burkina Faso | ssviluppo/123RF.com
Niansogoni Village v Burkina Faso | ssviluppo/123RF.com

Jedna z místních starobylých vesnice, která je zasazena do výklenku ve strmém srázu. Vesnice, jejíž historie sahá až do 14. století, sloužila jako úkryt pro zástupce kmene Niansogoni, kteří se zde ukrývali během kmenových válek. Vesnice je od roku 1980 opuštěna. Pro některé je tato vesnice posvátným místem.

Významná muzea

Muzea jsou okénkem do historie států. Jejich návštěvu si oblíbila řada cestovatelů, kteří se zajímají nejen o přítomnost navštívené země, ale také o její minulost. Pochopení minulosti je často nezbytně nutné pro pochopení současnosti. Navštivte i vy některá z krásných muzeí.

National Museum

 • národní muzeum, které se nachází v hlavním městě Ougadougou
 • muzeum svým návštěvníkům představuje historii a tradice hlavních etnických skupin žijících v Burkině Faso
 • mezi vystavované exponáty patří ukázky nejrůznějších masek, kmenových soch i tradičních kostýmů

Musée Communal Sogossira Sanon

 • jedinečné muzeum, které se nachází ve městě Bobo Dioulasso
 • toto muzeum, stejně jako národní muzeum, seznamuje své návštěvníky s tradicemi a kulturou jednotlivých etnik
 • kromě nejrůznějších masek, soch a slavnostních oděvů zde najdete i modely tradičních staveb

Musée de la Musique

 • vynikající muzeum hudby, které se nachází v hlavním městě Ougadougou
 • expozice slouží jako úvod do hudební kultury země
 • muzeum sídlí v nové budově, která je postavena v tradičním stylu a dodává místu jedinečnou atmosféru

Burkina Faso je zajímavým, dosud neobjeveným státem, který svým návštěvníkům nabízí krásnou přírodu, rozmanité kultury a jejich tradice i zajímavé historické i přírodní památky. Záleží je na vás, zda se rozhodnete putovat po velkých městech či zda si vyberete návštěvu malých vesniček, kde se můžete setkat s tradičními obydlími i zvyky jednotlivých kmenů a kde můžete poznávat nejrůznější tajemství jedinečné Afriky.

Předchozí článekZajímavosti Džibutska – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Barbadosu – zajímavá místa a památky k vidění