Zajímavosti Džibutska – památky a zajímavá místa k navštívení

2120
Západ slunce v Džibutsku na pobřeží Rudého moře | derejeb/123RF.com
Západ slunce v Džibutsku na pobřeží Rudého moře | derejeb/123RF.com

Džibutsko je malou zemí ležící na severovýchodním pobřeží Afrického rohu. Nachází se v blízkosti průlivu Bab al-Mandab, který odděluje Rudé moře a Adenský záliv. V minulosti byla země známá mimo jiné pod názvem Francouzské Somálsko. Hlavním městem země je město Džíbútí, které stojí na korálových útesech vybíhajících do zálivu. Dalšími významnými městy jsou Obock, Tadjoura, Ali Sabieh, Arta či Dikhil.

Ačkoliv je Džibutsko velmi malou zemí, díky své strategické poloze má velký regionální a geopolitický význam. Jen málo zemí na světě se pyšní tolik rozličnou krajinou jako Džibutsko. Zatímco na severu se nacházejí vysoké hory, včetně 2028 metrů vysoké nejvyšší hory Mount Moussa, jižní část země je tvořena sérií pouštních planin. Najdete zde řadu solných jezer, vyhaslých sopek, potopených plání i jedinečných kaňonů. Džibutsko je rájem pro všechny milovníky přírody. Můžete zde obdivovat řadu exotických rostlin a samozřejmě také zvířat. Mezi nejčastější zvířecí obyvatele Džibutska patří různé ptačí druhy, antilopy, gazely, gepardi, hyeny, různé druhy opic a řada dalších živočichů.

Nejvýraznější je však bohatý mořský život, který lze pozorovat zejména u korálových útesů nacházejících se u pobřeží země. Kromě krásné přírody vás v Džibutsku přivítá také jedinečná a rozmanitá kultura. Kromě dvou hlavních etnických skupin, kterými jsou Afarové a Somálci, zde žije také početné skupiny yemenských Arabů, Etiopanů, Řeků a Italů. Mísí se zde řada kultur a tradic, které s sebou přinesly tyto národy. Oficiálními úředními jazyky jsou francouzština a arabština. Během své návštěvy byste neměli vynechat ochutnávku místních pokrmů. Ze spojení francouzské a africké kuchyně zde vzniká řada zajímavých specialit. Hlavní město s řadou vietnamských, čínských i libanonských restaurací je jedním z gurmánských cílů řady cestovatelů. Džibutsko je velmi zajímavou zemí, která svého času uchvátila i francouzského básníka Arthura Rimbauda, který zde několik let žil. Nechte se i vy uchvátit africkou kulturou a pojďte společně s námi objevovat tajemství této země.

Zajímavosti o Džibutsku

  • Na území Džibutska se nachází nejnižší bod celé Afriky – solné jezero Lac Assal nacházející se 155 metrů pod hladinou moře.
  • Džibutskem trvale neprochází žádná nadzemní řeka.
  • Dvě třetiny obyvatel Džibutska žijí v hlavním městě a jeho blízkém okolí.
  • Mezi oblíbené sporty patří samozřejmě atletika a fotbal, velkou oblibu si však získal také pétangue – každý večer můžete v hlavním městě pozorovat skupinky lidí hrajících pétangue pod pouličním osvětlením.

Nejzajímavější místa a památky v Džibutsku

Lac Assal

Jezero Lac Assal v Džibutsku | bonaime/123RF.com
Jezero Lac Assal v Džibutsku | bonaime/123RF.com

Jezero nacházející se přibližně 100 kilometrů západně od hlavního města Džíbútí je pravděpodobně jedním z nejpozoruhodnějších přírodních jevů v Africe. Toto jezero ležící 155 metrů pod hladinou moře je obklopeno tmavými sopkami, které se nyní nacházejí ve vegetačním klidu. Pohled na jezero je vskutku dech beroucí. Akvamarínová voda je obklopena obrovským solným polem, které je v ostrém kontrastu s okolním lávovým úsekem.

Grand Barra

Pokud se vypravíte z města Džíbútí k jezeru Lac Assal, budete cestou míjet další z džibutských přírodních zajímavostí. Grand Barra je pozůstatkem rozlehlého starověkého jezera. Dnes zde můžete vidět velkolepou planinu vysušeného a popraskaného bílého jílu, která je 27 kilometrů dlouhá a 12 kilometrů široká.

Les Allols

Pokud je někde demonstrována přírodní rozmanitost Džibutska, je to právě zde. Les Allols je jedním z nejpozoruhodnějších míst v celém regionu. Místní krajina je jedinečnou geologickou přehlídkou chyb i nejrůznějších záhybů a najdete zde také starověkou lávu, solná pole i vyvřelé černé horniny. Putování tímto místem je opravdu jedinečným zážitkem.

Abourma Rock

Pokud se rádi seznamujete i s tou nejdávnější historií lidstva, určitě byste neměli vynechat návštěvu Abourma Rock. Jedná se o úchvatné archeologické naleziště s řadou dobře zachovalých skalních rytin, jejichž vznik je datován do období mladší doby kamenné. Rytiny jsou pozoruhodné zejména kvůli své složitosti a rozmanitosti. Znázorňují lidské postavy i zvířata žijící v této oblasti – žirafy, krávy, antilopy, pštrosy atd. Skalní umělecká díla, která byla objevena francouzskými archeology v roce 2008, se nacházejí přibližně 30 kilometrů od města Randa a je možné je navštívit s místním průvodcem.

Decan

Decan je jedinečnou přírodní rezervací s vlastním ekosystémem, která se nachází pouhých 10 kilometrů od rušného Džíbútí. Můžete zde obdivovat řadu krásných rostlin i množství ohrožených živočišných druhů. Uvidíte zde elegantní gepardy, lvy, pštrosy, želvy, somálské osly, veverky, antilopy, zebry i dikobrazy. Rezervace byla založena francouzským veterinářem, aby sloužila jako rehabilitační zařízení pro různá zvířata, která z různých důvodů osiřela či byla chována nelegálně. Do budoucna se plánuje rozšíření rezervace a přidání dalších druhů zvířat.

Hamoudi Mosque

Mešita v Džíbútí, která se nachází na náměstí zvaném Place Mahmoud Harbi nebo také Place Rimbaud. Minaret této impozantní mešity je dominantou celého náměstí a jedná se o jednu z nejproslulejších budov ve městě.

Cathédrale Notre-Dame du Bon-Pasteur

Ačkoliv více než 90 % obyvatelstva tvoří vyznavači islámu, můžete v Džibutsku narazit i na jiné náboženské stavby, než jsou mešity. Jednou z nich je i tato krásná katedrála, která byla v nedávné době restaurována. Katedrála je jednou z nejpoutavějších staveb nacházejících se na ulici Boulevard de la République v Džíbútí.

L’Escale

Úchvatný přístav v Džíbútí, ve kterém můžete obdivovat řadu zajímavých lodí, včetně tradičních arabských plachetnice, jednoduchých rybářských loděk i velkých trajektů, které převážejí cestující do měst Tadjoura a Obock. Nenechte si ujít večerní romantickou procházku tímto malebným přístavem.

Maison de la Gouverneur

Dům se nachází ve městě Obock, které je považováno za místo vzniku francouzského kolonialismu. Obock dříve býval hlavním městem země. Vzpomínkou na dřívější slávu Obocku je dnes pouze tento majestátní dům.

Džibutsko je velmi zajímavou a rozmanitou zemí, která vám jistě brzy přiroste k srdci. Záleží jen na vás, zda dáte přednost poznávání místní kultury ve městech či zda se vrhnete přímo do lůna divoké přírody, kde můžete pozorovat množství divokých zvířat a věnovat se hikingu. Navštívit můžete také jedinečný vodní svět, kde se setkáte s řadou zástupců bohatého vodního života. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z těchto aktivit, jedno je jisté. Ze své návštěvy Džibutska si odvezete množství nových zážitků i ty nejkrásnější vzpomínky.

Předchozí článekZajímavosti Gabonu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Burkiny Faso – zajímavá místa a památky k vidění