Zajímavosti Gambie – zajímavá místa a památky k vidění

3086

Gambie je přímořským státem v západní Africe a láká především turisty, kteří si chtějí vychutnat kouzlo černého kontinentu, jeho krásnou a nespoutanou přírodu, ale i ty, kteří chtějí strávit dovolenou na pláži. Zde si ji můžete užívat po celý rok. Stačí si jen najít tu nejzajímavější destinaci právě pro vás.

Zajímavosti o Gambii

  • Gambie je bývalou britskou kolonií. Proto se tu domluvíte anglicky. Jde o zdejší úřední jazyk. Kromě angličtiny tu uslyšíte i kmenové jazyky.
  • Jde o nejmenší africký stát. Leží na pobřeží Atlantského oceánu a sousedí se Senegalem.
  • Země je nížinatá. Pokrývá ji především savana. Nejvyšší bod leží v nadmořské výšce pouze 53 m n. m.
  • V Gambii je subtropické podnebí s obdobími sucha od listopadu do půlky května. Od června do října je tu období dešťů s vysokou vlhkostí vzduchu. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Gambie je listopad až květen.
  • Do země můžete vstoupit pouze s platným vízem.
  • Pro cestu do Gambie nemusíte mít žádná povinná očkování. Některá se však doporučují – proti tetanu, břišnímu tyfu, žloutence typu A a B atd.

Zajímavá místa a památky v Gambii

Kamenné kruhy v Senegambii

Kamenné kruhy v Senegambii (Stone Circles of Senegambia) jsou jednou s největších zajímavostí v zemi. Právem jde o památku zapsanou na seznamu UNESCO. Jedná se o čtyři velká naleziště kamenných sloupů v kruzích (Sine Ngayène, Wanar, Wassu a Kerbatch). Jde o součást pohřebiště vznikajícího od 3 století před našim letopočtem až do 16. století našeho letopočtu. Tato památka se nachází podél řeky Gambie, a to v pásu 100 km širokém a 350 km dlouhém. Kamenné kruhy zasahují také do Senegalu. Nejenže jde o zajímavou památku, ale také svědčí o organizované společnosti, která byla schopná takové dílo vytvořit.

Kunta Kinteho ostrov

Kunta Kinteho ostrov (Kunta Kinteh Island) je říčním ostrovem na řece Gambii. Svůj název si nese od roku 2011. Dříve se jmenoval Jamesův ostrov. Je zapsán na seznamu UNESCO.

Že vám jméno Kunta Kinte něco říká? Pravděpodobně znáte román Kořeny od Alexe Haleye vypravujícího o osudech tohoto otroka i jeho potomků. Podle knihy byl natočen také seriál, který i u nás měl velký úspěch. Hlavně z toho důvodu cestuje na ostrov hodně turistů. Snad nejzajímavějším místem ostrova je zřícenina pevnosti Fort James, která byla základnou otrokářů.

Banjul

Banjul je hlavním městem země. Leží v ústí řeky Gambie. Nejvíce ruchu ve městě zažijete v přístavu. Pokud hledáte další místo, které pulsuje životem, vydejte se do Albert Market. Jde o největší městské tržiště. Můžete tu nakoupit velmi rozmanitý sortiment, včetně suvenýrů.

Další oblíbenou pamětihodností je vítězná vstupní brána do města – Oblouk 22 (Arch 22). Připomíná vojenský převrat, který tu proběhl 22. července 1994. Oblouk vám poskytne nádherný výhled na město.

Z jiných atraktivních míst Banjulu si ještě uveďme Národní muzeum (National museum), Banjlský státní dům a mimo jiné se tu nachází také katedrála Roman Catholic Cathedral a zajímavé jsou rovněž tamější mešity – Baitus Salam Mosque, King Fahad Mosque. V okolí města jsou oblíbená letoviska a pláže a určitě nic nezkazíte výletem do přírody.

Národní park Gambia River

Národní park Gambia River (Gambia River National Park) je chráněné území, v němž žijí hlavně šimpanzi. Park byl založen v roce 1978. Nachází se nedaleko města Janjanbureh (dříve neslo název Georgetown). Především v minulosti mělo velký význam.

Celé území kolem řeky Gambie je oblíbenou turistickou atrakcí. Žijí zde krokodýli, delfíni i hroši a prohlédnete si také další druhy zvěře, především ptáky. Vydejte se na plavbu lodí po řece. Má svou nezaměnitelnou atmosféru. Národní park Gambie River sousedí s Nyssang Forest Park, který byl zřízen roku 1954.

Národní park Kiang West

I do národního parku Kiang West National Park se lze dostat po řece Gambie. Nachází se na jejím jižním břehu. Patří mezi nejvýznamnější zvířecí rezervace v Gambii. Národním parkem je od roku 1987.

Jde především o domov mnoha druhů ptáků, ale také tu žije několik druhů opic a uvidíte tu i antilopy a další zvířata. Zajímavá je tu rovněž vegetace, např. baobab (opadavý strom využíván jako zdroj vody a potravy). Nejlepší doba pro návštěvu parku je listopad až leden. Je možné se tu ubytovat v některém z turistických bungalovů či jiných ubytovacích zařízení. Do parku lze podniknout různé výlety.

Lesní park Bijilo

I lesní park Bijilo (Bijilo Forest Park) je hojně navštěvovaný. Projděte se 4,5 km naučnou stezkou. Dozvíte se různé zajímavosti. Prohlédnete si tu především ptactvo, ale i jinou lesní zvěř. Rozhodně je co pozorovat.

Budete-li v lesním parku Bijilo, rovnou navštivte tamější město Serrekunda. Představuje největší město Gambie. Zamiřte třeba na jeho rušný trh.

Přírodní rezervace Abuko

Přírodní rezervaci Abuko (Abuko Nature Reserve) najdete nedaleko stejnojmenného města. I toto místo je hojně navštěvované turisty, a to díky tamější bohaté fauně a floře. Ze zvířat si tu prohlédnete především opice, antilopy, krokodýly či chameleony a žije zde přes 200 druhů ptáků. Park není velký, ale má své kouzlo.

Ptačí rezervace Tanji

Ptačí rezervace Tanji (Tanji Bird Reserve), jak už název napovídá, je lákavá pro všechny, kteří ze zvířat nejraději pozorují ptáky. Tato ornitologická rezervace se nachází poblíž vesnice Tanji, tj. na severním pobřeží. Zahrnuje také řeku Karinti. Kromě ptáků tu žijí opice a antilopy. Rezervace byla založena v roce 1993, a to pro ornitologický výzkum. Rozkládá se na ploše 612 hektarů.

Kololi

Gambie je také proslulá svými pěknými plážemi. Chcete se sem vydat na dovolenou u moře? Písčité pláže a turistický servis najdete třeba v letovisku Kololi. Budete si tu užívat všeho, co dovolená u moře nabízí. Kromě toho se můžete vydat na trh nebo do některého obchůdku a rušný tu je i noční život. A když se přeci jen budete v Kololi nudit? Vyjeďte si do hlavního města Banjul. Nachází se nedaleko odtud.

Příjemné pláže vám však nenabízí jen Kololi. Jsou tu i další letoviska, například Kotu, Cape Point či Bijilo.

Toužíte poznat zajímavou zemi s krásnými plážemi, zajímavými přírodními rezervacemi, jinou kulturou a celkově osobitým kouzlem? Vydejte se do Gambie. Země turisticky vzkvétá, takže tu najdete mnoho míst, kde můžete nejen složit hlavu, ale i využít dalších turisticky služeb.

Předchozí článekDovolená v Portoroži ve Slovinsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti Chile – památky a zajímavá místa k navštívení