Dovolená na Havajských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení

2911

Dovolená na Havaji je pro mnohé z nás synonymem opravdového pobytu v ráji. Při pomyšlení na Havajské ostrovy se nám totiž vybaví dlouhé pláže pokryté panensky bílým jemným pískem, které jsou obklopené tyrkysově modrými vodami Tichého oceánu. Návštěvníkům mířících na dovolenou na Havajské ostrovy, toho však tyto ostrovy nabízejí mnohem více. Kromě nádherné přírody plné deštných pralesů, vodopádů a exotických rostlin i zvířat zde naleznete množství úchvatných korálových ostrovů, nejvyšší sopečné vrcholky světa a v neposlední řadě i zajímavá historická místa. Ne nadarmo se ostrovům přezdívá “Perla Pacifiku”. Havajské ostrovy jsou tvořeny korálovými a sopečnými ostrovy, které spolu tvoří nejrozsáhlejší souostroví na světě. Kromě toho jsou tyto ostrovy nacházející se v Tichém oceánu zároveň 50. státem Spojených států amerických.

Havajské ostrovy se jako jeden ze států USA pyšní hned několika nej. Leží ze všech států nejdále od hlavního města,  Washingtonu, D.C. a zároveň zde naleznete i nejjižněji položené město USA, South Point, na Havajských ostrovech známý jako Ka Lae. Havajské ostrovy jsou tvořeny osmi hlavními ostrovy a několika desítkami menších ostrůvků a atolů. Ostrovy jsou velmi rozmanité a geograficky natolik zajímavé, že zde naleznete vše od krásných pláží přes pouště a tropické pralesy až po horské pastviny a husté jehličnaté lesy. Jedná se zkrátka o místo nevídaných možností, kde na vás kromě té pravé havajské pohody čeká i množství úchvatných míst, jejichž návštěva pro vás bude nezapomenutelným zážitkem.

Zajímavá místa a památky na Havaji

Honolulu

Hlavním městem a centrem Havajských ostrovů je město Honolulu ležící na ostrově Oahu. Ten je třetím největším a zároveň nejlidnatějším ze všech ostrovů. Ve městě můžete obdivovat nejen historické památky, ale také moderní budovy, obchodní centra i množství kulturních zařízení. Jedná se o opravdovou metropoli se vším všudy. Vaši procházku městem můžete odstartovat návštěvou krásného paláce Iolani, bývalého oficiálního sídla havajských králů nebo u kostela Kawaiahao, jež je známý také pod přezdívkou “Westminster Abbey Pacifiku”. Tento kostel se po své vystavě v roce 1842 stal prvním křesťanským kostelem ostrova Oahu. Pokračovat můžete návštěvou tradičních misionářských domů, v nichž bydleli první vyslanci, kteří havajské obyvatele seznamovali s křesťanstvím a západními tradicemi i medicínou.

Unikátní památkou je Aloha Tower sídlící v městském přístavu, která je symbolem a ikonou celého státu a která byla po dlouhou dobu jednou z nejvyšších hodinových věží Spojených států. Vynechat byste neměli ani Havajské divadlo z roku 1922, prohlídku zajímavých soch rozmístěných po městě či návštěvu naučných muzeí.

Jedinečný výhled na Honolulu a jeho blízké okolí si poté můžete vychutnat z vysokého kráteru Leahi známého také pod názvem Diamond Head, který se táhne podél města. Pokud vás procházky městem příjemně vyčerpají, můžete se vypravit do některé z restaurací nabízejících tradiční havajskou kuchyni. Příjemné posezení u skleničky oblíbeného drinku poté nabízejí i místní bary. Velmi oblíbené podniky naleznete v hojně navštěvované čtvrti Kapahulu, kterou naleznete hned vedle populární pláže Waikiki.

Pláž Waikiki (Waikiki Beach)

Waikiki je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších pláží světa. Je velmi populární nejen mezi vyznavači ničím nerušeného odpočinku, ale oblíbili si ji také surfaři a milovníci dalších vodních sportů z celého světa. Pláž je lemována nádhernou promenádou a najdete zde i množství barů vhodných k příjemnému posezení. Kromě nich můžete v bezprostřední blízkosti pláže nalézt i malebné parky, krásně upravené sportovní plochy, zoologickou zahradu či nádherné akvárium s tropickými rybkami. Celá pláž je rozdělena do několika sekcí, z nichž každá je zcela odlišná. Záleží jen na vás, zda dáte přednost živějším úsekům plným hotelových resortů nebo raději zvolíte odlehlejší a klidnou část s lagunami.

Pearl Harbor

Nedaleko od Honolulu leží proslulý přístav Pearl Harbor, který byl roce 1941 napaden japonským letectvem, což vedlo ke vstupu USA do 2. světové války. Dnes se zde kromě základny námořnictva Spojených států nachází i prostor věnovaný právě událostem druhé světové války. Kromě autentických fotek a videí z 7.12.1941 si zde můžete prohlédnout i množství dalších dokumentů pocházejících z tohoto neblaze proslulého dne.

Nedaleko od pobřeží se stále nachází potopená bitevní loď USS Arizona, která je dnes velmi významným pietním místem. Přímo u vraku lodi byl vybudován památník, k němuž se lze dopravit výletní lodi. Zde si poté můžete prohlédnout ceduli se jmény námořníků, z nichž někteří jsou v lodi dodnes pohřbeni. Uvidíte odsud i samotnou bitevní loď, z níž dodnes uniká ropa. Vstup na Arizona Memorial je zdarma. V rozsáhlém areálu přístavu poté můžete za příplatek navštívit i Aviatické muzeum a další expozice s nejrůznějšími bitevními loděmi a ponorkami.

Kaniakapupu

Na ostrově Oahu se můžete vydat i po stopách dávné havajské historie. Stačí navštívit oblast s ruinami Kaniakapupu, které jsou pozůstatkem bývalého letního sídla krále Kamehameha III a královny Kalama. Kromě zajímavých pozůstatků starobylé stavby pocházející ze 40. let 19. století můžete v oblasti obdivovat krásný vodopád Luakaha i řadu dalších přírodních úkazů.

Národní park Havajské vulkány (Hawai’i Volcanoes National Park)

Další zajímavá místa naleznete i na ostatních ostrovech. Konkrétně třeba na největším z nich, kterým je ostrov Hawai’i známý také pod názvem Big Island. Mezi velmi navštěvovaná místa ostrova patří nádherný Národní park Havajské vulkány, který je tvořen mimo jiné dvěma nejaktivnějšími sopkami světa (Mauna Loa a Kīlauea). Samotný národní park byl založen v roce 1916, první návštěvníci sem však zavítali již o mnoho let dříve, konkrétně v roce 1823, kdy park navštívili západní misionáři. Krátce poté se oblast s krásnými vulkány stala hlavní turistickou atrakcí ostrovů a je jí dodnes.

Mauna Loa vysoká 4 169 metrů je největší aktivní sopkou na světě. A to tento číselný údaj označuje pouze výšku vrcholku viditelného nad hladinou moře. Celková výška sopky měřená od mořského dna činí přibližně deset kilometrů. Stejně monumentální je i mořská základna vulkánu, jejíž průměr měří neuvěřitelných 120 kilometrů. O tom, že o sopečné obry zde nouze není, svědčí fakt, že jen kousek od Mauna Loa naleznete další a ještě o něco vyšší sopku. Řeč je o Mauna Kea, neaktivní štítové sopce, která je nejvyšší horou Havajských ostrovů. Pokud bychom vulkán změřili od mořského dna, dostali bychom se na výšku 10 205 metrů, což by z Mauna Kea dělalo nejvyšší horu světa. Pokud však budeme měřit pouze část viditelnou nad hladinou oceánu, bude hora vysoká “jen” 4205 metrů a světové prvenství si udrží 8848 metrů vysoký Mount Everest.

Ostrov Kauai (Kauai Island)

Pokud budete chtít navštívit jedno z nejkrásnějších míst světa, budete se muset vypravit na ostrov Kauai, který je znám také pod přezdívkou “ostrov zahrad”. Naleznete zde řadu unikátních a nádherných míst, z nichž za zmínku stojí například hora Waialeale, která je nejdeštivějším místem světa. Ve vyšších polohách zde prší v průměru téměř 350 dní v roce.

Vynechat byste neměli ani návštěvu 16 kilometrů dlouhého kaňonu Waimea, který se pyšní přezdívkou “Grand Canyon Pacifiku”. Kromě toho zde naleznete vysoko se tyčící vulkány porostlé bujnou vegetací i místa jako stvořená pro surfování a potápění. Oblast Na Pali je poté plná vodopádů, nádherných útesů, jeskyní, pláží a dalších přírodních úkazů, které vám svou krásou vyrazí dech. Opravdovým zážitkem je cesta po osmnácti kilometrové stezce Kalalau Trail, která vede pod nejvyššími útesy.

Havajské ostrovy, to je celoroční ráj pro surfaře, milovníky krásné přírody i vyznavače ničím nerušeného odpočinku na nádherných plážích. Letenky ani pobyty na Havajských ostrovech sice nepatří k těm úplně nejlevnějším, pokud se sem ale vypravíte, určitě nebudete utracených peněz litovat. Vždyť kde jinde je možné spatřit tolik krás na jednom místě a koupat se v průzračně čistém oceánu stejně dobře v lednu jako v červenci? Celá dovolená na Havajských ostrovech se navíc ponese ve znamení klidu a pohody. Poznejte zdejší jedinečnou atmosféru, až neuvěřitelně přátelské prostředí či unikátní polynéskou pohostinnost i kulturu a zažijte dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete.

Předchozí článekDovolená na Azorských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekZajímavosti Anglie – památky a zajímavá místa k navštívení