Zajímavá místa a památky v portugalském Portu

10428
Město Porto u řeky Douro | neirfy/123RF.com
Město Porto u řeky Douro | neirfy/123RF.com

Porto, druhé největší portugalské město, které leží kousek od Atlantského oceánu, se právem těší velké oblibě turistů. Svou proslulost získalo také díky portskému vínu, které se sváželo a dosud sváží po řece Douro, jejíž údolí podtrhuje půvab města. Na druhou stranu zdejší oblast patří k nejprůmyslovějším v Portugalsku.

Ve městě působí i univerzita, která byla sice oficiálně založena až v roce 1911, ale její kořeny sahají až do začátku 18. století.

Proč se vydat do Porta a co v něm navštívit?

Turisté do Porta jezdí kvůli půvabu města a jeho atmosféře. Ta je dotvářena existencí historické části města – Ribeira, kde se nachází mnoho památek rozličných stavebních slohů podobně jako v Praze. Světový význam této části města dokládá i skutečnost, že Ribeira je zapsána na seznamu památek UNESCO již od roku 1996. Chcete-li se vrátit do historie a vnímat tehdejší atmosféru města při procházce křivolakými a úzkými uličkami mezi kostely, kláštery, veřejnými budovami, zajděte právě sem.

Historická čtvrť Ribeira v Portu | atomdruid/123RF.com
Historická čtvrť Ribeira v Portu | atomdruid/123RF.com

Když vystoupáte z centrálního náměstí na vrchol kopce, stanete u katedrály Sé z 12. století a postavené v románském slohu. Pozůstatky románského slohu jsou na katedrále patrné i dnes, přestože v 18. století prošla barokními úpravami. V interiéru se ukrývá mimo jiné gotická křížová chodba či malby od N. Nasoniho.

Katedrála Sé v Portu | efired/123RF.com
Katedrála Sé v Portu | efired/123RF.com

K Portu neodmyslitelně patří i mosty, které se klenou nad údolím řeky Douro. K nejznámějším a nejzajímavějším náleží dvoupatrový most Ludvíka I., který vznikl mezi lety 1881-1886 a vystavěl ho Théoplhil Seyrig, kolega Eiffela. Lanovka vás vyveze na horní část mostu, odkud budete mít dobrý výhled na město.

Most Ludvíka I. v Portu | naughtynut/123RF.com
Most Ludvíka I. v Portu | naughtynut/123RF.com

Další zajímavá místa a památky v Portu

  • Nádraží São Bento – patří k nejkrásnějším nádražím na světě a ukazuje návštěvníkům, že i železnice může být elegantní. Nádraží bylo dostavěno počátkem 20. století a nejvíce určitě zaujme kamenná fasáda, kde spatříte modro-bílé Azulejo panely zobrazující historické scény.
  • Kostel sv. Františka – prohlédněte si výzdobu interiéru tvořenou z pozlaceného dřeva, pocházející z 18. století – v tomto stylu uvidíte i Kristův rodokmen.
  • Museum Nacional Soares dos Reis – nejlepší muzeum umění vám nabídne k prohlídce kolekce od neolitické řezby až do modernismu. Najdete ho v krásném Palácio das Carrancas.
  • Biskupský palác –představuje jednu z dominant města, postavěn mezi 12.-13. stoletím a až do 20. století tu sídlili biskupové.
  • Kostel Igreja de Cedofeita – nejstarší kostel nejen v Portu, ale i na celém Pyrenejském ostrově. Postaven byl ve 12. stoletím na zbytcích jiné stavby a je zasvěcený sv. Martinovi.
  • Věž a kostel Igréja e Torre dos Clérigos – barokní kostel vznikl v 18. století a se svou 76 metrů vysokou věží drží prvenství mezi kostelními věžemi Portugalska.

Co si nenechat ujít při návštěvě Porta

Při návštěvě Porta musíte ochutnat portské víno, za ním si zajděte do města na druhé straně řeky Vila Nova de Gaia, kde jsou proslulé vinné sklepy.

Sudy ve vinném sklípku v Portu | bloodua/123RF.com
Sudy ve vinném sklípku v Portu | bloodua/123RF.com

Když už jsme u potěchy chuťových buněk, vyzkoušejte i místní specialitu Francesinha, což je sendvič s hovězím masem, párkem a šunkou, na vrchu se sýrem a zalitý omáčkou z bílého vína a piva.

Po celodenním poznávání města si lze užít trochu zábavy v různých klubech, barech či diskotékách, které jsou nejvíce soustředěny v centru města – Ribeiře. Každý rok Porto hostí filmový festival Fantasproto.

Jste-li fanoušci Harryho Pottera, pak byste měli zavítat do prodejny knih Lello & Irmao, kde si můžete připadat, jako byste se ocitli ve filmu. Budova byla otevřena v roce 1906 a nachází se v ní fascinující dřevěné stěny a schodiště, kterými se nechala inspirovat J. K. Rowling při psaní knih o známém čaroději.

Schodiště v knihkupectví Lello & Irmao | mango2friendly/123RF.com
Schodiště v knihkupectví Lello & Irmao | mango2friendly/123RF.com

Kam se vydat v okolí Porta

Pokud jste zatoužili po povalování na pláži, koupání v průzračné vodě a odpočinku, zajeďte si na pláže k oceánu, které se nachází několik kilometrů od města.

Chcete-li si užít pohled na město z trochu jiné perspektivy, pak se naloďte na palubu lodi a vyplujte proti proudu řeky Douro, kdy se vám naskytne výhled do údolí řeky. Vydat se můžete i do NP Geres a poznávat volně žijící živočichy v Portugalsku a odpočinout si od ruchu města. Při procházce údolím řeky Douro poznáte blíže místo s tradicí a kulturním dědictvím, odkud pochází slavné víno.

Porto vám nabídne nejen velký výběr památek, ale i příležitosti k odpočinku a relaxu při poznávání slavného portského vína.

Předchozí článekAkce: Z Bratislavy do Berlína za 4.99 euro!
Další článekPamátky a zajímavá místa v Záhřebu – co vidět a navštívit?