Památky a zajímavá místa v Záhřebu – co vidět a navštívit?

9059
Panorama Záhřebu | tykhyi/123RF.com
Panorama Záhřebu | tykhyi/123RF.com

Chorvatské hlavní město Záhřeb mající za sebou bouřlivou historii leží na severozápadě země. Vždy bývalo zeměpisnou, kulturní, historickou a politickou křižovatkou východní a západní Evropy. Dnes představuje důležitý dopravní uzel mezi Jadranským mořem a střední Evropou.

Dříve v místě Záhřebu stávaly dvě osady – Gradec (dnešní Horní město) a Kaptol. Později bylo přistavěno Dolní město. Horní město náleží k velmi dobře zachovaným chorvatským centrům, oproti tomu Kaptol s katedrálou je asi nejživější částí města. Dolní město vzniklo v polovině 19. století mezi nádražím a oběma historickými částmi a dnes představuje kulturní, obchodní a společenské centrum. Zajímavou skutečností je, že Horní a Dolní město jsou spojeny více než sto let starou lanovou dráhou, která překonává výškový rozdíl pouhých třicet metrů a jízda netrvá ani minutu.

Kam se vydat v Záhřebu

Pokud se chcete vybít při sportu, určitě zamiřte do sportovního a rekreačního centra Jarun, které se nachází u bývalého ramene řeky Sávy. Najdete tu jak turistické i cyklistické trasy, tak se můžete vykoupat v jezeře, na kterém se konají také veslařské závody. Mnoho sportovišť se nachází i ve městě.

Jarun ale nenabízí jen vyžití pro sportovce. Na své si zde přijdou i ti, co chtějí na chvíli utéct od ruchu velkoměsta a odpočinout si ve zdejší přírodě, kde lze pozorovat různé druhy ptáků, ryb a dalších vodních živočichů. Klidná místa najdete i v Lenuciho „Zelené podkově“, kterou tvoří komplex na sebe navazujících parků uprostřed centra. Navazuje na ni Botanická zahrada, do které je vstup zdarma. Vznikla v roce 1889 díky profesorovi Antunovi Heinzovi. V zahradě si lze prohlédnout na 10 000 rostlinných druhů, včetně tropických především z Asie.

Lenuciho zelená podkova v Záhřebu | dbajurin/123RF.com
Lenuciho zelená podkova v Záhřebu | dbajurin/123RF.com

Dalším vhodným místem k odpočinku je Maksimir park – největší záhřebský park, který svým vzhledem připomíná anglický. Prohlédnout si tu můžete různé pavilony a od 1. poloviny 20. století tu lze navštívit i zoologickou zahradu.

Pokud se chcete při procházce městem na chvíli zastavit, vydechnout a případně poznat srdečné Záhřebany, příležitost máte při posezení pod širým nebem nebo v nespočetných kavárnách, jejichž zahrady a terasy lemují ulice. Dát si můžete kávu jako mnozí Záhřebané, kteří chvilku posedí u kávy a zase pokračují za svými povinnostmi. Zkusit můžete i kvalitní chorvatské víno.

Chcete-li poznat kulturní a umělecký život, budete mít velký výběr, kam vyrazit. V Záhřebu se nachází řada divadel, estrád, muzeí, galerií a konají se tu i oblíbené festivaly. V červnu Záhřeb hostí Mezinárodní pouliční festival Cest is D´Best či Festival moderního divadla Eurokaz. K proslulým festivalům patří také Světový festival animovaného filmu, který je druhý nejstarší v Evropě.

Navštívit můžete Národní divadlo, jehož počátek se datuje do roku 1895, najdete ho na náměstí maršála Tita. Zhlédnout můžete baletní, operní či činoherní představení.

Chorvatské národní divadlo v Záhřebu | izzzy71/123RF.com
Chorvatské národní divadlo v Záhřebu | izzzy71/123RF.com

V muzeu Mimara, jehož exponáty shromáždil a muzeu daroval mecenáš umění Mimara, na vás čeká jedna z nejbohatších uměleckých sbírek v Evropě. Ve Strossmayerově galerii, která sídlí v novorenesančním paláci, najdete díla předních evropských umělců. K nejcennějšímu dílu patří Bašcanská deska, dokument psaný ve hlaholici, který je vytesaný v kameni a pochází z roku 1100.

Letecký pohled na muzeum Mimara v Záhřebu | dbajurin/123RF.com
Letecký pohled na muzeum Mimara v Záhřebu | dbajurin/123RF.com

Co navštívit v Záhřebu

V Horním městě byste měli určitě navštívit náměstí sv. Marka se stejnojmenným kostelem, který byl postaven ve 13. století. Zajímavá je jeho střecha tvořená barevnými taškami z 19. století, jež jsou srovnány tak, že vytváří dva erby – chorvatský a záhřebský.

Kostel svatého Marka na stejnojmenném náměstí v Záhřebu | smuki/123RF.com
Kostel svatého Marka na stejnojmenném náměstí v Záhřebu | smuki/123RF.com

Symbolem městské části Kaptol je Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, svatého Štěpána a svatého Ladislava, která byla postavena už ve 12. století na starší stavbě. V 19. století získala neogotické průčelí a přibyla k ní druhá věž. Chorvaté ji vnímají jako určité kulturní centrum.

Katedrála v Záhřebu ve čtvrti Kaptol | ilijaa/123RF.com
Katedrála v Záhřebu ve čtvrti Kaptol | ilijaa/123RF.com

V Záhřebu se nachází plno dalších zajímavých míst, která byste měli vidět:

  • Věž lotrščak – najdete ji u horní stanice lanovky, pochází ze 13. století a z horního patra budete mít pěkný výhled na Záhřeb.
  • Arcibiskupský palác – rozprostírá svá tři křídla budovy u katedrály a v 17. století byl opevněn.
  • Tržiště Dolac – pochází z roku 1925 a jde o největší a nejrušnější venkovní tržiště, kde si můžete zakoupit čerstvé potraviny.
  • Náměstí bána Jelačiče – hlavní a především nejživější náměstí nacházející se pod Kaptolem.
  • Hřbitov Mirogoj – náleží k nejkrásnějším evropským hřbitovům, lze vidět pavilony či kopule z konce 19. století. Jde o dílo architekta Hermanna Bollého.

Kam v okolí Záhřebu

Oblíbený cíl Záhřebanů představuje Přírodní park Medvedica ve stejnojmenném pohoří s nejvyšší horou Sljeme, kam se můžete vypravit na procházku a za výhledem na Záhřeb a jeho okolí. Oblast vám nabídne možnosti pro pěší výlety či odpočinek a v zimě k lyžování. Vydat se můžete na hrad Medvegrad ze 13. století, kde lze o červencových večerech zažít atmosféru hradu doplněnou o hudbu.

Dalším oblíbeným cílem bývá prohlídka jeskyně Veternica, šesté největší chorvatské jeskyně. V pravěkých dobách tu žil medvěd jeskynní, hyena či nosorožec jeskynní. Dnes zde žije především osmnáct druhů netopýrů. Zavítat můžete do stříbrných dolů Zrinski a seznámit se s tím, jak zde pracovali horníci v 16. století.

Záhřeb je město s příjemnou atmosférou a plné života, kultury, památek a zeleně.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v portugalském Portu
Další článekŠpanělsko: letenky do Barcelony od 1081Kč