Kam se vydat a co vidět ve Vaduzu – zajímavá místa a památky

5928
Noční Vaduz v Lichtenštejnsku | anderm/123RF.com
Noční Vaduz v Lichtenštejnsku | anderm/123RF.com

Vaduz, město ležící na pravém břehu řeky Rýn, je hlavním městem Lichtenštejnska. Vzhledem k tomu, že město má asi pět tisíc obyvatel, těžko bychom předpokládali, že se jedná o metropoli dané země. Celé Lichtenštejnsko má však přibližně pouhých 40 tisíc obyvatel, proto není divu, že hlavní město může být takto malé.

Říká se, že co je malé, to je hezké. A u města Vaduz to platí dvojnásob. Vzhled města je typický pro alpská městečka a vesničky. Můžete zde tedy narazit na úzké uličky lemované domy z bílého kamene. Ty si můžete klidně procházet a kochat se okolím nebo můžete nasednout na místní vyhlídkový vláček a nechat se těmito uličkami provézt. Vláček Vás proveze centrem města, ale zamíří také k nedalekým vinicím a k břehu řeky Rýn. Během této poznávací vyjížďky se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o městě a jeho okolí, ale také o celé zemi.

Turistický vláček ve Vaduzu | rh2010/123RF.com
Turistický vláček ve Vaduzu | rh2010/123RF.com

Dominantou města je Vaduzský zámek, který se tyčí na přilehlém vrchu. Jedná se o velmi starobylý hrad, jehož výstavba se datuje do 13. století. Hrad byl později přestavěn do současné podoby a bývá někdy nazýván hradem, někdy zase zámkem. Ať už se tedy setkáte s pojmy Hrad Vaduz nebo Zámek Vaduz, jedná se stále o tu samou budovu. V současné době je sídlem knížecí rodiny, jeho přístup je tedy návštěvníkům odepřen. K zámku můžete dojít po dlážděném chodníčku vedoucím přímo z centra města. Nádherný a ničím nerušený výhled na celý Vaduz si můžete vychutnat z vyhlídkové terasy, která se nachází na této stezce.

Vaduzský zámek v Lichtenštejnsku | majusc001/123RF.com
Vaduzský zámek v Lichtenštejnsku | majusc001/123RF.com

Cesta za vínem i planetami…

Návštěvu města Vaduz si užijí nejen milovníci historie, ale také milovníci dobrého vína. Vinařství má v tomto kraji dlouholetou tradici. Pokud se chcete dozvědět více o výrobě zdejšího vína, vydejte se na informační vinařskou stezku na vinici Herawingert. Zde se můžete kochat krásnými vinicemi a zároveň se na dvanácti informačních tabulích seznámit s úkony, které musí každý vinař během roku vykonat, aby se dočkal kvalitního výsledku. Stezka je zakončena v zahradě Hofkellerei, kde se nachází vinařství Prince z Lichtenštejnska. Zde můžete ochutnat vyzrálé víno vyrobené podle receptury, se kterou jste se právě seznámili.

Během procházek po okolí města můžete také poznávat tajemství naší sluneční soustavy. Ačkoliv byste to možná nečekali, opravdu se zde nachází modely planet sluneční soustavy, které vybudovali studenti vysoké školy ve Vaduzu. U každé planety naleznete informační tabuli, která Vám danou planetu představí.

Do Vaduzu za kulturou i sportem

Vaduz je, stejně jako většina ostatních hlavních měst, také kulturním centrem země. Nachází se zde několik galerií a muzeí, které určitě stojí za navštívení. Pokud jste milovníky umění, nezapomeňte navštívit místní Obrazovou galerii. Galerie je majetkem knížecí rodiny, která zde nashromáždila přes tisíc děl světových autorů.

Většina místních muzeí, ale také kaváren a obchodů se nachází v samotném centru města, které se nazývá Städtle.

Milovníci zimních sportů by určitě neměli vynechat návštěvu Lyžařského muzea, kde je zdokumentován vývoj tohoto oblíbeného sportu. Můžete zde obdivovat výstavu lyží, kde najdete i ty nejstarší modely.

Vzhledem k okolní alpské krajině je zde řada možností pro sportovní vyžití. Ve městě se nachází několik sportovních klubů, ve kterých se sdružují sportovci všeho věku. Mezi oblíbené sporty patří lyžování, fotbal, tenis nebo střelba. Ve městě se nachází také několik skate parků, kde se scházejí zejména mladí lidé a předvádějí zde své dovednosti.

Lyžování v Malbunu

  • velmi oblíbené lichtenštejnské lyžařské středisko
  • na těchto svazích začínali s lyžování také nejznámější lichtenštejnští lyžaři
  • středisko se nachází ve výšce 1600 metrů nad mořem a nabízí řadu sjezdovek a lyžařských vleků
  • ochuzeni nezůstanou ani milovníci běhu na lyžích – běžkařské stopy se nacházejí v bezprostřední blízkosti areálu

Fotbal

  • Vaduz má svůj fotbalový klub, který byl založen v roce 1931
  • klub má v současné době 60 aktivních hráčů a přibližně 220 registrovaných fanoušků

Hang-gliding

  • pokud jste milovníky adrenalinu, můžete zkusit plachtit nad okolními lesy a skalkami s tímto kluzákem
  • vše bude samozřejmě pod dohledem zkušeného instruktora, takže nemusíte mít žádné obavy
  • užijete si třicetiminutový let s krásným výhledem na řeku Rýn a nedaleká pohoří

Je až k nevíře, že takto malé město nabízí takové množství historických, kulturních i turistických atrakcí. Přesto je to tak. Vydejte se objevovat krásy malého alpského Vaduzu, který vás nepřekvapí svou velkolepostí, ale svou krásou určitě ano. Vaduz je zároveň skvělým výchozím bodem pro další prozkoumávání Lichtenštejnska.

Předchozí článekKam se vydat a co vidět v Alžíru?
Další článekZajímavá místa a památky v polské Vratislavi