Kam se vydat, co vidět a co zažít v Ženevě?

18094
Panorama Ženevy ve Švýcarsku | sam74100/123RF.com
Panorama Ženevy ve Švýcarsku | sam74100/123RF.com

Ženeva, nebo také Geneve, je druhé největší město Švýcarska, a to i přes to, že by ho svou velikostí jiná evropská města strčila do kapsy. Svou krásou je však předčí, patří totiž k těm nejkrásnějším v celé Evropě. Město najdete v jihozápadním cípu Švýcarska na hranici s Francií. Leží u Ženevského jezera, do něhož vtéká řeka Rhône. V blízkosti Ženevy se na západě táhne pohoří Jura a na východě pak západní Alpy. Když je dobré počasí, můžete se odtud dokonce kochat pohledem na věčně zasněžený Mont Blanc.

V této nejmenší evropské metropoli se nachází mnoho velkých hotelů, skvělých restaurací, nákupní a obchodní čtvrti a krásné staré město plné krásných památek. Díky své poloze tu samozřejmě nechybí ani nábřeží, jezerní promenády, nespočet parků a krásných míst určených k odpočinku. Umístění na okraji Ženevského jezera vám navíc umožňuje zakoupit si nějakou z vyhlídkových plaveb anebo se vydat lodí na druhou stranu jezera.

Zajímavá místa v Ženevě

  • Největší ženevskou atrakcí je gejzír, který srší až do 140 metrové výše. Tento symbol Ženevy je viditelný z velké dálky. Za jednu vteřinu vychrlí asi 500 litrů vody. Jde o skvělý orientační bod, odkud můžete provádět vycházky po okolí.
Gejzír v Ženevě | hiro1775/123RF.com
Gejzír v Ženevě | hiro1775/123RF.com
  • Další velkou atrakcí města je románský kostel Temple de Saint-Pierre z roku 1150, který se nachází na nejvyšším bodě starého města. Má za sebou zajímavou historii a chlubí se krásnou vizáží.
Katedrála svatého Petra | mariephotos/123RF.com
Katedrála svatého Petra | mariephotos/123RF.com
  • V srdci samotné Ženevy se nachází Place du Bourg-de-Four. Jde o náměstí, které se nachází poblíž kostela Saint-Pierre. Víte, že se tu již od 9. století pravidelně konají trhy? Dnes tu kromě nich najdete i spoustu kaváren a restaurací.
  • Na jižní straně jezera pak naleznete krásnou zahradu známou jako Jardin Anglais, jež je vyhlášená květinovými hodinami, které jsou pro Ženevu stejně symbolické jako gejzír.
Květinové hodiny v Jardin Anglais | charliephotos/123RF.com
Květinové hodiny v Jardin Anglais | charliephotos/123RF.com
  • Zapomenout nesmíme na Evropskou centrálou Organizace spojených národů, kterou tvoří rozsáhlý komplex mramorových budov Palais des Nations.
Palác národů v Ženevě | ppl58/123RF.com
Palác národů v Ženevě | ppl58/123RF.com
  • Jedno ze třech největších švýcarských muzeí naleznete v Ženevě. Je to Geneva Museé d’Art et d’Histoire, jež se pyšní rozsáhlou sbírkou zbraní, uměleckých a řemeslných pokladů z doby Říma, Starého Řecka, Blízkého východu a východního Středomoří. Uloženy jsou tu i starožitnosti, egyptské pohřební umění a etruská keramika.
  • V blízkosti Palais des Nations se nachází jedinečné Ariana muzeum, muzeum zaměřené pouze na keramiku a výrobu skla v Evropě, Středním východě a Dálném východě.
  • Podél severního břehu jezera se nachází Quai du Mont-Blanc, jež se rozkládá severovýchodně od mostu s výhledem na Mont Blanc, který je odtud za jasného dne vidět. Toto mauzoleum je hrobkou rodu Scaligeriů.

Kam na dobré jídlo v Ženevě

Ženeva je hlavním městem kuchyně ve Švýcarsku. Najdete tu více než 1000 restaurací. K hlavním místním specialitám patří fondue, raclette, rybí pokrmy, klobásy a kastrůlky. Kromě švýcarské kuchyně tu samozřejmě máte možnost ochutnat z celé řady světových kuchyní.

Nakupování v Ženevě

I když je Ženeva vlastně malým městem, je jednou z hlavních nákupních destinací v celé Evropě (po MilánuLondýnu a Paříži). Faktem ale je, že se Ženeva zaměřuje na luxusnější sortiment a i když tyto věci rozhodně nejsou nejlevnější, je ohromující, jak velký je tu výběr. A jaký suvenýr si z Ženevy přivézt? Rozhodně hodinky a pak čokoládu, vůbec ta nejlepší je speciální vánoční mandlová čokoláda známá jakou Auer, a potom je to kvalitní kosmetika, hudebniny, brýle, kvalitní tabák, oblečení, jízdní kola, kožené zboží a starožitnosti nebo umění. Hlavními ženevskými nákupními ulicemi a oblastmi jsou Rue du Mont Blanc, Staré Město, City Center, Rue des Paquis a pak trhy pořádané pod širým nebem. Největší a nejlepší obchodní centrum v Ženevě s více než 110 obchody je Centrum Balexert.

Noční život

Vedle zajímavých míst k vidění, výtečných míst k posezení a spousty lokalit ke skvělým nákupům, tu panuje i oslňující noční život. Vybírat si tu můžete z několika kin, kasín, sportovních scén, divadel, koncertních síní, oper, baletních scén, nočních klubů, barů a kaváren.

Předchozí článekKam se vydat a co vidět v Buenos Aires?
Další článekZajímavá místa a památky v Manchesteru