Zajímavá místa a památky v jihoafrické Pretorii

2359
Krajina Pretorie v Jihoafrické republice | photofra/123RF.com
Krajina Pretorie v Jihoafrické republice | photofra/123RF.com

Pretorii hledejte v Jižní Africe. Jde o jedno ze tří hlavních měst, které slouží jako sídlo výkonné moci vlády. Metropole se nachází asi 55 kilometrů severovýchodně od Johannesburgu  v úrodném údolí, obklopené kopci Magaliesberg. Město se vyznačuje vlhkým subtropickým podnebím, což přináší dlouhá horká léta, krátký podzim plný deště a suché zimy.

I když zlé jazyky tvrdí, že nemá takovou šťávu jako Johannesburg, rozhodně by byla chyba Pretórii při svých toulkách jižní Afrikou vynechat.

Zajímavá místa a památky v Pretorii

Pretorie se může pochlubit celou řadou atrakcí a zajímavých míst. Je tu Státní divadlo, ohromný počet nákupních center, velmi pestré sportovní vyžití a také i ohromné množství historických budov, památek a muzeí.

  • Za zmínku rovněž stojí Pretoriánská radnice, která byla dostavěna v roce 1935, stojící na Pretoriánském náměstí.
  • Další velice důležitou budovou Pretorie je Union Buildings, což je sídlo jihoafrického prezidenta, okolo něhož se nachází velmi krásná zahrada.
Union Buildings v Pretórii | demerzel21/123RF.com
Union Buildings v Pretórii | demerzel21/123RF.com
  • Nachází se tu i Národní ZOO, jež je vůbec tou největší zoologickou zahradou v Jižní Africe a je také jedinou africkou ZOO, která má status “národní”. A aby toho nebylo málo, jde vůbec o jednu z nejlepších zoologických zahrad na celém světě.
  • Transvaal muzeum patří k těm nejvýznamnějším jihoafrickým přírodovědným muzeím, jež poskytuje nezapomenutelný zážitek celé rodině. Muzeum funguje takřka 120 let a pyšní se ohromnou sbírkou vycpaných zvířat a zkamenělin.
  • Na kostelním náměstí stojí vůbec první kostel v Pretorii, který navrhla Vivian S. Rees-Pole v roce 1912. Její inspirací bylo Trafalgar Square a londýnské náměstí Place de la Concorde. Posuďte sami, jak se jí to povedlo! Dominantu náměstí tvoří bronzová socha bývalého prezidenta Paula Krugera spolu s dalšími 4mi sochami. Na náměstí stojí stará budova Rady komory, Centenary Building, několik bankovních institucí a hlavně budova Justičního paláce. Tradičně se tu jednou týdně konají státní přehlídky za zvuku státní hymny a vlání vlajek.
  • Pretoria Art Museum je naprosto jedinečné muzeum umění, v němž je uložena řada obrazů od nizozemských umělců ze 17. století, nicméně většina sbírek se skládá z jihoafrických umělců. Muzeum se soustředí na tradiční i moderní umělecké formy a najdete tu nejen malířská díla, ale i sochy, textil, fotografie a mnoho dalšího.
  • Pretoriánská Botanická zahrada vlastní rozsáhlé množství domácích i exotických rostlin a stromů, které jsou rozmístěny na ploše 76 hektarů. Areálem prochází turistické stezky. Uložen je zde národní herbář, je zde i Středisko ekologické výchovy, medicinální zahrada a nachází se zde i umělý mokřad s The Mokha restaurací, v níž se můžete občerstvit. Je to místem vědění, relaxu, zážitků i kultury.
  • Jen kousek od města se nachází Přírodní rezervace Wonderboom, kde roste 25 metrů vysoký, 55 metrů široký “Zázračný strom”, čili divoký fíkovník, jehož stáří přesahuje 1000 let.
  • Poslední námi zmíněnou velkou atrakcí, která se nachází poblíž Pretórie je historická pevnost Fort Wonderboom, která tu byla vybudována na ochranu města před více než 100 lety. Pokud zvládnete poněkud náročnou túru k ní, za odměnu získáte nádherný výhled na město. V rezervaci navíc žije spousta zvěře a nachází se tu i archeologické naleziště.

Kde v Pretorii nakupovat

Pretorie je významné obchodní centrum a míst, kde byste mohli uplatnit svou nákupní vášeň, je víc než dost. Pokud si chcete přičichnout ke zdejší skutečné atmosféře, neměli byste vynechat návštěvu Hatfield Marketu na Burnett Street, kde najdete stánky s tradičním africkým uměním a řemesly. Kromě tohoto tržiště se tu nachází velký počet nákupních center, jako třeba Menlyn Park, Brooklyn Mall, Kolonáda, Centurion Mall, Wonderpark, Silveroaks Crossing, Irene Village Mall, Jacaranda Mall, Mall of Africa, Parkview Centre, Wonderpark, Wonderboom Junction, The Grove Shopping Centre, Sunny Park, Sterland Mall, Soshanguve Crossing, Sammy Marks, Hatfield Plaza a ještě několik dalších. Řada z nich navíc v sobě neskrývají pouze obchody, ale i restaurace, kina a sportoviště.

Na čem si tu pochutnat?

Pokud vás popadne hlad, neváhejte si zdejší kuchyni pořádně vychutnat, protože Pretoria je kolébkou africké kuchyně a řada turistů sem míří právě proto, aby si tu pochutnala. Dobrých restaurací je tu mnoho a problém vám nebude činit vybrat si jak v drahých a luxusních restauracích, stejně jako i v tzv. low-cost restauracích. Každý si tu najde to své.

Předchozí článekSeverokorejský Pchjongjang – jaká zajímavá místa a památky ukrývá?
Další článekKam v Českém Krumlově – co navštívit a zažít?