Severokorejský Pchjongjang – jaká zajímavá místa a památky ukrývá?

3715
Letecký pohled na město Pchjongjang | mieszko9/123RF.com
Letecký pohled na město Pchjongjang | mieszko9/123RF.com

Pchjongjang je hlavním městem Severní Koreje, tedy přesněji Korejské lidové demokratické republiky. Město se rozkládá na obou březích řeky Tedong, která ho dělí na dvě poloviny. Toto nejvýznamnější město, politické centrum země, však není možné označit za turistické centrum, protože i přes některé ústupky jej ročně navštíví asi jen 3000 cizinců. Tato skutečnost z ní dělá jednu z nejméně navštěvovaných zemí na světě.

I přesto, že je obtížné se do Pchjongjangu dostat, není možno jej označit za nebezpečné město, i když pravda, musíte tu dodržovat velmi přísná pravidla. Do tohoto města se navíc sami na vlastní triko nedostanete a budete pod neustálým dohledem. Takže si můžete být jisti, že neuvidíte nic, co byste neměli. To se týká i zde pořízených videí a fotografií. 

Jedinečný Pchjongjang

Legendární korejské město z 5. až 8. století patří v současnosti k těm nejbizarnějším místům na světě. I přes svou hlubokou historii však v Pchjongjang příliš mnoho historických budov nenajdete. Město bylo díky válkám několikrát srovnáno se zemí, a proto jej bylo nutné postavit takřka od základů.

  • K nejstarším zdejším památkám tak patří Velká východní brána zvaná Tedonggang z 6. století. Její vzhled však pochází z počátku 17. století.
  • Další zdejší velkou historickou památkou je zdejší bronzový zvon z roku 1670, který místní varoval před požáry.
  • Zbytek města byl vystavěn v padesátých a šedesátých letech minulého století a nutno říct, že od té doby se tu toho příliš mnoho nezměnilo. K největším současným atrakcím proto patří socialistická sovětsky laděná architektura vyznačující se širokými bulváry, velkými pomníky a památníky. K těm nejvýznamnějším v Pchjongjangu náleží kupříkladu památník ideologie Čučche (který turistům umožňuje skvělý výhled na město), kůň Čchollimina (socha, která náleží zdejší nejstarší mytologii). U památníku Mansudae se nachází sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v nadživotní velikosti.
Památník Mansudae v Pchjongjangu | mieszko9/123RF.com
Památník Mansudae v Pchjongjangu | mieszko9/123RF.com
  • Velkou atrakcí je i Mauzoleum – Kumsusan, což je vlastně původní rezidence Kim Ir-sena, jehož tělo uložili do nejvyššího patra. Dovnitř se však jen tak nedostanete.
  • Při cestě z centra města k mauzoleu budete míjet jednu z věží nesmrtelnosti. Ve městě se jich nachází na několik stovek a všechny se klaní Kimovi Ir-senovi.
  • I Pchjongjang má svůj Vítězný oblouk, který je dokonce o celé 3 metry vyšší než ten pařížský, je to vůbec ten největší oblouk na světě. A ani zde na stěnách nechybí Kim Ir-sen.
  • Hlavní pchjongjangské náměstí Kim Ir-sena vás ohromí svou plochou. Nachází se tu Korejská národní galerie a Korejské ústřední muzeum dějin.
Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu | thijsvrijstaat/123RF.com
Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu | thijsvrijstaat/123RF.com
  • Za zmínku stojí i zdejší úchvatná knihovna s 30 miliony knihami se zcela ojedinělým systémem dopravníků.
  • Výjimečné je i zdejší metro, jež náleží k těm nejhlubším na světě. Je tomu tak proto, aby bylo chráněno před bombardováním. Turisté se sem dostanou bohužel pouze do dvou stanic. Metro vás okouzlí mramorem, sochami i freskami.

Co ochutnat během návštěvy?

Pokud je tedy možné z toho mála pro turisty něco doporučit, tak doporučujeme restauraci Chongryu, která nabízí 120 tradičních korejských pokrmů. Dangogi Gukjib nabízí zdejší speciality. Pozor patří k nim i pes. Jediné místo ve městě, kde se podávají hamburgry a hranolky je Samtaesung Hamburger Restaurant. Jednu z nejluxusnějších restaurací najdete ve zdejší televizní věži.

Pozor na to, co pijete!

Severní Korea je jednou z nejchudších zemí na světě, voda tu proto není nikterak ošetřená, pít zdejší vodu je proto nebezpečné. Navíc zdejší zdravotnictví je na mizerné úrovni. Schází tu zdravotní materiál, vybavení, léky i lékaři. Takže se zdejší nebalené vodě spíše vyhýbejte.

Noční život

Noční život je mizerný. Existuje tu jen pár barů a klubů. Za zmínku však stojí snad jen tři místa: Diplomatický klub nedaleko Věže Čučche, Random Acces klub a Muns Dong. Nutno dodat, že ani sem není snadné se dostat.

Co si v Pchjongjang koupit na památku?

Nákupní možnosti jsou tu velmi omezené, sice se tu nějaké obchodní domy najdou, ale nic moc v nich nenajdete. Místní jsou schopni nakupovat pouze ve specializovaných prodejnách potravin a kupují pouze to základní. Suvenýry jsou nabízeny především v hotelech a turistických lokalitách. Za největší suvenýr tu jsou považovány kovové odznáčky. Jinak tu můžete koupit i nějaké to jídlo, boty, materiál pro kutily. Nejzajímavějším místem pro nákupy je zřejmě trh Tonghil, místo pro ty nejbohatší Korejce.

Předchozí článekRyanair akce: Řím letenky za 406 Kč
Další článekZajímavá místa a památky v jihoafrické Pretorii