Krasnodar v Rusku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

1730

Ruské město Krasnodar leží v oblasti Severního Kavkazu, jižně od Rostova na Donu a asi 150 kilometrů od Černého moře. Je administrativním centrem Krasnodarského kraje a nachází se v nadmořské výšce pouhých 25 metrů. Od svého založení v roce 1793 neslo město název Jekatěrinodar – jednalo se totiž o dar od Kateřiny Veliké pro Kozáky, tedy původním obyvatelům jihoruských stepí. Když však město dobyli bolševici, bylo přejmenováno na Krasnodar – tedy rudý dar.

Přestože se nejedná o místo, kam by na dovolenou mířily statisíce cestovatelů, nachází se zde spousta turistických zajímavostí. Posuďte sami.

Zajímavá místa a památky v Krasnodaru

Ulice Krasnaja (Krasnaya street)

Máte rádi ruch a luxus? Pak se vydejte na hlavní krasnodarskou ulici Krasnaja. Už na první pohled vás zaujme její barevná světelná výzdoba. Stojí zde důležité stavby – Vítězný oblouk, divadla, muzea i Koncertní hala. Ve městě se pak tyčí i rozhledna s názvem Šuchovova věž, která je postavena v netradičním tvaru hyperboloidu, díky čemuž je přirovnávána k ptačímu hnízdu.

Katedrála sv. Kateřiny (St. Catherine’s Cathedral)

Dominantou Krasnodaru je Katedrála sv. Kateřiny. Její velikost vám vyrazí dech. Překvapí vás ale i její vzhled – tvoří ji totiž samé červené cihly, pouze jednotlivé věže jsou tmavé barvy a hlavní věž má zlatou barvu – jedná se o typické ruské baňaté věže. Za vidění stojí i interiér katedrály. Kateřině Veliké je v Krasnodaru věnována celá řádka památníků a soch.

Kulturní stavby

V Krasnodaru si přijde na své každý, kdo má rád kulturu. Jedná se totiž o jedno z ruských měst s největším množstvím divadel, muzeí a podobně. Navštívit zde můžete například Státní akademické divadlo, Baletní i Hudební divadlo, divadlo Maxima Gorkého, Oblastní univerzální vědeckou knihovnu z roku 1900 nebo Regionální muzeum.

Fotbalový stadion

Kromě kultury je Krasnodar zaměřen i na sport. V roce 2016 zde byl postaven nový úchvatný fotbalový stadion. Zaujme vás už na první pohled – tento moderní skvost totiž připomíná starobylé římské Koloseum. Vejde se do něj více než 36 tisíc diváků a pořádají se v něm zápasy UEFA, FIFA i evropské poháry.

Pohřebiště z doby bronzové

V okolí Krasnodaru archeologové nedávno objevili pohřebiště z doby bronzové. K vidění jsou zde vykopávky staré 4000 let. Archeologové zde prý dokonce našli čtyři záhadná těla, z nichž každé měřilo více než dva a půl metru.

Železniční nádraží

Naopak velmi moderní je krasnodarské železniční nádraží. Nemusíte se bát, že zde zabloudíte, je dobře vybaveno informačními cedulemi s příjezdy a odjezdy vlaků, zakoupit si zde můžete občerstvení i suvenýry. Krasnodarské nádraží tvoří důležitý dopravní uzel, dostanete se odsud i do dalekých koutů Ruska či na Ukrajinu.

Kam na výlet v okolí?

Až budete v Krasnodaru, rozhodně byste neměli zapomenout udělat si výlet do nedalekého města Soči, kde se v roce 2014 konaly zimní olympijské a paralympijské hry. Za návštěvu stojí především olympijský stadion Fišt, jehož výstavba vyšla na neuvěřitelných 603 milionů dolarů. Jeho kapacita je 25 až 45 tisíc diváků a horní část nabízí nádherný výhled na Černé moře. Olympijské závody se konaly i v areálu Roza Chutor, který leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Místní nejdelší sjezdovka měří téměř 3500 metrů.

V Soči, které je považováno za nejdelší evropské město, si můžete prohlédnout i Sočský národní park, jenž se nachází i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nebo se vypravte do nedalekého lázeňského městečka Garjačij Ključ, kde si budete moci dopřát pravou minerální vodu.

Krasnodar nepatří mezi turisticky vyhledávaná letoviska, ale přesto má opravdu co nabídnout. Na své si zde přijdou všichni, kdo mají rádi historii, kulturu i sport. Krasnodar je totiž město nevídaných možností.

Předchozí článekÚdolí Wachau v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekSzékesfehérvár v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí