Udine v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

9736

Malebný sever Itálie je domovem řady krásných měst s velmi bohatou historií. Jedním z takových měst je i Udine ležící přibližně 40 kilometrů od slovinských a 90 kilometrů od rakouských hranic. Udine je ideální zastávkou při cestě k moři i výborným místem pro trávení dovolené. Ve městě naleznete řadu zajímavých míst i krásných památek, které určitě stojí za vidění.

Udine je tradičním italským městem, takže nechybí působivé historické centrum ani k němu vedoucí romantické uličky plné kaváren a restaurací nabízejících ty nejoblíbenější italské pokrmy, vína a dezerty. Staré město je obehnané pozůstatky historického opevnění, z nějž se dochovalo i několik zajímavých vstupních bran. Na první pohled vám přibližně stotisícové městečko možná připomene proslulé Benátky. I tady totiž spatříte vodní kanál přivádějící do města vodu. Z Udine se navíc velmi snadno dostanete nejen do dalších italských měst, s nimiž je spojeno železnicemi či autobusovými linkami, ale také k Jaderskému moři a do nedalekých Alp, jejichž vysoko se tyčící vrcholky tvoří v případě dobré viditelnosti dechberoucí scenérii. V Udine si přijdou na své i sportovní fanoušci, kteří mohou navštívit stadion známého fotbalového klubu Udinese Calcio či milovníci nakupování, na něž zde čeká nespočet luxusních obchodů. Udine je také významným univerzitním městem.

Zajímavá místa a památky v italském městě Udine

Piazza della Liberta

Centrum města Udine tvoří hlavní náměstí Piazza della Liberta, které je doslova přehlídkou zajímavých staveb i dalších architektonických úkazů, a právem se řadí mezi ta úplně nejkrásnější náměstí v celé Itálii. Piazza della Liberta je také nejstarším náměstím ve městě. Náměstí je vybudováno v tradičním benátském stylu a kvůli svému uspořádání i vzhledu staveb je často přirovnáváno k benátskému náměstí svatého Marka. Kromě radnice, renesančního paláce a věže s orlojem zde můžete obdivovat například zajímavou fontánu zvanou Fountain Giovanni Carrara pocházející z poloviny 16. století či bránu Arco Bollani se sochou benátského lva svatého Marka.

Loggia del Lionello

Jednou z významných staveb stojících na náměstí Piazza della Liberta je místní radnice známá pod názvy Palazzo del Comune a Loggia del Lionello. Jedná se o růžovo-bílou stavbu vyvedenou v tradičním benátském gotickém stylu, která svým vzhledem nápadně připomíná Dóžecí palác stojící na náměstí svatého Marka v Benátkách. Radnice byla postavena již v 15. století, její současná verze však pochází až z druhé poloviny 19. století, kdy musela být budova přestavěna po rozsáhlém požáru.

Loggia di San Giovanni

Přímo naproti radnici stojí na náměstí Piazza della Liberta i další z významných udinéských staveb, Loggia di San Giovanni. Komplex, jehož součástí je i menší chrám, pochází z první poloviny 16. století, kdy nahradil původní kostel rovněž zasvěcený svatému Janovi, jenž byl zničen při rozsáhlém zemětřesení.

Torre dell’Orologio

Věž s hodinami stojící rovněž na náměstí Piazza della Liberta je součástí komplexu Loggia di San Giovanni, ačkoliv nebyla postavena spolu s ním. Ve skutečnosti je věž o pár let starší a dalšími částmi komplexu byla jen obestavěna. Jedná se o velmi krásnou věž s orlojem, na jejímž vrcholku je umístěn zvon. Čas na něj odbíjejí dvě postavičky, z nichž jedna do zvonu tluče usilovně, zatímco ta druhá ho jen lehce hladí. Jedna z postav má údajně znázorňovat pracovitého Rakušana, ta druhá zase o něco línějšího Itala.

Castello di Udine

Nedaleko od náměstí Piazza della Liberta se na vršku tyčí hrad Castello, který je dominantou celého Udine. Nenechte se zmást tím, že někteří jej nazývají hradem, jiní zase zámkem. Jedná se o tutéž budovu. Nejlépe se k hradu dostanete právě z náměstí. Již samotná cesta k němu je zážitkem, protože během ní můžete obdivovat množství zajímavých staveb. Za zmínku stojí krásné arkády z konce 15. století i kostel Santa Maria di Castello, jehož opravdovou chloubou jsou vzácné fresky pocházející z dob dávno minulých. Samotný hrad je velmi majestátní stavbou, kterou dříve využívali šlechtici ke svým schůzkám. Dnešní stavba pochází z počátku 16. století, kdy nahradila podstatně starší budovu poničenou při zemětřesení v roce 1511. Tou pravděpodobně úplně nejzajímavější částí celého hradního komplexu je tzv. Parlamentní místnost zdobená zajímavými freskami. Hrad je již od počátku 20. století sídlem Muzea umění a historie, jež zahrnuje archeologické muzeum, galerii starověkého umění, muzeum fotografie a řadu dalších.

Cattedrale di Santa Maria Maggiore

Další udinéskou dominantou je katedrála Santa Maria Maggiore známá také pod zjednodušeným pojmenováním Udinská katedrála. Její stavba byla zahájena již v roce 1236, k vysvěcení došlo přibližně o století později. Nenechte se zmást jejím na první dojem strohým vzhledem. Takový je jen zevnějšek. Katedrála se může pochlubit nádherným interiérem plným krásných fresek.

Palazzo Arcivescovile

Velmi krásnou stavbou je i Arcibiskupský palác, který se právem řadí mezi nejslavnější historické budovy ve městě. První část komplexu byla postavena již během 16. století, ty další byly dostavěny až o dvě století později. Interiér paláce je zdoben freskami, jejichž autorem je benátský barokní malíř Giovanni Battista Tiepolo.  V prostorách paláce sídlí od konce minulého století působivé Diecézní muzeum.

Mercatovecchio

Mercatovecchio je velmi živou a krásnou udinéskou ulicí. Ulice tvořena charakteristickými arkádami, v jejichž prostorách sídlí nejrůznější obchody a kavárny. Mercatovecchio vás zavede až na náměstíčko Piazza Matteotti, které je místem konání nejrůznějších trhů a přehlídek.

Kam na výlet do okolí Udine?

Cividale del Friuli

Jen přibližně 15 kilometrů od Udine leží malebné městečko Cividale del Friuli, jehož historické centrum patří mezi největší v severní Itálii. Řada budov, které lze ve městě obdivovat, se pyšní velmi dlouhou historií. Za zmínku určitě stojí Keltské hypogeum (Ipogeo Celtico). Jedná se o uměle vytvořenou jeskyni, jejímiž autory jsou samotní Keltové. Mezi další významné stavby patří chrám Tempietto longobardo, který byl postaven již v 8. století, či Ďáblův most (Ponte del Diavolo), který dle legendy postavil samotný ďábel poté, co s ním obyvatelé města uzavřeli dohodu.

Palmanova

Nedaleko od Udine leží i Palmanova, další z krásných severoitalských městeček. Palmanova, kterou vybudovali Benátčané koncem 16. století, vypadá velmi zajímavě zejména z ptačí perspektivy. Město, jež bylo v roce 1960 prohlášeno národní památkou, má totiž tvar devíticípé hvězdy. Centrum města je tvořeno náměstím Piazza Grande, jehož dominantou je katedrála Duomo di Palmanova. Za vidění určitě stojí i dosud zachované městské opevnění s majestátními branami.

Aquileia

Pokud se z Palmanovy vydáte směrem na jih k moři, můžete se cestou zastavit ve městě Aquileia. Při jeho návštěvě vás určitě nepřekvapí, že bylo zapsáno na seznam UNESCO. Je totiž plné úchvatných staveb, které jsou vzpomínkou nejen na doby, kdy byla Aquileia druhým největším městem Římské říše. Mezi nejvýznamnější stavby, jež lze ve městě najít, patří krásná křesťanská bazilika pocházející z 11. století či pozůstatky římského fóra.

Grado

Vzhledem k tomu, že Aquileia leží už jen opravdový kousek od moře, byla by škoda, kdybyste při své cestě nezavítali i k němu. Navštívit můžete třeba proslulé letovisko Grado. I toto místo se může pochlubit velmi bohatou a dlouhou historií, protože bývalo předměstím pár kilometrů vzdáleného města Aquileia. Ve starém městě tak můžete nalézt množství zajímavých památek pocházejících mimo jiné i z římského období. Velké oblibě se Grado těšilo i za Rakouska-Uherska, kdy bylo jedním z hlavním přímořských resortů monarchie. Dnes zde můžete navštívit krásnou hlavní pláž i některou z řady restaurací a kaváren, o něž zde nouze v žádném případě není.

Udine je krásným městem, jehož historie oficiálně sahá až do roku 983. Jedná se tedy o velmi starobylé město s množstvím nádherných míst a budov. Památky jsou zde bohatě zastoupeny krásnými kostely, majestátními paláci i středověkými a antickými stavbami. Udine navíc leží velmi blízko nejen od sousedního Slovinska a Rakouska, ale také od oblíbeného Jaderského moře i vysokých alpských vrcholků. Ať už se do Udine vydáte na regulérní dovolenou nebo se zde zastavíte alespoň cestou k moři, určitě nebudete litovat.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Zakynthos – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekCórdoba ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety