Dovolená na řeckém ostrově Zakynthos – zajímavá místa a památky k navštívení

2789

Utečte z každodenní reality načerpat bezstarostnou atmosféru pohodového Řecka ve stylu Mamma Mia! a vydejte se na dovolenou na ostrov Zakynthos. Nebe bez mráčku, exotické pláže, taverny s rybími specialitami, tyrkysové moře, neustávající cvrkot cikád, vůně borovic a bylinek… rajská kombinace vjemů na Zakynthu opojí všechny vaše smysly.

Nejjižnější z Jónských ostrovů je svěží oázou hustě porostlou zelení. Vnitrozemí pokrývají úrodná údolí, skály na západě temné lesy. Přírodě tu odpovídá mírné klima. I na vrcholu léta vám tu bude příjemně.

Zakynthos je všeobecně známý také jako Zante. Delší jméno Zakynthos dostal podle svého prvního obyvatele – Zákyntha, syna Dardanova, který vládl antickému království Frigia.

Pobřeží ostrova se táhne na 123 kilometrech a mění se před očima – dlouhé písečné pláže se střídají s oblázkovými zátokami, sytě modré vlny na mnoha místech zabíhají až do chřtánu mořských jeskyní. Nad některými plážemi se tyčí mohutná skaliska, jiné obklopují zelené nížiny. V nejbližším okolí Zakynthu moře zdobí několik neosídlených panenských ostrůvků.

Pod zdejší mořskou hladinou se skrývá to nejpestřejší z vodního života v Řecku. Zcela ojedinělý je výskyt karet obecných a tuleňů Monachus Monachus. Díky želvičkám líhnoucím se na několika chráněných plážích ostatně ostrov proslul. S trochou štěstí mláďata nad ránem uvidíte na své první cestě do moře.

Vychutnejte si nezapomenutelné ráno na lodi. Pravidelné ranní plavby vyrážejí z malého přístavu Agios Nikolaos. Nabízí jednu z nejlepších možností, jak odhalit skrytá zákoutí dramatického severního pobřeží a především tajemné Modré jeskyně. Většina plaveb pokračuje až k proslulé pláži s vrakem Navagio.

Na konci 15. století ostrov na 300 let ovládli Benátčané. Ti ho taky poeticky překřtili na Květinu východu. Vzhledem k tomu, že na ostrově roste přes 7000 druhů rostlin, přízvisko je to více než přiléhavé. Vliv neoklasicistní italské architektury je na Zakynthu jasně rozpoznatelný dodnes. Přestože ostrov v roce 1953 postihlo silné zemětřesení a mnoho staveb muselo projít citlivou rekonstrukcí.

Chcete se dostat do nejodlehlejších částí ostrova? Jděte po svých. Sever i západ ostrova je protkaný stezkami pro trekaře. Využít můžete vycházku s průvodcem z organizace Walking to Heal. Užitečný je i knižní průvodce Zakynthos Sunflower Complete Guide od Gaila Schofielda.

Pokud toužíte po soukromí mimo turisty vyhledávané oblasti, nezdržujte se příliš na jihu ostrova. Radši se vydejte na průzkum nedotčené divočiny na severu a skalnatého západního pobřeží. Klidné zákoutí díky ochraně vzácných karet najdete i na poloostrově Vasilikos na jihovýchodě Zakynthu.

Zajímavosti na řeckém ostrově Zakynthos

Hlavní město Zakynthos

Přístavnímu městu Zakynthos se kdysi přezdívalo „Benátky jihu“. Leží v kolébce mezi zelenými lesy, nad ním se tyčí ruiny staré benátské pevnosti. V roce 1953 hlavní město ostrova zasáhlo silné zemětřesení, přesto se důležité památky i vznešená italská neoklasicistní architektura dochovaly nebo byly citlivě opraveny a dnes je město stejně malebné jako dřív.

Vychutnejte si bloumání po přímořské promenádě i náměstími uvnitř městečka. Těmi nejpůsobivějšími jsou Náměstí svatého Marka (Saint Mark’s Square) a přímořské Solomosovo náměstí (Solomos Square). Nezapomeňte navštívit překrásný kostel Agios Dionysios. Užijte si zdejší pulzující noční život na přímořské ulici Strata Marina překypující bary, kavárnami a restauracemi.

Pláže

Zakynthosské pláže jsou jako perly Jónského moře. Místní fotogenické zátoky patří k nejhezčím v celém Řecku. Některé z pláží jsou dostupné jen po moři, k jiným se musíte vydat k odlehlému severnímu a západnímu pobřeží. Zamilujete si každou, kterou objevíte. Byla by ovšem škoda zůstat jen u jedné.

 • Navagio – Jedna z nejfotogeničtějších zátok Řecka leží na severozápadě ostrova. Proslulé pláži Navagio vévodí vrak velké pašerácké lodi. Navíc je skrytá v podkově majestátních tmavých útesů a dostanete se k ní jen po moři. Pláž s drobnými bílými oblázky a zářivě modrým mořem vás na chvíli promění v Robinsony. Vydejte se na ni ráno. Odpoledne se moře rozbouří – snad v odpovědi na otázku, jaký osud kdysi pašeráky musel potkat.
 • Gerakas – Nádherná dlouhá písečná pláž na jižním pobřeží. 18 kilometrů jižně od Zakynthu. Jedna z chráněných zátok, ve kterých karety kladou do písku vajíčka. Před úsvitem můžete být tichými svědky líhnutí želviček a jejich nebojácné cesty do moře.
 • Kalamaki – Písečná pláž leží jen 6 kilometrů jižně od hlavního města, v jednom z nejvyvinutějších turistických letovisek. Nabízí dokonalé zázemí – lehátka se slunečníky, sprchy, pestrou nabídku vodních sportů.
 • Banana – Dlouhá písečná pláž 14 kilometrů jihovýchodně od Zakynthu. Jedna z nejkrásnějších na ostrově. Najdete na ní veškeré potřebné vybavení, nabídku vodních sportů a hlavně křišťálově čisté moře.
 • Porto Vromi – Jedna z odlehlých pláží na severu ostrova. Úzká oblázková pláž je obklopená zelenými skálami. Ideální pro ty, co hledají nerušené soukromí.
 • Limni Keriou – Navzdory poloze na jihozápadě ostrova (21 km od Zakynthu) si tato písečná pláž uchovala přírodní charakter a turismu se příliš nepřizpůsobila. Obklopuje ji svěží zelená krajina. Najdete na ní potápěčský klub.
 • Amboula – Malá pláž pro ty, co hledají klidné zákoutí. Leží jen 10 kilometrů severovýchodně od hlavního města. Jemný písek a pozvolný vstup do průzračného moře jsou vhodné i pro nejmenší.
 • Stenitis – Nádherný fjord vybíhající do moře 35 kilometrů severozápadně od Zakynthu. Klidná odlehlá zátoka s oblázky a azurovou vodou je dokonalým místem pro ničím nerušený relax. Podél pobřeží můžete při plavání objevovat taje mořských jeskyní.

Modré jeskyně (Blue Caves)

Modré jeskyně patří k nejoblíbenějším atrakcím ostrova. Právem. Jejich jedinečnou nádheru objevil už v roce 1897 mořeplavec Antonio Komouto. První masivy se klenou nad mořem už u pláže Agios Nikolaos a zdobí břehy ostrova až k mysu Skinari.

Své jméno podivné jeskyně získaly díky zářivě modrým světelným odrazům, kterými moře kreslí po jejich kamenných stropech, i díky vodě samotné. Všechno, co se ponoří pod její hladinu, se v jeskyních zbarví výrazně modrým odstínem. Některé větší jeskyně jsou dostupné na malých loďkách, do jiných se dostanou jenom zkušení plavci a potápěči.

K objevování jeskynních útvarů si můžete zapůjčit vlastní loď nebo se přidat k jednomu z mnoha organizovaných výletů. Další možností je dojet autem k malému větrnému mlýnu na cestě z Agios Nikolaos ke Skinari a od něj sejít sto schodů přímo k epicentru oblasti – z pobřeží pod schody už k jeskyním můžete doplavat bez lodi.

Tradiční vesnice

Městečka a vesnice Zakynthu bohužel poznamenalo silné zemětřesení v roce 1953. Svůj tradiční styl a romantickou řeckou atmosféru si přesto uchovaly. Okouzlující jsou především odlehlejší osady ve vnitrozemí. Objevte jejich skryté kouzlo a vydejte se do koutů ostrova nedotčených rozvojem turistického ruchu.

 • Bochali – Vesnička na útesu nad mořem kousek od hlavního města. Malebné domky vás při západu slunce okouzlí dvojnásob. Hlavními zdejšími atrakcemi jsou ruiny starého benátského hradu a kostelík Zoodos Pigi. Užít si tu můžete i bezcílné bloudění úzkými uličkami a romantickou večeři v některé z místních taveren s výhledem na světélka hlavního města zářící do tmy.
 • Keri – Tradiční vesnička na vrcholu zeleného kopce leží 21 kilometrů jihozápadně od hlavního města. Tichou a ospalou osadu obývá jen 700 zemědělců a farmářů, kteří s péčí udržují místní tradice. Úzké uličky mezi kamennými domy vás zavedou na malebné náměstí, ze kterého se otevírá výhled na tyrkysové moře. Pod vesnicí navštivte kostel Panagia Keriotissa s nádhernou zvonicí a zázračnou ikonou.
 • Maherado – Druhé největší městečko na ostrově leží 10 kilometrů jižně od hlavního města. Horskou osadu obývá 1000 lidí – povětšinou farmářů a zemědělců. Na rozdíl od Zakynthu zůstává neovlivněná turistickým ruchem a ukáže vám autentickou tvář ostrova. Navštivte působivý kostel ze 14. století Agia Mavra s nádhernou kolekcí fresek a ikon, kostelík Agios Nikolas na hlavním náměstí nebo nedaleký klášter Yperagathou.
 • Volimes – Usedlost 33 kilometrů severozápadně od Zakynthu se skládá ze dvou propojených vesnic. Ano (Horní) a Kato (Dolní) Volimes. Tradiční horská vesnice je usazená ve scénické krajině, téměř nedotčená turismem. Bloumejte bezcílně úzkými uličkami, nechte se zavést ke kostelu Agia Paraskevi vyzdobenému nádhernými freskami, klášteru Agios Georgios z 16. století anebo ke starým větrným mlýnům na kopci nad vesnicí. Vydejte se k proslulé vyhlídce, ze které uvidíte nádhernou pláž Navagio jako na dlani.
 • Agios Leon – Malá vesnička 24 kilometrů západně od hlavního města. Navštivte ji na cestě z Volimes do Maherado. Tradiční bílé domy s červenými střechami, úzké uličky, malebná náměstíčka a nádherný kostel Agios Leon ze 14. století jsou esencí nedotčeného Řecka. Příroda kolem vesničky je protkaná stezkami a trasami pro trekaře, nedaleké pobřeží je poseté odlehlými plážemi.
 • Maries – Tradiční vesnička na zeleném kopci 30 kilometrů od Zakynthu. Vraťte se zpátky v čase. Do osady s 400 obyvateli, kteří žijí v prostém souladu s přírodou, drží se odvěkých tradic a živí se zemědělstvím a farmářstvím. Z návsi v srdci vesničky se otevírá nádherný výhled na Jónské moře. Působivý je i místní kostel Panagia Mariesotissa.

Maják a jeskyně v Keri (Keri Lighthouse and Caves)

Malý maják na nejzazším výběžku ostrohu u Keri je romantickým koutkem lákajícím davy. Tyčí se nad příkrým útesem 200 metrů nad azurově modrou mořskou hladinou. Proslul díky své fotogeničnosti při pozdně letních západech slunce. Připravte se, že v srpnových podvečerech u majáku zřejmě nebudete vyčkávat na poslední paprsky sami. Přesto výlet do Keri za ten pohled stojí.

Krom majáku a jeho skvostného odrazu v klidném moři z vyhlídky útesu na jihozápadě ostrova uvidíte také Mizitres – opuštěný ostrov se dvěma skalními kužely. Ostrov je poznávacím znamením oblasti tajemných jeskyní Keri. Ty jsou dostupné jen po moři – na soukromém člunu nebo s výletní lodí. Vchody některých jeskyní jsou tak úzké, že do nich musíte proplavat. Do jiných se dostanete s lodí.

Kříž nad Kampi (Cross of Kampi)

Útes Shiza nabízí výhled na jeden z nejkrásnějších západů slunce na ostrově. Na dechberoucí krajinu zalitou měkkým zlatým světlem nezapomenete. Přímo pod útesem leží Tulení záliv, v jehož temně modrých vodách a malých jeskyních tuleni každoročně rodí mláďata.

Na špici útesu se tyčí masivní betonový kříž na památku obětí civilní války. Do vnitrozemí se otevírá pohled na blízké horské vesničky Kampi, Exo Chora nebo Maries. Stojí za to také prozkoumat alespoň některé z nich.

Želví ostrůvek Marathonissi

Ostrůvek Marathonissi je jedním ze vzácných míst, kde se rodí karety obecné. Do druhé světové války býval obydlený. Dnes už je téměř 80 let neobydlený, bez staveb, jakéhokoliv zázemí či elektřiny. To proto, aby nebylo ničím rušeno líhnutí želviček.

Až se tedy na ostrov vydáte, nezapomeňte si sbalit dostatek vody a svačinu. Zpátky se vám totiž chtít nebude. Dopravit se na Marathonissi můžete soukromým člunem nebo s výletní lodí, sportovci vzdálenost zvládnou i na kánoi. Vyberte si, na které ze dvou pláží zakotvíte. Oblázková zátoka je ideální volbou pro vodní živly, které láká šnorchlování. Na konci pláže je vodní jeskyně. Pod mořskou hladinou můžete objevovat barevné rybky, hvězdice i skalní útvary. Dlouhá písečná pláž mírně se svažující do vody uspokojí milovníky nerušeného slunění.

Mimochodem, želvy nejsou jediným druhem, který si ostrůvek oblíbil. Jeho břehy a malé jeskyně si za své letní sídlo vybrali také tuleni Monachus Monachus. S trochou štěstí je objevíte.

Navštivte Zakynthos – zelenající se Květinu východu

Exotický Zakynthos je klenotem mezi řeckými ostrovy. Ať už díky vzácnému mořskému životu v přilehlých vodách, překrásným plážím, jedinečně členitému pobřeží s ohromujícími mořskými jeskyněmi nebo bujně zarostlému vnitrozemí. Zdejší čarovnou přírodu si zamilujete z mnoha důvodů. A budete se chtít vrátit. Nebudete první ani poslední.

Předchozí článekDovolená na ostrově Karpathos v Řecku – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekUdine v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety