Córdoba ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

0
2322

Na jihu Španělska v autonomním společenství Andalusie leží krásná Córdoba, která je každoročně cílem tisíců turistů z celého světa. Důvodem je zejména množství krásných památek. Historie města, nebo alespoň osady, která zde stávala před ním, sahá až do období před naším letopočtem. Během této dlouhé historie se zde vystřídali Féničané, Římané, Maurové i další historicky významné národy a státní útvary. O něco později, přibližně kolem roku 1000 našeho letopočtu, byla Córdoba dokonce jedním z největších měst na světě. Bylo to přibližně v době, kdy bylo město pod arabskou nadvládou.

Ve městě vždy žili křesťané, židé i muslimové, což se také výrazně podepsalo na vzhledu města. Byly zde stavěny majestátní mešity, luxusní paláce, veřejné lázně i další zajímavé budovy. Ačkoliv se ne všechny dochovaly, stále zde můžete najít množství rozličných památek, které jsou dnes po ochranou UNESCO. Řadu památek můžete najít v krásném historickém centru, které patří mezi ta úplně největší starobylá jádra měst, jež lze v Evropě najít. Pokud na vás během prohlídky córdobských skvostů přijde únava, můžete zavítat do některého z vyhlášených barů, kterých se ve starém městě nachází hned několik. Bary proslavili zejména zdejší toreadoři, kteří se v nich již od nepaměti scházejí. V barech můžete ochutnat oblíbené andaluské speciality. Stejně jako v dalších částech země, ani tady nemohou chybět oblíbené španělské tapas, drobné pokrmy, které jsou ideálním doplňkem k pivu či jiným nápojům.

Zajímavá místa a památky ve španělské Córdobě

Mezquita

Snad nejznámější stavbou ve městě je místní mešita-katedrála Mezquita. Že vám toto označení připadá zvláštní? Zajímavou budovu ale přesně vystihuje. Během arabské nadvlády totiž byla ve městě postavena majestátní, středověká mešita. Poté, co se do města opětovně vrátil křesťanský král, se očekávalo, co s mešitou bude. Naštěstí pro všechny milovníky historických staveb se král nerozhodl pro bourání. Mešitu jen nechal předělat na katedrálu a tak zde dnes můžete obdivovat opravdu jedinečný architektonický úkaz s dechberoucími interiéry. Se svou rozlohou 23 000 metrů čtverečních se jedná o jednu z vůbec největších sakrálních staveb světa. Původní stavba pochází již z 8. století, kdy byla postavena na místě vizigótského kostela. Ještě před ním zde stával římský chrám. Obě stavby poskytly při výstavbě mešity stavební materiál a tak dnes v mešitě-katedrále můžete kromě orientálních prvků a soch křesťanských světců obdivovat i římské a vizigótské sloupy. Původní minaret je dnes součástí kostelní věže pocházející ze 16. století a podobně byly přetvořeny i další části krásné mešity. Součástí rozsáhlého komplexu je i malebná zahrada zvaná Pomerančový dvůr, jež byla založena již v 10. století a v jejíchž prostorách rostou palmy a exotické pomerančovníky. Prohlídku stavby, v níž se výrazně prolínají dvě ze světově nejvýznamnějších náboženství, si každoročně nenechá ujít více než milion návštěvníků.

Puente Viejo

Další velmi zajímavou stavbou Córdoby je starověký římský most Puente Viejo spojující oba břehy řeky Guadalquivir. Most byl postaven již na úplném počátku našeho letopočtu, kdy tvořil jedinou přístupovou cestu do města. Most dlouhý 331 metrů má dnes 16 oblouků, což je o jeden méně, než míval dříve. Pouze dva z oblouků jsou však původní, ty zbývající totiž nepřečkaly války a boje, kterých byl most nejednou svědkem. Později byl most obestavěn obrannou věží Torre de la Calahorre na jedné straně a bránou Puerta del Puente připomínající vítězný oblouk na té druhé. Oba tyto monumenty zde můžete obdivovat i dnes. Ve věži navíc sídlí muzeum seznamující návštěvníky s andaluskou historií.

Templo Romano

Dalším ze zástupců fascinujících římských staveb jsou i pozůstatky románského chrámu, jehož stavbu zahájil již v polovině prvního století císař Claudius. Z chrámu se dochovalo šest vysokých sloupů i několik pozůstatků obvodových zdí.

Alcázar de los Reyes Cristianos

O poznání mladší, avšak neméně zajímavá, je i další majestátní stavba, Alcázar de los Reyes Cristianos neboli Palác křesťanských králů. Ten byl postaven počátkem 14. století a sloužil jako sídlo vládců i církevních představitelů města. Palác se pyšní nádherným interiérem, jehož bohatá výzdoba vás jistě okouzlí. Prohlédnout si zde můžete i královské lázně či opravdovou chloubu objektu, kterou je rozsáhlá zahrada s pečlivě upravenými záhony, fontánami i vodními nádržemi.

Palacio de Viana

Palacio de Viana je dalším z významných a krásných córdobských paláců. Dnes zde sídlí působivé muzeum, v jehož expozicích můžete obdivovat mimo jiné i zajímavé tapiserie, starožitný nábytek nebo třeba muškety.

Juderia

Za návštěvu určitě stojí i místní Židovská čtvrť španělsky nazvaná Juderia, která je jednou z největších židovských čtvrtí v celém Španělsku. Její začátek naleznete v bezprostřední blízkosti mešity. I tady je patrný arabský vliv. Promítá se ve vzhledu domků i dalších staveb, jež lze v této čtvrti spatřit. Prvky muslimské architektury v sobě nese i krásná synagoga postavená počátkem 14. století, která se právem řadí mezi ty úplně nejkrásnější a nejvýznamnější stavby svého druhu ve Španělsku.

Los Sotos de la Albolafia

Krásná Córdoba nenabízí svým návštěvníkům pouze fascinující architektonické skvosty, ale i jednu přírodní památku. Naleznete ji v blízkosti Římského mostu. Jedná se o jedinečnou soustavu říčních výběžků a ostrůvků, na nichž byly postaveny zajímavé mlýny. Z nich dnes zbývají již jen ruiny, i tak se ale jedná o velmi působivou podívanou. Součástí tohoto unikátního přírodního útvaru jsou nejrůznější stromy a rostliny, pozorovat zde ale můžete i vodní ptáky, kteří zde našli ideální prostředí pro hnízdění.

ZOO

Pokud při svých výletech rádi navštěvujete zoologické zahrady, tu córdobskou byste vynechat určitě neměli. Místní ZOO byla slavnostně otevřena již v roce 1967 a stala se tak jednou z prvních zahrad v celém Španělsku. Před nedávnem prošla zoologická zahrada rozsáhlou renovací a dnes zde můžete spatřit moderní výběhy, jež jsou domovem přibližně dvou set druhů zvířat.

Kam na výlet do okolí Córdoby?

Medina Azahara

Jen pár kilometrů od Córdoby leží na úpatí pohoří Sierra Morena pozůstatky palácového města pocházejícího z období chalífátu. Dříve monumentální stavby byly bohužel již před dávnými časy značně poničeny a ačkoliv byl komplex částečně rekonstruován, dnes zde naleznete jen pozůstatky kdysi velmi bohatého města. Určitě se ale vyplatí vypravit se sem, protože se jedná o velmi zajímavé okénko do poutavé minulosti.

Sevilla

Není to sice úplně blízko (přibližně 150 kilometrů), pokud ale budete mít v Córdobě k dispozici auto, určitě se vyplatí udělat si výlet i do krásné Sevilly, čtvrtého největšího města celého Španělska. I Sevilla má za sebou velmi dlouhou historii. Ta je pravděpodobně ještě delší než ta córdobská. Samozřejmostí jsou tak úchvatné památky, jejichž historie často sahá do dob dávno minulých. Obdivovat zde můžete například královský palác Alcázar postavený na ruinách maurského paláce či nádhernou Sevillskou katedrálu, která je po bazilice sv. Petra ve Vatikánu a katedrále sv. Pavla v Londýně třetí největší evropskou katedrálou. Katedrála, jejíž stavba byla zahájena počátkem 15. století, je spolu s Alcázarem a Indickými archivy ukrývajícími i významné smlouvy uzavřené s nově objevenou Amerikou zapsaná na seznamu UNESCO.

Córdoba je krásným městem, kterému nechybí tradiční španělský temperament. Město je plné dechberoucích památek, na jejichž prohlídku není žádný čas dostatečně dlouhý. Córdoba je velmi oblíbeným turistickým cílem, a to i přesto, že nedisponuje mořem. Majestátní architektonické skvosty, krásná městská zákoutí i tradiční živé hospůdky tento nedostatek hravě vynahradí. No a pokud bez moře vážně, ale vážně nemůžete být, můžete se na zbytek dovolené přesunou přibližně o 200 kilometrů jižněji, kde jsou již španělské břehy omývané Alboránským mořem.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here