Turecká Ankara – zajímavá místa a památky

3808
Letecké panorama Ankary | Violin/123RF.com
Letecké panorama Ankary | Violin/123RF.com

I když se ve spojitosti s Tureckem více mluví o Istanbulu, jeho skutečným hlavním městem je Ankara. Jde o velmi staré město nacházející se v centru země. Pochlubit se může hlubokou historií, která přesahuje více než 4000 let. Na významu však získalo až v roce 1923, kdy se stalo hlavním městem. Toto významné obchodní a průmyslové centrum Turecka žije dnes velice živou kosmopolitní atmosférou, v němž se mísí turecká, řecká, římská i islámská kultura.

Ulus – nejzajímavější část Ankary

Nejzajímavější částí Ankary je stará městská část zvaná Ulus. Jde o čtvrť postavenou na dvou kopcích. Oblast se vyznačuje klikatými a poměrně strmými uličkami. Nejvýznamnější zdejší památkou je pevnost Kale, která skýtá úchvatný výhled na město. Kousek od Kale se nachází Muzeum Anatolské civilizace, což je jedno z nejlepších tureckých muzeí, jehož součástí je i Mauzoleum Atatürka, zakladatele republiky a prvního prezidenta.

Hned naproti Kale se pak nachází Çengelhan Rahmi M. Koc muzeum (průmyslové muzeum strojírenství, silniční dopravy, přístrojové techniky, námořnictví, medicíny a mnoha dalších oborů), jež bylo postaveno v bývalém Caravansaray z roku 1522. Ulus má naprosto jedinečnou atmosféru, najdete i velké množství opravených historických budov, v nichž sídlí ty nejlepší kavárny, cukrárny a restaurace, v nichž můžete okusit pravou a tradiční tureckou kuchyni, s krásným výhledem na město.

Top 5 památek Ankary

Ankara je velmi zajímavé kosmopolitní město, ve kterém se moderní stavby umně mísí s těmi starými. Vedle historické čtvrti Ulus v Ankaře naleznete i další zajímavé památky, které byste si při návštěvě města neměli nechat ujít.

  • Augustův chrám, který stojí poblíž Juliánského sloupu postaveného v roce 360 našeho letopočtu. V chrámu naleznete nápisy, které zdokumentovaly činy slavného Augusta.
Zříceniny Augustova chrámu v Ankaře | creatista/123RF.com
Zříceniny Augustova chrámu v Ankaře | creatista/123RF.com
  • Jen kousek od křižovatky Kizalay najdete další impozantní místo, největší dominantu města, tedy mešitu Kocatepe. Stavba byla dokončena teprve v roce 1987 a je schopna pojmout na 100 000 věřících. Mešita je považována za vrchol islámské architektury. Hned u vedle ní stojí Módní dům Begendik.
Kocatepe mešita v Ankaře | orhancam/123RF.com
Kocatepe mešita v Ankaře | orhancam/123RF.com
  • V centru města, ve čtvrti Çankaya, stojí 125 metrů vysoká vyhlídková věž Atakule, která funguje i jako nákupní centrum. Vedle obchodních radovánek nabízí i naprosto jedinečný výhled na celé město.
Vyhlídková věž Atakule v Ankaře | 966966/123RF.com
Vyhlídková věž Atakule v Ankaře | 966966/123RF.com
  • Pokud si budete chtít na chvilku v Ankaře odpočinout, navštivte Gençlik Park, který najdete v centru města.
Gençlik Park v Ankaře | 966966/123RF.com
Gençlik Park v Ankaře | 966966/123RF.com
  • V sousedství Ulus se nachází velmi zajímavá oblast zvaná Hamamonu. Jde o čtvrť, která je plná úzkých uliček, starých domů, historických budov a 4 mešit. Najdete tu také spoustu obchodů a obchůdků plných řemeslných výrobků a suvenýrů. Zdejší kavárny připravují tu nejlepší kávu. Jde o nejlepší místo, kde máte možnost nahlédnout do minulosti.
Domy v oblasti Hamamonu v Ankaře | mesutdogan/123RF.com
Domy v oblasti Hamamonu v Ankaře | mesutdogan/123RF.com

Nakupování v Ankaře

Kromě historie je Ankara jedno velké obchodní centrum, kde můžete utratit vskutku pěkný balík peněz, tedy ovšem pokud ho máte. Ve městě se nachází největší počet obchodních středisek v přepočtu na jednoho obyvatele. Dole v Ulus se nachází hlavní nákupní bulváry známé jako Tunali Hilmi Caddesi Maji. Vedle nich se tu nachází i obchodní domy a supermarkety s mezinárodními značkami.Většina z nich však nabízí stejné značky, jež nabízí podobné výrobky. K těm nejlepším obchodním centrům ve městě patří Panora v Oran, KentPark, Cepa a Armada o Eskisehir Road a Ankmall v Akköprü. Pokud vám můžeme doporučit, navštivte také zdejší Citadelu, kde naleznete specializované obchody zaměřené na prodej tradičních řemeslných výrobků.

Kde a co v Ankaře sníst

V Ankaře se nachází mnoho restaurací, které návštěvníkům na každém kroku dokazují, že se nachází v kosmopolitním městě. Všeobecně největší zdejší lahůdkou je tzv. döner kebap, který známe i u nás. Kromě něj tu najdete spoustu míst, kde si můžete pochutnat na čerstvých pokrmech z ryb a raků, ale i jiných specialitách.Turecká kuchyně patří k třem největším kuchyním na světě. Její kuchyně je velice pestrá a plná rozličných chutí.

Noční život v Ankaře

Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Turecka, v němž žije ohromný počet studentů, existuje tu samozřejmě i mnoho barů a klubů. Nechybí tu ani rockové scény, divadla a další kulturní scény. V sezóně jsou pak všem lidem otevřená i všechna nádvoří. V Ankaře panuje čilý život až do časných ranních hodin.

Předchozí článekHIT: Zpáteční letenky Praha – Brusel za 538 Kč!
Další článekAstana – co vidět a navštívit v kazašském hlavním městě?