Astana – co vidět a navštívit v kazašském hlavním městě?

4240
Centrum Astany v Kazachstánu | sudok1/123RF.com
Centrum Astany v Kazachstánu | sudok1/123RF.com

Astana, hlavní město a také i druhé největší město severního Kazachstánu, se nachází v suché stepi u řeky Ishim a je navrženo tak, aby reprezentovalo světlou budoucnost země v jednadvacátém století. Město kypí ambicemi i energií. Najdete tu super moderní hotely, spoustu obchodních center a také i výškových budov. Snahou současných tvůrců je vytvořit z Astany nový Singapur. I proto se tu v posledních letech zrealizovaly naprosto neotřelé architektonické projekty, využívajících tu nejvyspělejší technologii a design.

Co si v Astaně nenechat ujít?

I přes moderní dynamiku a spoustu nových staveb, tu najdete i spoustu památek. Ty kulminují zejména v centru Astany. Centrum města zdobí velký počet fontán, soch, restaurací, kaváren, muzeí, divadel a kin. Jednou z nejnovějších a  nejkrásnějších dominnt města je mešita Sultan Khasret Mosque na jejíž výstavbě se podílelo na 1500 stavitelů.

Mešita Khazret Sultan v Astaně | meiramnur/123RF.com
Mešita Khazret Sultan v Astaně | meiramnur/123RF.com

K těm největším památkám Astany dále patří symbol hlavního města Bayterek, Palác míru a usmíření.

Věž Bayterek v Astaně | olyatropinina/123RF.com
Věž Bayterek v Astaně | olyatropinina/123RF.com

Opomenout také nesmíme Prezidentský palác Ak Orda nebo Kazachstán v miniatuře Atameken.

Prezidentský palác Ak Orda v Astaně | liens/123RF.com
Prezidentský palác Ak Orda v Astaně | liens/123RF.com

Pokud se unavíte, odpočinout si můžete ve zdejším rekreačním komplexu Duman, v němž najdete nejen relax, ale i spoustu zábavy. V Dumanu se totiž nachází také i kavárny, obchody, kina, muzea a mořské akvárium s více než 2000 mořských živočichů. Jestliže byste ještě neměli zábavy dost vyrazte i do zdejšího cirkusu. Uvnitř cirkusu je moderní aréna vybavená tou nejnovější technologií, což umožňuje realizovat čísla, které jste považovali za nemožná. Nechybí zde ani lední revue a mnoho dalšího. V případě, že máte rádi kulturu a umění, navštivte zdejší moderní budovu opery, kterou najdete na levém břehu řeky Ishim. Je to třetí největší divadlo v celé Střední Asii a třetí nejvyšší budova opery na světě. Vytvořili ji mistři svého oboru původem z Itálie, Německa, Švýcarska a dokonce i České republiky.

Nakupování v Astaně

Astana je moderní obchodní a průmyslové centrum ve městě proto najdete spoustu obchodních center, k těm největším a nejzajímavějším patří Nákupní centrum MEGA nebo Keruen.Všechna zdejší obchodní centra jsou něčím zajímavá a vedle záplavy obchodů a obchůdků nabízí i různé atrakce.  Takovým nákupním a zábavním centrem je Chán Shatyr, jež bylo otevřeno v roce 2010 a místní jej považují za jednu z nejnovějších památek města. Za stavbou totiž stojí slavný Norman Foster, který postavil řadu staveb nejen v Astaně, ale i v Londýně a v dalších zemích světa.

Zábavní centrum Khan Shatyr | Petrichuk/123RF.com
Zábavní centrum Khan Shatyr | Petrichuk/123RF.com

Na ulici Kenesary pak najdete Centrální nákupní centrum Sine Tempore. Z dalších center ve zkratce zmíníme Asia Park, Saryarku, Sine Tempore, Eurasii, Artem. Nutno však upozornit, že nakupování v Astaně nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Pakliže hledáte nějaký suvenýr, zamiřte na Respubliku Avenue, kde najdete obchod Talisman, jenž se specializuje na prodej suvenýrů s motivem Kazachstánu. Jde o různá trička, obrazy, tisky, knihy, ale i hudební nástroje, šperky, nábytek a jiné řemeslné výrobky. Pozor, nejde však o nic levného.

Kam v Astaně za dobrým jídlem?

Restaurace v Astaně nabízí ponejvíce tradiční kazašskou kuchyni. V kazašské kuchyni se umně prolínají vlivy ruské, uzbecké a kyrgyské kuchyně, jež byla významně ovlivněna i kuchyní jihovýchodní Asie. K lokálním velkým pochoutkám patří šašlik nebo beshbarmak (národní pokrm), což je pokrm z koniny, jehněčího, hovězího a někdy z velbloudího masa s těstovinami.

Kdy je nejlepší jet do Astany?

Pro Astanu jsou typické velké rozdíly teplot. V létě je tu běžná teplota okolo 30-35 stupňů Celsia a v zimě pak mínus 30. Bohužel jaro i podzim tu jsou velmi krátké. Proto tou vůbec nejlepší dobou pro návštěvu je období od června do srpna, kdy příliš neprší a noci jsou příjemné. Pokud se vydáte do Astany, tak nezapomeňte, že i zbytek Kazachstánu ukrývá řadu pěkných míst.

Předchozí článekTurecká Ankara – zajímavá místa a památky
Další článekÁzerbájdžánské Baku – kam se vydat a co vidět?