Trogir v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

12361

Chorvatské město Trogir leží pobřeží Jaderského moře a je mostem spojeno s ostrovem Čiovo. Tato oblast ukrývá spoustu zajímavosti a tak právem patří mezi navštěvovanější chorvatská letoviska. Krom toho, že si tu vychutnáte přímořskou dovolenou se vším všudy, se tu bude líbit především příznivcům historických památek, hlavně románského stylu. Historické jádro města je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Celkově je město bohaté na kulturně historické památky.

Samozřejmě tu také najdete krásné pláže a věnovat se můžete i vodním sportům (včetně potápění) a dalším pohybovým aktivitám. Ve městě se také nachází přístav. A k jakým konkrétním památkám a zajímavým místům se v Trogiru vydat? Pojďme si některé přiblížit.

Památky a zajímavá místa v chorvatském Trogiru

Katedrála Sv. Vavřince

Katedrála sv. Vavřince (Katedrala Sv. Lovre) představuje římskokatolickou trojlodní baziliku. Hlavní dominanta města vznikala v období od 13. do 17. století. Katedrála je převážně románská, ale najdete v ní i prvky gotického slohu či renesančního stylu. Renesancí je inspirována kaple sv. Jana Trogirského, která je její součástí. Jde o dílo Nikola Firentinaca, což byl žák Donatella (významný florentský sochař a umělec rané renesance). Rozmanitost architektonických stylů je dána délkou výstavby katedrály. Pokud se chcete pokochat okolím, vydejte se do její zvonice.

Hrad Kamerlengo

Hrad Kamerlengo (Gradina Kamerlengo) vznikl v první polovině 15. století a najdete ho v jihozápadní části města. Byl navržen benátským architektem Pinciono da Bergamo. Jeho původním účelem bylo ubytování benátské armády. Dnes je zde letní kino. A když už tu budete, určitě se vypravte i do věže a užijte si výhled na centrum města.

Palác Čipiko

V Trogiru je více zajímavých paláců. Jedním z nejhezčích je palác Čipiko. Tvoří ho dvě budovy – Menší a Velký palác. Novější je Velký palác. Zaujmou vás na něm především dvě řady zdobených benátských gotických trojoken. Má pěkné nádvoří upravené v goticko-renesančním stylu. Dominuje mu renesanční kašna. Palác byl vystavený v polovině 15. století pro nejvýznamnější trogirský rod.

Trogirská radnice

V historickém jádru města najdeme rovněž renesanční radnici ovlivněnou benátskou architekturou. I ta je významnou stavbou. Konkrétně ji najdete na hlavním náměstí, kde jsou i výše uvedené budovy (Katedrála sv. Vavřinec, Palác Čipiko).

Trogirská radnice vznikla v 15. století a má tři podlaží. Je zdobená arkádami. Na jejím průčelí si prohlédnete rozmanité erby.

Palác Garagnin-Fanfogna

Beze sporu zajímavým palácem je Garagnin-Fonfogna. Byl vystavěný v barokním stylu. Kromě toho, že ho můžete obdivovat zvenčí, určitě zamiřte i dovnitř. Jde o městské muzeum, v němž se prostřednictvím archeologických sbírek seznámíte s dějinami Trogiru.

Kostel svaté Barbory a další církevní stavby

Kostel sv. Barbory je vůbec nejstarší stavbou v Trogiru. Je vystavěn v románském stylu a pochází z 9. století. Z dalších církevních staveb si ještě uveďme Kostel svatého Jana Křtitele, Klášter benediktinek svatého Mikuláše (se sbírkou s antickým reliéfem) a Klášter a kostel sv. Dominika.

Zbytky městských hradeb

Za pozornost stojí i rozsáhlé zbytky městských hradeb. Pocházejí ze 13. až 16. století a obklopují staré jádro města. Hradby mají dvě brány. Ty jsou z 16. století. Na severní bráně si prohlédněte sochu svatého Jana Ursiniho, který je považován za patrona města.

Pláž Pantan (Pantana beach)

V Trogiru a jeho okolí je více pláží. Oblíbená je pláž Pantan s délkou cca půl kilometru. Nachází se v deltě stejnojmenné řeky. Na své si tu přijdou příznivci oblázkových i písečných pláží. Je kombinací obojího. Na pláži si můžete užívat vodních a jiných sportů nebo se jen občerstvit v některých z tamějších barů a odpočívat. Chcete se schovat před sluníčkem? Kromě slunečníků vám to umožní tamější borovicové stromy. Díky pozvolnému vstupu do moře je pláž vhodná pro rodiny s malými děti a neplavce.

Pláž Okrug a další pláže

Velmi pěknou pláží je Okrug nacházející se ca 5 kilometrů od centra letoviska. Budete si tu užívat krásného čistého moře, štěrkové a pískové pláže a nudit se tu nebudete, ani když nemáte chuť jen tak odpočívat na pláží. Je tu možnost různých vodních atrakcí a najdete tu i občerstvení. Počítejte s tím, že pláž je turisty velmi oblíbená, a tak je tu poměrně rušno. Dokonce se někdy přezdívá „Okrug Copacabana“ (dle nejznámější pláži v Brazílii).

Z dalších pláží Trogiru a jeho bezprostředního okolí si ještě uveďme Medenu (v oblasti Seget), Kava Slatine, Uvala Duga Okrug Gornji, Krknjaši, Bijela plaža Mavarštica, Sveti Križ Arbanija.

Kam na výlet do okolí

A kam se vydat na výlet, když by vám přeci jen nestačilo to, co vám nabízí Trogir? Nedaleko se nachází oblíbené město Split. Jde o druhé největší město Chorvatska. Hlavním cílem turistů jsou zbytky Diokleciánova paláce, které jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. A samozřejmě nechybí ani pláž a rozmanité možnosti zábavy. Jsou zde mnohé možnosti ubytování.

Nedalekým cílem je také ostrov Čiovo, který je spojen s Trogirem zvedacím mostem přes průliv Trogirského kanálu. I zde jsou zajímavé památky – Sveti Mavro, Sveti Ante na Dridu, Gsopa od Prizidnice. Nechybí tu ani pěkné pláže a malebná příroda.

Nedaleko Trogiru najdete i další zajímavé destinace. Jsou jimi třeba okolní ostrovy Brač, Hvar či Šolta, ale také můžete zavítat do ornitologicko-ichtyologicke rezervace Pantan, k vodopádům řeky Krky a jistě najdete i další zajímavé cíle, které vás zlákají k výletu.

Bude Trogir místem vaší další dovolené? Pokud máte rádi rušnější místa, pěkné pláže, hezkou přírodu a historické památky, pak se vám zde bude s největší pravděpodobností líbit. Užijte si tu dovolenou podle svých představ.

Předchozí článekBad Reichenhall v Německu – lázně, památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na řeckém ostrově Kefalonie – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety