Dovolená na řeckém ostrově Kefalonie – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety

6549

Řecké ostrovy jsou lákadlem (nejen) českých turistů. A že si můžete vybírat! Mezi ty navštěvovanější patří i Kefalonie rozkládající se na ploše 780 km2. Představuje největší ostrov v Jónském moři a šestý největší v Řecku. V blízkém okolí se rozprostírají ostrovy Ithaka, Lefkáda či Zakynthos.

Kafalonie je úchvatným místem se zachovalou přírodou, nádhernými plážemi s bílým či červeným pískem a mnoha zajímavými turistickými cíli. Bude se tu líbit příznivcům klidné dovolené. Ovšem pokud byste rádi trochu vzruchu, také si najdete své. Záleží na tom, jaké letovisko upřednostníte. V noci to žije především v hlavním městě ostrova, Argostoli.

Na své si přijdou rovněž milovníci turistiky. Západ ostrova je totiž hornatý. Nejvyšším vrcholem je hora Mega Soros sahající do výšky 1 628 m. Nebo vás více nadchnou krasové jeskyně?

A jaké další památky a zajímavá místa Kefalonie nabízí? Pojďme si představit alespoň některé – na ostrově i v okolí.

Památky a zajímavá místa na řeckém ostrově Kefalonie

Argostoli

Argostoli představuje hlavní a zároveň nejlidnatější město ostrova a je důležitým přístavem. Chcete-li si užít ruch velkoměsta, určitě sem zamiřte. Jsou tu obchody, bary, restaurace…Zkrátka nudit se tu nebudete. Celkově jde o centrum ostrova.

A co nějaké kulturní a historické památky? Pokud vás zajímají, podívejte se v rámci své prohlídky města na náměstí Plateia Valinaou. Mimo jiné tu najdete Kostel sv. Spyridona (Spyridon = oblíbený řecký světec a patron ostrova Korfu). Nezapomeňte se také podívat na most Drapano či památník Radikalu.

Lixouri

Druhým největším městem a oblíbeným turistických letoviskem je Lixouri. Nachází se na kefalonském poloostrově Palliki. Prohlédněte si město, projděte se úzkými, klikatými uličkami, tržištěm a odpočinout si můžete zajít na nedalekou pláž Lepeda.

A co takhle dopřát si příjemnou procházku podél pobřeží? Široká promenáda má své malebné kouzlo. Příznivce památek určitě zaujmou zbytky starověkého města Pali.

Hrad Agios Georgios

Hrad Agios Georgios (Castle Agios Georgios) je jedinou zachovalou památkou dřívějšího hlavního města Kástro. Hrad vznikal již od počátku 13. století. V padesátých letech 19. století byl hrad poničen zemětřesením, stejně jako mnoho jiných staveb na celém ostrově. Stěny, které se z hradu zachovaly, pochází z počátku 16. století. Hrad se tyčí ve výšce 300 metrů nad mořem. V minulosti měla stavba vojenský význam. Krom hradu vás zaujme i výhled z něj do okolí.

Hrad Assos (Assos Castle)

Pokud si rádi prohlížíte hrady, vydejte se nad městečko Assos, kde leží stejnojmenné ruiny benátského hradu z 16. století. Už cesta k nim je zajímavá. Nabídne vám velmi pěkné výhledy na celé městečko, a nejen na něj. Čeká vás cca 2 km cesty.

A pokud se vám toto místo a jeho okolí líbí, můžete tu strávit celou dobu pobytu. K dispozici vám je pláž, moře, turistický servis…Zkrátka vše, co pro svou pohodovou dovolenou potřebujete.

Jezero Melissáni

Atraktivním cílem výletu je i jeskynní jezero Melissáni. Jde o místo s velmi kouzelnou atmosférou, která je dána odrazem slunečních paprsků (je zde propadlý strop). K vidění tu jsou rovněž různé krápníkové útvary. Dle mytologie se tu utopila nymfa Melissáni.

Letovisko Skala

Letovisko Skala bylo dříve klidnou rybářskou vesničkou na jihovýchodě ostrova. Od těch dob se však mnohé změnilo. Teď je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek Kefalonie. Budete si tu užívat příjemného slunění na čisté a krásné pláži lemované piniovými stromy. Díky pozvolnému vstupu do moře je toto místo oblíbené i rodinami s dětmi.

Mnohé pěkné pláže nenajdete jen v letovisku, ale i v jeho okolí. A když se už nebudete chtít slunit ani věnovat vodním sportům? Vydejte se na procházku do centra a prohlédněte si byzantský Kostel sv. Anastasie, pozůstatky Spollonova chrámu a staré domy. Samozřejmě se můžete odpočinout a dát si něco dobrého k jídlu i pití. Pohostinných podniků je tu dostatek.

Letovisko Fiskardo

Letovisko Fiskardo najdete na severu ostrova. Uchvátí vás svou malebností. Tato vesnička (zároveň jde i o přístav) je považovaná dokonce za jednu z nejkrásnějších v Řecku. Štěstí totiž bylo, že na rozdíl od jiných míst ostrova nebyla zasažená zemětřesením, které se odehrálo v 50. letech 20. století. Mělo velmi ničivý dopad.

Fiskardo je skutečně nádherným místem. Počítejte však s tím, že se to obecně ví, takže tu je v hlavní sezóně hlava na hlavě. Mimo jiného se můžete zajít podívat do přístavu, kde kotví velmi luxusní jachty bohatých Řeků. Užijete si tu i krásné procházky, nechybí kavárny a restaurace, ale také starožitnictví a různé obchůdky a obchody.

Letovisko Agia Efimia

Dalším příjemným letoviskem je malé městečko Agia Efimia na východním pobřeží ostrova. Jde spíše o poklidné letovisko, ale nudit se tu nebudete. Jsou tu taverny, obchody, restaurace, ale i potápěčské centrum. Pronajmout si můžete člun a jistě si tu najdete i další zábavu.

Z pamětihodností si prohlédněte bílý kostelík nesoucí stejný název jako město. A pokud tu budete na dovolené 11. července z poklidné atmosféry vás vytrhnou tamější oslavy spojené s tancem a zpěvem.

Další letoviska Kefalonie

A tím výčet letovisek nekončí. Kefalonie svůj turistický potenciál využívá naplno, takže tu najdete i další letoviska – některá klidnější, jiná rušnější. Z konkrétních si ještě uveďme Kounopetra, Poros, Xi, Lassi, Sami, Spartia a Svoronata.

Pláž Myrtos

Jste-li příznivcem krásných pláží, určitě si nenechte ujít Myrtos. Představuje nejkrásnější pláž celého ostrova a je hodnocená rovněž jako jedna z nejkrásnějších pláží na světě. Nachází se v severní části Kefalonie. Nejen samotná pláž z bílých kamínků a čisté moře jsou magnetem pro turisty. Úchvatné jsou i výhledy do okolí. Toto místo je totiž obklopené bělavými útesy. Na pláži je také malá jeskyně a samozřejmě tu na vás čeká veškerý servis, který od pobytu u moře očekáváte.

Další pláže na ostrově Kafalonie

Pláž Myrtos je nádherná, ale ani ostatní pláže vás nezklamou. Krásná je i Antisamos. Leží necelých 30 km od hlavního města. Nedaleko je známé letovisko Sami. Také zde jsou bílé kameny a pláž je obklopená stromy. A výhled? Rovněž stojí zato. A pojďme si ještě uvést alespoň některé další pláže ostrova – Petani (severní část Kefalonie), Xi s červeným pískem, Makris GIalos, Kaminia, Skala, Lourdas, Dafnoudi, Vatsa Bay.

Megas Soros

Dáváte přednost aktivnější dovolené? Pokud zároveň preferujete horskou turistiku, vypravte se na nejvyšší bod ostrova Mega Soros. Odměnou vám bude nádherný výhled po okolí. Chcete si ho užít, ale nejste příznivcem dlouhých a namáhavých túr? Nevadí. Až k vrcholu se dostanete i silnicí.

Kam na výlet do okolí

Kefalonie má návštěvníkům rozhodně co nabídnout, a i když se z ní během dovolené nehnete, nudit se rozhodně nemusíte. Pokud však byste rádi prozkoumali i okolí, směle do toho. Lákavým cílem je třeba ostrova Ithaka ležící cca 4 km od Kefalonie. Poznejte ho třeba prostřednictvím lodního výletu se zastávkou na některé z pláží ostrova. Zajímavá bude i prohlídka hlavního města Vathy. Za pozornost stojí archeologické muzeum či folklórní muzeum, sochy a památníky věnované Odysseovi (dle Homéra byla Ithaka jeho domovem) a našly by se další atraktivní cíle.

Lodí se můžete vydat také na celodenní výlet na Zakynthos. Jde o třetí největší řecký ostrov. Snad nejzajímavějšími místy, které nabízí, jsou záliv Navagio, Modrá jeskyně (Blue Caves) a další pěkné přírodní i historické zajímavosti.

Řecko i jeho ostrovy jsou oblíbenými turistickými destinacemi. Nabízí rozmanitá letoviska a nezapomínejme, že jde o kolébku civilizace s velkým množstvím zajímavých starověkých památek. Je jen na vás, jestli se je rozhodnete prozkoumávat, nebo zvolíte klidnější ráz dovolené v některém letovisku na ostrově Kefalonie.

Předchozí článekTrogir v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekDovolená na řeckém ostrově Kréta – památky, zajímavosti a zajímavá místa na výlety